تولید محتوا چیست؟

محتوا بخش بزرگی از زندگی روزمره انسان‌ها می‌باشد. دوری از آن سخت است؛ اما چرا به دنبال آن هستیم؟ محتوا ما را آگاه می‌نماید، به سؤالاتمان جواب می‌دهد، باعث سرگرمی ما می‌شود، باعث می‌شود بخندیم، در تصمیم‌گیری راهنمایی‌مان می‌کند و … .

محتوا به شما کمک می‌کند تا مشتری‌ها را به سمت خود جذب نمایید. همچنین می‌توانید بازدیدکنندگان جدیدی برای سایت خود پیدا کنید و در انتها، درآمدی برای شرکتتان داشته باشید. خوب است این‌گونه بگوییم که اگر محتوایی تولید نکنید، از قافله عقب می‌مانید.

هر کسی تعریف خاصی از تولید محتوا دارد. اگر از هر تولیدکننده محتوا این سؤال را بپرسید، هرکدام برداشت خود را خواهند گفت. در اینجا، قصد داریم به یک تعریف درست و مختصر از تولید محتوا برسیم.

محتوا همان چیزی است که هر روز با آن روبه‌رو هستید؛ کلیپ‌های خنده‌دار، عکس و توضیحات محصول که در اینستاگرام مشاهده می‌کنید، پادکست‌هایی که در راه گوش می‌کنید، ویدئوهای آموزشی‌ای که در آپارات یا یوتیوب مشاهده می‌نمایید، کتاب‌های دیجیتالی که در موبایل یا کامپیوتر خود دانلود کرده و مطالعه می‌نمایید و در نهایت، همین مقاله که حالا در حال خواندن آن هستید، همه محتوا محسوب می‌شوند. پس هر چیزی که در دنیای دیجیتال می‌بینید یا می‌شنوید، به‌نوعی محتوا حساب می‌شود.

حال، اگر بخواهیم تعریف کلی از محتوا داشته باشیم، به این تعریف می‌رسیم:

«به هر چیزی که برای انسان قابل‌درک باشد و در بستر کانال‌های دیجیتال یا غیردیجیتال قابلیت انتشار داشته باشد، محتوا گفته می‌شود.»

پس، در جواب سؤال «تولید محتوا چیست» می‌توان تعریف مختصر زیر را ارائه داد که تعریفی بسیار مناسب برای تولید محتوا می‌باشد:

«تولید محتوا یعنی خلق هر چیز قابل‌درک برای انسان‌ها.»

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

محتوا چیست؟

محتوا مفهومی است که تعاریف گوناگونی برای آن مطرح شده است؛ زیرا هر حوزه‌ای از زاویه دید خاص خود به آن نگاه می‌کند. محتوا در اصل به معنای وجود و هستی می‌باشد. با این حال، با این تعریف کوتاه نمی‌توان به سؤال «محتوا چیست» پاسخ صحیح داد. ارائه تعریف برای این مفهوم، بدون در نظر گرفتن حوزه‌ای خاص بی‌معنی و ناقص است. به همین علت، برای رسیدن به تعریف جامع از محتوا باید آن را از حوزه و منظر خاصی موردبررسی قرار داد.

چرا تولید محتوا دارای اهمیت است؟

ست گودین (Seth Godin) که یکی از بازاریاب‌ها و نویسندگان بزرگ و معروف کتاب‌های حوزه بازاریابی و مدیریت کسب‌وکار است، معتقد است که بازاریابی محتوا تنها چیزی است که از بازاریابی باقی مانده است. از منظر او، مشتریان و کاربران دیگر دنبال دیدن و خرید محصولات نمی‌باشند. آن‌ها به دنبال شنیدن قصه‌های محصولات می‌باشند. به همین خاطر، تولید محتوا هر روز بیشتر از دیروز برای کسب‌وکارها ضرورت پیدا می‌کند. اگر قرار بر این بود که افراد فقط به دنبال خواندن اطلاعات محصولات و کالاها باشند، تنها بروشورها کفایت می‌کرد. امروزه، آن چیزی که باعث رونق کسب‌وکارها به‌خصوص کسب‌وکارهای آنلاین می‌گردد، استفاده درست از دانش تولید محتوا و به‌طورکلی بازاریابی محتوا (Content marketing) می‌باشد.

در واقع، تولید محتوا اعتمادسازی می‌کند. این اعتماد بین کاربر (مشتری، خواننده یا خریدار) با صاحب برند و کسب‌وکار ایجاد می‌شود. وظیفه ما باید این باشد که برای خواننده محتوایی ارزشمند تولید کنیم؛ حتی محتوایی خنده‌دار و جالب که سبب سرگرمی او شود. چنین محتواهایی روز او را می‌سازد و باعث ایجاد رابطه‌ای بین ما و کاربر می‌گردد. استمرار در تولید محتوا هم نکته دیگری است که باید به آن توجه ویژه کرد. برنامه‌ریزی برای انتشار تولید محتوا به‌صورت مرتب، خواننده را مجبور می‌کند تا به‌صورت مداوم از سایت ما بازدید نماید. هرچقدر بیشتر به سایت ما سر بزند، بیشتر با ما و کسب‌وکارمان آشنا می‌شود که در نهایت سبب اعتمادسازی می‌شود.

نکته مهم درباره اهمیت تولید محتوا، افزایش بازدید از سایت یا سئوی سایت می‌باشد. با تولید محتوای اصولی، به سئو هم کمک می‌نماییم. بنابراین، اگر کسب‌وکاری به دنبال بهبود رتبه وب‌سایت یا به‌صورت کلی‌تر، به دنبال افزایش سطح سئوی سایت خود است، باید برنامه تولید محتوا را به‌صورت جدی دنبال نماید.

تولید محتوا کمک بسیاری می‌کند تا افراد به‌عنوان متخصص در حوزه کاری‌شان شناخته و مطرح شوند؛ مثلاً کارشناس سئو توانایی این را دارد تا با تولید محتوا درباره تجارب سئویی، آموزش سئو و نکات و ترفندهای سئویی خودش را یک متخصص معرفی نماید. خلاصه هر کسب‌وکار و شخصی که می‌خواهد در زمینه‌ای تخصصش را به رخ بکشد و با دیگران رقابت نماید، باید از تولید محتوا کمک گیرد.

چرا تولید محتوا دارای اهمیت است؟

چرا تولید محتوا دارای اهمیت است؟

لازمه نوشتن مطالب جذاب چیست؟

تا می‌توانید مطالعه نمایید. این کار کمک زیادی به شما می‌کند و اصلاً شعار نمی‌باشد. شما باید توانایی این را داشته باشید که محتوایی بدون اشکالات نگارشی و املایی بنویسید. ضمن آنکه محتوایی به وجود آورید که هدفمند و متناسب با نیاز خواننده باشد.

برای نوشتن باید پویا باشید و از دیده نشدن هراس نداشته باشید. تا می‌توانید خلاف جهت دیگران فعالیت کنید. به خاطر داشته باشید که نوآور بودن رمز پیشرفت شما می‌باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، آن است که مطلب شما نشان دهد که شما برای مشتریان خود شور و اشتیاق کافی دارید و مطلبی عالی نوشته‌اید.

لازمه نوشتن مطالب جذاب چیست؟

لازمه نوشتن مطالب جذاب چیست؟

چهار موضوع اصلی در رابطه با محتوا چیست؟

  1. معنی محتوا
  2. انواع محتوا
  3. فرم محتوا
  4. ماهیت محتوا

کاربردهای تولید محتوا

امروزه روش‌های جدیدی برای معرفی محصولات و به‌اصطلاح تبلیغات به وجود آمده که یکی از آن‌ها تولید محتوا می‌باشد. استفاده و کاربردهای تولید محتوا امروزه بسیار زیاد شده و اکثر صاحبان کسب‌وکار برای فروش بهتر خود، این روش را انتخاب می‌کنند تا به نتیجه مطلوبی برسند. در ادامه قصد داریم در مورد این کاربردها بیشتر برای شما توضیح دهیم.

تولید محتوا کاربردهای فراوانی دارد. محتوایی دارای ارزش است که برای هر دو طرف، یعنی هم برای صاحب کسب‌وکار و هم برای مخاطب جذاب، مؤثر و مفید باشد. صاحب کسب‌وکار با تولید محتوا به دنبال فروش محصول خود است و مخاطب به دنبال کسب اطلاعات دقیق درباره آن محصول می‌باشد. حال اگر اطلاعاتی که در محتوا وجود دارد، مفید و کارآمد باشد، مخاطب را به خرید آن محصول تشویق می‌نماید. پس، همه تلاش‌ها برای این است که هر دو طرف رضایت داشته باشند. در واقع مخاطب، نقش اصلی و اساسی در دیده شدن محتوای شما ایفا می‌نماید. در ادامه، نمونه‌هایی از کاربردهای تولید محتوا را به‌صورت مختصر برای شما بیان می‌نماییم:

  1. ارتقاء فروش محصول موردنظر در فضای مجازی
  2. امکان افزایش رؤیت سایت با تولید محتوای خوب و کاربردی
  3. افزایش اعتماد مخاطب با دادن اطلاعات صحیح و کاربردی
  4. ایجاد سرگرمی برای مخاطب با تولید محتوای جذاب و خلاقانه
  5. به وجود آوردن ارتباط صمیمی بین مخاطب و صاحب کسب‌وکار
کاربردهای تولید محتوا

کاربردهای تولید محتوا