لینک‌سازی خارجی

زمانی‌که سایتی را طراحی می‌کنید، باید کار سئو را به‌صورت کامل و دقیق بلد باشید. همچنین، باید بتوانید به‌درستی درون سایت لینک‌سازی کنید. لینک‌سازی دو نوع است:

  1. لینک‌سازی داخلی که درون خود سایت و با مطالب خود سایت انجام می‌شود.
  2. لینک‌سازی خارجی که سایت‌های دیگر به سایت شما لینک می‌دهند و از این طریق، دو سایت به هم مرتبط می‌شوند. این کار باعث می‌شود که سایت شما در سایت‌های دیگر دیده شود. در این صورت، وقتی کاربران آن سایت‌ها را در گوگل سرچ می‌کنند، سایت شما نیز در نتیجه جست‌وجو نشان داده می‌شود. برای مثال، اگر در سایت شما صفحه‌ای وجود داشته باشد که با یکی از صفحات ویکی‌پدیا مرتبط باشد، با لینک‌سازی خارجی می‌توانید سایت خود را در ویکی‌پدیا به نمایش بگذارید. به این ترتیب، به‌مرور صفحه سایت شما و صفحه همان مطلب شما در سرچ‌های اول گوگل قرار خواهد گرفت.
لینک‌سازی خارجی

لینک‌سازی خارجی

لینک‌سازی خارجی چگونه انجام می‌شود؟

لینک‌سازی خارجی برای سایت‌ها با محتواهای خارج از سایت شما انجام می‌شود و مطالبی خارج از سایت شما است که شما با کپی کردن لینک آن و قرار دادن آن بر روی کلمه کلیدی سبب ایجاد لینک‌سازی خارجی در محتوای سایت خود خواهید شد.

با لینک‌سازی خارجی، ربات‌های گوگل شما را شناسایی خواهند کرد و از این طریق، می‌توانید مطالب سایت خود را بهتر نشان دهید تا کاربران دسترسی سریع‌تری به سایت و مطالب شما داشته باشند.

لینک‌سازی خارجی باید توسط طراح سایت و با استفاده از سایت‌های مهم انجام شود؛ یعنی باید از سایت‌های ارزشمند و معتبر برای لینک‌سازی خارجی خود استفاده کنید تا بتوانید بهترین بهره را از لینک‌های خارجی ببرید.

همچنین باید از سایت‌هایی استفاده کنید که مورد تأیید گوگل قرار گرفته است؛ زیرا با این کار ربات‌های گوگل به‌راحتی سایت شما را پیدا خواهند کرد و در دسترس قرار خواهند داد که به اعتبار سایت شما نیز افزوده می‌شود. در صورتی که برای لینک‌سازی خارجی از سایت‌های کم‌اهمیت یا دارای لینک‌های شکسته استفاده کنید، باعث می‌شوید تا سایت شما هم جزو سایت‌های معیوب قرار بگیرد. لینک‌سازی خارجی می‌تواند با تعداد کلمات کمتری باشد؛ اما بازدهی بالا و مفیدی داشته باشد. با افزایش تعداد کلمات لینک‌دهی‌شده سبب ارتقای رتبه سایت نمی‌شوید؛ بلکه با تشخیص گوگل در سایت‌های رده‌پایین قرار می‌گیرید.

انواع لینک‌سازی خارجی

لینک‌سازی خارجی به دو صورت قابل‌اجرا است:

  1. شما با استفاده از سایت خود برای سایت‌های دیگر لینک‌سازی کنید

در این حالت، شما در محتوای سایت خود، بر روی کلمات کلیدی، لینک سایت‌های دیگر را قرار می‌دهید و به‌اصطلاح لینک‌سازی می‌کنید. با این کار، بازدیدکنندگان سایت شما با کلیک بر آن کلمات کلیدی، به آن سایت‌ها منتقل می‌شوند و می‌توانند از محتوای آن‌ها استفاده کنند و اطلاعات لازم خود را به دست آورند.

  1. سایت‌های دیگر برای سایت شما لینک‌سازی کنند

در این حالت، سایت‌های دیگر لینک سایت شما را بر روی کلمات کلیدی محتوای سایت خودشان قرار می‌دهند تا کاربران با کلیک بر آن کلمات، به سایت شما منتقل شوند و از محتوای سایت شما استفاده کنند.

نکته: اگر قصد طراحی سایت دارید، بهتر است برای لینک‌سازی خارجی با سایت‌های معتبر و ارزشمند هماهنگ شوید و از آن‌ها بخواهید که شما مطالب آن‌ها را لینک‌سازی خارجی بکنید و آن‌ها هم مطالب شما را لینک‌سازی خارجی بکنند؛ اما ممکن است آن‌ها به خاطر اعتبارشان به شما اعتماد نکنند. پس در ابتدای کار، باید سایت خود را با لینک‌سازی‌های داخلی و خارجی به صفحات اول گوگل بیاورید. بعد از اینکه سایت خود را ارزشمند و معتبر کردید، برای گرفتن بازدیدهای بالاتر با سایت‌های معروف و معتبر دیگر هماهنگ شوید و با تبادل لینک‌های خارجی سبب دیده شدن سایت و کسب بازدید بالاتری شوید.

انواع لینک‌سازی خارجی

انواع لینک‌سازی خارجی

انکر تکست anchor text چیست؟

یکی دیگر از راه‌های لینک‌سازی خارجی استفاده از انکر تکست است. انکر تکست‌ها همان کلمه‌هایی هستند که در محتوای سایت با رنگ‌های مختلف نمایش داده می‌شوند یا زیر آن‌ها خط کشیده شده است. می‌توانید بر روی این کلمات لینک‌های خارجی قرار دهید تا کاربران با کلیک بر روی آن‌ها به سایت‌های دیگر منتقل شوند. این کلمات به‌دلیل رنگ متمایز با متن اصلی یا خط‌های زیرشان نظر کاربران را به خود جلب می‌کنند و کاربران ترغیب می‌شوند تا به دنبال آن کلمات بروند. همچنین، این کار باعث می‌شود که بازدید سایتی که با آن لینک تبادل کرده‌اید، بالاتر برود. در نتیجه، اعتماد آن سایت نسبت به شما بیشتر می‌شود و تمایل بیشتری برای تبادل لینک و لینک‌سازی خارجی با سایت شما خواهد داشت.

اگر می‌خواهید لینک‌سازی خارجی باکیفیتی انجام دهید که نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد، باید از راه‌های زیر استفاده کنید:

1.در حوزه فعالیت خود، سایت‌های معتبر را پیدا کنید

بعضی سایت‌ها از نظر گوگل معتبر هستند و در نتایج جست‌وجو در صفحات اول قرار می‌گیرند. شما می‌توانید به این سایت‌ها لینک‌های خارجی بدهید. افزایش بازدید از این سایت‌ها باعث می‌شود که سایت شما هم دیده شود که پیش‌تر درباره این موضوع دقیق‌تر توضیح داده شده است.

2.لینک‌های موجود در سایت موردنظر خود را بررسی کنید

ابتدا باید بر اساس نوع فعالیتی دارید که لینک‌های موردنظر را جدا کنید و آن لینک‌ها را به سایت خودتان بدهید. اگر محتواهای دو سایت متفاوت است، به‌هیچ‌وجه با آن‌ها لینک‌سازی خارجی انجام ندهید؛ زیرا باعث می‌شود که کاربر به سایت شما اعتماد نکند و دیگر از مطالب سایت شما بازدید نداشته باشد.

3. از ابزار آنالیز بک لینک استفاده کنید

هدف از استفاده از این ابزارها این است که اعتبار سایت‌های دیگر را بسنجید. برای انجام این کار، ابتدا باید لینکی را که از سایت مقابل گرفته‌اید، در این برنامه قرار دهید تا به شما نشان دهد که اعتبار این سایت در گوگل و در مقایسه با بقیه سایت‌ها به چه میزان است؛ زیرا باید سایت‌هایی را انتخاب کنید که اعتبارشان با اعتبار سایت شما یکی باشد. با انتخاب سایت‌های هم‌سطح با سایت خود، ربات‌های گوگل هم به شما اعتماد می‌کنند و رتبه بهتری به سایت شما می‌دهند.

4.لینک‌سازی خارجی باید توسط سایت‌های مرتبط انجام گیرد

زمانی که از لینک‌های خارجی متفاوت با مطالب و محتوای سایت خود استفاده می‌کنید، باعث می‌شوید که گوگل دیگر به شما اعتماد نکند. در این صورت، ربات‌های گوگل حتی مطالب دیگر سایت شما را شناسایی نمی‌کنند؛ زیرا گوگل ابتدا موضوع سایت شما را بررسی می‌کند و سپس به هدف ایجاد سایت و مطالب شما می‌پردازد و در صورتی که موضوع و هدف یکی باشد، به شما اعتماد می‌کند و مطالب و موضوعات شما را به‌درستی تشخیص می‌دهد و به درک درست آن‌ها می‌پردازد. این کار باعث می‌شود که سایت شما در بین سایت‌های دیگر به رتبه بالاتری دست یابد.

ربات‌های گوگل علاوه بر اینکه موضوعات و مطالب را با یکدیگر مقایسه می‌کنند تا از منحصربه‌فرد بودن آن‌ها اطمینان حاصل بکنند، از لینک‌هایی هم که درون آن قرار داده‌اید، استفاده می‌کنند تا بتوانند اعتبار سایت شما را بسنجند و سایت را درست‌تر و دقیق‌تر رتبه‌بندی کنند. هرچه لینک‌سازی خارجی شما مرتبط‌تر باشد، رتبه‌بندی بهتر انجام خواهد شد و اعتماد گوگل نیز بیشتر خواهد شد.

لینک‌سازی خارجی باید توسط سایت‌های مرتبط انجام گیرد

لینک‌سازی خارجی باید توسط سایت‌های مرتبط انجام گیرد

استراتژی لینک‌سازی خارجی

برای لینک‌سازی خارجی باید استراتژی مشخصی داشته باشید تا به روند لینک‌سازی خارجی شما کمک کند. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

1.وبلاگ‌نویسی کنید

وبلاگ‌هایی که در سایت قرار می‌دهید، باعث می‌شود که سایت شما بهتر دیده شود و شما نیز از سایت‌هایی استفاده بکنید که آن‌ها نیز وبلاگ‌هایی دارند که پست‌گذاری از طریق کاربران آن انجام می‌شود. همچنین باید مطمئن شوید که صاحب وبلاگ مطالب شما را در سایت خودش به اشتراک می‌گذارد و دیگران را نیز به این کار تشویق می‌کند. بنابراین، از این طریق سایت شما هم برای کسانی که لینک‌سازی می‌کنند، نشان داده خواهد شد.

2.در فضای مجازی فعال باشید

امروزه، عموم مردم در فضاهای مجازی فعالیت بسیاری دارند و از سایت‌هایی که در فضای مجازی هم فعالیت دارند، بیشتر استقبال می‌کنند. می‌توانید با داشتن اکانت در فضای مجازی و دادن لینک خارجی به سایت خود باعث شوید تا زمانی که در سایت مطالب شما را می‌خوانند، از طریق این لینک‌سازی خارجی که برای فضای مجازی شما طراحی شده است، استفاده کنند و سایت شما را دنبال کنند. در این صورت وسعت دید آن‌ها گسترش می‌یابد و می‌توانند نظرهای بیشتری برای سایت شما بنویسند که سبب محبوبیت سایت شما در فضای مجازی می‌شود و بازدید سایت را نیز افزایش می‌دهد و رتبه‌دهی گوگل برای شما آسان‌تر می‌شود.

3.استراتژی لینک‌های معیوب

اکثر افراد فکر می‌کنند برای کسب بازدید بیشتر نیاز به لینک‌دهی یا بک لینک‌های بیشتری دارند؛ در صورتی که این کار اشتباه است. شما باید از بک لینک‌هایی استفاده کنید که بیشترین بازدید روزانه را دارند. زمانی که تعداد بک لینک‌های شما زیاد شود، ممکن است در گوگل به‌عنوان ربات شناخته شوید و گوگل سایت شما را مسدود کند یا جزو سایت‌هایی با رتبه‌بندی پایین شوید. از این رو، بک لینک‌ها باید با برنامه‌ریزی و کلمات اختصاصی و درستی ایجاد شوند؛ در غیر این صورت، هیچ فایده‌ای برای سایت شما نخواهند داشت. به همین دلیل، هرچه تعداد بک لینک‌ها کمتر باشد اما بازدهی بیشتری داشته باشد، برای سایت شما مفیدتر خواهد بود.

استراتژی لینک‌های معیوب

استراتژی لینک‌های معیوب

نرم‌افزار لینک‌سازی خارجی

برای لینک‌سازی خارجی به نرم‌افزارهایی نیاز دارید تا لینک‌سازی خارجی موفقی‌تری داشته باشید. در صورتی که سایت شما به‌طور تخصصی لینک‌سازی شده باشد، امتیاز گوگل را کسب خواهد کرد و در میان کاربران محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد. یکی از این برنامه‌ها که در این راه کمک بزرگی به شما می‌کند، نرم‌افزار Ubersuggest است که لینک‌سازی خارجی را آسان‌تر می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *