امنیت سایت

_

مسئله امنیت سایت همیشه موضوعی مهم و تأثیرگذار برای وب‌سایت‌ها بوده است. هکرها و حملات، هر دو از مشکلات و تهدیدهایی هستند که برای انواع وب‌سایت‌ها وجود دارند.

امنیت سایت به مجموعه‌ای از اقدامات و فرایندهایی گفته می‌شود که با اجرای آن‌ها میزان ایمنی سایت به بالاترین حد خواهد رسید و همچنین امکان نفوذ به آن هم به حداقل می‌رسد. در شرایط و وضعیتی که در آن، سایت با وجود خدمات‌ دهی عادی و موردنیاز، بالاترین سطح امنیتی لازم را داشته باشد و نیز سطح آسیب‌ پذیری آن هم در پایین‌ترین سطح ممکن باشد، امنیت سایت فراهم می‌شود.

امنیت سایت به عوامل بسیاری وابسته است که باید رعایت شوند. امنیت شبکه، سرور، اینترنت، سیستم‌عامل، نرم‌افزار و عوامل دیگر در فراهم نمودن زیر ساخت امنیت سایت نقش اصلی را دارند. برای تأمین امنیت سایت، ابتدا باید موارد پایه فراهم شوند. سپس، مشکلات مربوط به کلیه عواملی که بر امنیت سایت تأثیرگذارند، رفع شوند. علاوه بر این، اقدامات دیگری نیز لازم است تا امنیت سایت همواره برقرار باشد.

اهمیت امنیت سایت

_

امنیت سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در مقایسه با موارد دیگر، مؤثرترین عامل ادامه فعالیت، ثبات و اعتبار سایت مسئله مهم امنیت می‌باشد. بسیاری از صاحبان و مسئولان سایت‌ها اهمیت کمی به امنیت سایت می‌دهند که در نتیجه آن به‌طور حتم ضربه خواهند خورد. هک نشدن سایت، امن بودن آن را تضمین نمی‌کند؛ چرا که ممکن است با وجود ضعف‌های امنیتی‌ که آن سایت دارد، تاکنون تلاشی برای حمله و نفوذ به آن انجام نشده باشد. به هر حال، در صورت هرگونه تهدید سایت مورد نظر آسیب‌پذیر خواهد بود. اهمیت امنیت سایت زمانی مشخص خواهد شد که سایت تحت حمله قرار گیرد که به‌طور معمول، دو حالت پیش می‌آید: اگر امنیت سایت به شکل صحیحی تأمین شده باشد، حمله ناموفق خواهد بود و سایت آسیبی نمی‌بیند، اما اگر عوامل و پیش‌ زمینه‌های امنیتی تأمین و رعایت نشده باشند، میزان آسیب‌پذیری و ضربه به سایت بسیار بالا خواهد بود و احتمال هک سایت و نفوذ به آن وجود خواهد داشت. نوع، تعداد و شیوه‌های هک و نفوذ بسیار گسترده می‌باشند و مقابله در برابر تمامی آن‌ها نیازمند اقدامات بسیار جدی و دائمی است.

افزایش امنیت سایت

_

به‌طور کلی، اقدامات امنیتی سایت به دو دسته تقسیم می‌شوند: اقدامات در زمان طراحی و اقدامات در زمان بهره‌برداری. از جمله اقداماتی که برای بالا بردن امنیت سایت در زمان طراحی انجام می‌شود، می‌توان به انتخاب هاست قدرتمند و امن و همین‌طور استفاده از ماژول‌های استاندارد اشاره کرد. بعد از طراحی نیز، استفاده از افزونه‌های امنیتی و از همه مهم‌تر ابزارهای تست امنیت، مانند محصولات SiteLock لازم است که می‌توانند برای افزایش امنیت سایت به شما کمک کنند. اقدامات زیر را می توان به منظور افزایش امنیت سایت انجام داد. 

• استفاده از هاست و سرورهای معتبر

• استفاده از پسوردهای قدرتمند

• محدود کردن تعداد کاربرانی که به داشبورد سایت دسترسی دارند

• محدود کردن ورود ربات‌ها به سایت

• به‌کارگیری تأیید هویت دومرحله‌ای

• استفاده از افزونه‌های اورجینال و معتبر

• بکار گیری ابزارهای امنیتی در سیستم عامل مورد استفاده

• استفاده از ابزار ریکپچا

تاثیر امنیت سایت بر سئو

_

در رابطه با تأثیر امنیت سایت بر سئو باید اشاره کنیم که گوگل همواره ترجیح می‌دهد که سایت‌های باکیفیت را به کاربران معرفی کند. امنیت سایت یکی از المان‌های اصلی تعیین کیفیت برای سایت‌های اینترنتی است؛ زیرا اگر کاربر سایت شما احساس امنیت نداشته باشد، گوگل نیز دسترسی کاربران را محدودتر می‌کند و آدرس سایت شما را در صفحات پایین‌تر نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد. در نتیجه شما باید امنیت سایت خود را تأمین کنید و اهمیت آن را در نظر بگیرید.

تاثیر امنیت سایت بر کاربران

_

اگر سایت شما مربوط به کسب‌وکار است، امنیت سایت به شما کمک می‌کند تا به اهداف مورد نظرتان برسید. بنابراین امنیت سایت را جدی بگیرید. جلب اعتماد کاربر و ایجاد حس امنیت در او، لازمه جذب مخاطب برای سایت است. امنیت سایت، هم برای صاحب وب‌سایت دارای اهمیت می‌باشد و هم برای کاربرانی که به آن وب‌سایت مراجعه می‌کنند. در نتایج جست‌وجو، هیچ‌ چیز نمی‌تواند به اندازهٔ اخطارهای امنیتی یا پیام گوگل مبتنی بر اینکه «این وب‌سایت قابل‌ اعتماد نیست»، به اعتماد مخاطبانتان لطمه وارد کند.

هر یک از حملات گفته‌شده می‌توانند با اهداف مختلفی برای هر سایتی رخ بدهند و صاحب سایت و کاربران آن را با مشکلات جدی مواجه کنند. عدم تأمین امنیت سایت باعث خواهد شد که کاربر حس ناخوشایندی از حضور در سایت شما پیدا کند و دیگر تمایلی به بازدید و استفاده از آن نداشته باشد. حملات سایبری به سایت لزوماً توسط کاربران قابل‌تشخیص نیست. آن‌ها فقط متوجه وجود مشکلاتی در سایت شما می‌شوند و اگر پس از مراجعه به سایت نتوانند نیاز خود را برطرف کنند، دیگر به آن مراجعه نخواهند کرد. در نتیجه بسیار مهم است که برای تأمین امنیت سایت خود برنامه مشخصی داشته باشید و برای آن اقدام کنید. شما می‌توانید با افزایش امنیت سایتتان اعتماد کاربران را جلب کرده و موجب افزایش رضایت آنان شوید. همچنین بازدید و کیفیت سایت خود را بالا ببرید تا بازدهی بیشتری در فروش یا ارائه خدمات داشته باشید.

چه حملاتی سایت را تهدید می کنند؟

_

به‌طور کلی، اقدامات امنیتی سایت به دو دسته تقسیم می‌شوند: اقدامات در زمان طراحی و اقدامات در زمان بهره‌برداری. از جمله اقداماتی که برای بالا بردن امنیت سایت در زمان طراحی انجام می‌شود، می‌توان به انتخاب هاست قدرتمند و امن و همین‌ طور استفاده از ماژول‌های استاندارد اشاره کرد. بعد از طراحی نیز، استفاده از افزونه‌های امنیتی و از همه مهم‌تر ابزارهای تست امنیت، مانند محصولات SiteLock لازم است که می‌توانند برای افزایش امنیت سایت به شما کمک کنند. اقدامات زیر را می توان به منظور افزایش امنیت سایت انجام داد. 

  • حملاتDDoS و DoS: این حملات موجب کند شدن یا از کار افتادن سایت می‌شوند و آن را از دسترس کاربران خارج می‌کنند.
  • بدافزارها (Malware): Malicious Software، یکی از رایج‌ترین عوامل تهدیدکننده امنیت سایت می‌باشد که داده‌های حساس کاربران را به سرقت می‌برد، موجب انتشار اسپم‌ها در سایت می‌شود و زمینه‌ساز دسترسی هکر به سایت است.
  • وارد شدن به لیست سیاه: این اتفاق باعث می‌شود که سایت از لیست نتایج نشان‌ داده‌ شده توسط موتورهای جست‌وجوگر حذف شود و کاربران نتوانند سایت موردنظر را پیدا کنند.
  • حملات سایبری: در نتیجه این اتفاق، مجرمان سایبری می‌توانند به اطلاعات کاربران سایت، مخصوصاً به اطلاعاتی که در بخش‌هایی با امنیت ضعیف‌تر ذخیره شده است، دسترسی یابند.
  • Defacement: در این حمله محتوای سایت تغییر می‌کند و سایت به‌ جای نمایش محتوای اصلی، محتوایی را که هکر تعیین‌ کرده است، برای کاربران به نمایش می‌گذارد.
  • کنترل رفتار کاربر در سایت: در پی برخی حملات، کنترل عملکرد کاربر در سایت، از دسترس خودش خارج می‌شود و مجبور به انجام کارهایی می‌شود که خودش هیچ کنترلی بر آن‌ها ندارد.
  • هدایت کاربر به سایت دیگر:حملاتی هستند که می‌توانند کاربر را پس از ورود به سایت مورد نظرش، به شکل ناخواسته به سایت دیگری هدایت کنند که هکر تعیین کرده است.

معرفی خدمات وبانو

_