سرعت سایت (Website Speed)

 

_

سرعت سایت به دو بخش کلی سرعت بارگذاری صفحه سایت و سرعت پاسخگویی سرور تقسیم می‌شود. منظور از سرعت بارگذاری صفحه سایت مدت‌ زمانی است که طول می‌کشد تا محتوای یک صفحه از سایت به‌ صورت کامل بارگذاری شود و منظور از سرعت پاسخگویی سرور نیز مدت‌ زمانی است که از لحظه درخواست مرورگر تا شروع ارسال دیتا از سمت سرور طول می‌کشد.

سرعت سایت اصطلاحی است که احتمالاً بارها تأثیر آن را بر سئو و افزایش رتبهٔ سایت شنیده‌اید. در پاسخ به این سؤال که تفاوت سرعت سایت با سرعت صفحه در چیست، می‌توان گفت که سرعت سایت مفهومی کلی را در بر می‌گیرد و به زمان بارگذاری کل سایت اشاره دارد. هرچه سرعت بیشتر و زمان بارگذاری کمتر باشد، رتبه سایت در گوگل بیشتر خواهد بود؛ اما منظور از سرعت صفحه، در اصل سرعت و زمان بارگذاری همان صفحه از سایت می‌باشد که کاربر قصد بازدید از آن را دارد.

 عوامل موثر بر سرعت سایت

_

هرچه میزان سرعت یک صفحه بیشتر و زمان بارگذاری آن کمتر باشد، سرعت کلی سایت نیز بهتر خواهد بود که این مسئله به عوامل زیادی بستگی دارد. سرعت صفحه (Page Speed) وابسته به عناصر موجود در آن، مانند تصاویر، افکت‌ها، اطلاعات موردنیاز برای پردازش و … است؛ اما سرعت کلی سایت وابسته به عواملی مثل سرور میزبان و کش است. بنابراین منظور از سرعت سایت، سرعت بارگذاری و سرعت رسیدن کاربر به هدفش می‌باشد. برای مثال، اگر صفحه اصلی سایت شما بسیار سریع باز شود، ولی بارگذاری کامل صفحه گالری محصولاتتان ده ثانیه طول بکشد، به این معنی است که سایت شما سریع نیست.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

_

سرعت سایت اهمیت بسزایی در سئو دارد. وقتی سرعت سایت شما بالا باشد، باعث می شود که فرد سریع از سایت شما خارج نشود، از آن استفاده کند و همچنین زمان بیشتری را در سایت شما صرف کند. همه این عوامل در نهایت موجب بهتر شدن تجربه کاربری سایت شما می‌گردد و هرچه تجربه کاربری بهتر باشد، گوگل رتبه بهتری به شما خواهد داد و در نتیجه سئوی سایت شما بهتر خواهد شد.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین علت اهمیت سرعت سایت، سئو می‌باشد. سئو علمی است که موجب می‌شود سایت شما در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو بالاتر برود و در نتیجه بیشتر دیده شود. صاحبان سایت‌ها اغلب افرادی را استخدام می‌کنند تا این کار را برایشان انجام بدهند. شما می‌توانید سئوی وب‌سایت خودتان را به وبانو بسپارید.

تاثیر سرعت سایت در رضایت کاربران

_

سرعت بالای سایت موجب شکل‌ گیری تجربه‌ای مثبت برای کاربران خواهد شد. زمانی که کاربران موضوعات موردنظر خود را در موتورهای جست‌وجو سرچ می‌کنند، انتظارشان از سایت‌ها، سرعت بالا در بارگذاری سایت است. طبیعتاً در صورتی که صفحات باز شده کند باشند و دیر بارگذاری شوند، کاربران آن سایت را ترک می‌کنند. از این رو، سرعت سایت اهمیت بسیار زیادی در افزایش میزان بازدیدکنندگان سایت دارد. به‌ طور معمول، حداکثر مدت‌زمان بارگذاری صفحات سایت نباید بیشتر از چهار ثانیه باشد. در نتیجه، سایت‌ها برای جذب بازدیدکننده‌های بیشتر زمان زیادی در اختیار ندارند. روش‌ها و راهکارهایی برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت وجود دارد. دیر بارگذاری شدن صفحات سایت نارضایتی کاربران را به دنبال دارد و هنگامی که گوگل با خروج سریع کاربران از سایت مواجه می‌شود، رنکینگ و رتبه آن سایت را کاهش می‌دهد؛ چرا که متوجه نارضایتی کاربران خواهد شد. به‌طور خلاصه کاربران زمان کمتری را صرف گشت‌ و گذار و استفاده از وب‌سایت‌های کند می‌کنند؛ اما در مقابل سرعت بیشتر بارگذاری باعث رضایت و ماندگاری بیشتر کاربران در وب‌سایت خواهد شد.

_

راهکارهای افزایش سرعت سایت

بهینه سازی کدها

استفاده از قالب مناسب

استفاده از هاست مناسب

کاهش ریدایرکت ها

بهینه سازی تصاویر و ویدئوها

افزایش امنیت سایت

سرعت ایده آل سایت

_

وب‌سایت حرفه‌ای نهایتاً باید در چهار الی شش ثانیه بارگذاری شود. اگر زمان بارگیری شدن صفحات سایت شما بیشتر از هشت تا ده ثانیه می‌باشد، بهتر است از خدمات افزایش سرعت سایت استفاده کنید. اگر سرعت بارگیری سایت شما بین شش تا هشت ثانیه می‌باشد، پیشنهاد می‌شود آن را به زیر شش ثانیه کاهش بدهید. اما اگر سرعت بارگذاری سایت شما کمتر از پنج ثانیه می‌باشد، سایت شما در وضعیت ایده ال است.

ابزارهای سنجش سرعت سایت

_

برای سنجش سرعت سایت می‌توانید از برخی ابزارها استفاده نمایید. همچنین می‌توانید هنگام بارگیری صفحات زمان بگیرید و میانگین زمان را حساب کنید که ممکن است این کار زمانبر باشد. برخی از وب‌سایت‌های تست سرعت سایت عبارتند از:

Gtmertix

Web page test

Pingdom

pagespeed

Dareboost

چرا باید سرعت سایت را افزایش دهیم؟

_

همان طور که گفته شد، سرعت سایت یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر تجربه کاربری بازدیدکنندگان و رتبه‌بندی گوگل می‌باشد. همچنین گفته شد که اگر سرعت سایت شما کند باشد، کاربر از سایت شما خارج می‌شود که یک امتیاز منفی برای سایت شماست. بالا بودن سرعت سایت به شما کمک می‌کند تا خدمات بهتری ارائه دهید و بازدید و کیفیت سایت خود را افزایش بدهید. اگر به دنبال موفقیت سایت خود هستید، سرعت سایت یکی از عواملی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. شما برای افزایش درآمد و رشد وب‌سایتتان باید به بهبود سرعت سایت خود بپردازید.

معرفی خدمات وبانو

_