گوگل سرچ کنسول چیست؟

اگر شما وبمستر یا مدیر وب‌سایت یا علاقه‌مند به یادگیری سئو هستید، آشنایی و کار با سرچ کنسول بسیار مهم و ضروری است.

در گذشته، این ابزار به نام گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools) از طرف گوگل در اختیار کاربران قرار می‌گرفت؛ اما گوگل در ارتقای جدید، علاوه بر اضافه کردن ابزار‌های متعدد، نام این ابزار را به گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) تغییر داده است.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول چیست؟

آشنایی با گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول یک ابزار قدرتمند است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است و برای بررسی وضعیت وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار به شما کمک می‌کند تا از نگاه گوگل وضعیت سایت خود را مشاهده کنید. در واقع، این کار در رشد بازدید سایت و بهینه‌سازی وب‌سایت تأثیر قابل‌توجهی دارد و باعث می‌شود مشکلات سایت را به‌راحتی پیدا کنید و برای رشد کسب‌وکار اینترنتی خود برنامه‌ریزی کنید.

چرا از سرچ کنسول استفاده کنیم؟

سرچ کنسول ابزاری است که گوگل به‌رایگان در اختیار کاربران قرار داده است و به کمک این ابزار می‌توان استراتژی مناسبی برای رشد وب‌سایت ترسیم کرد.

بررسی سرعت وب‌سایت

این ابزار سایت شما را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و به شما می‌گوید برای رشد سرعت وب‌سایتتان چه اقداماتی انجام دهید.

بررسی لینک‌ها

اگر شما کمی درباره الگوریتم‌های گوگل اطلاعات داشته باشید، می‌دانید که وقتی از وب‌سایت خود به دفعات زیاد به وب‌سایت‌های مختلف لینک داده باشید، ارزش وب‌سایت شما کاهش پیدا می‌کند. همچنین دریافت لینک از وب‌سایت‌های مربوط و پر‌ترافیک می‌تواند باعث رشد سایت شما بشود. در اینجاست که سرچ کنسول به کمک شما می‌آید و لیستی از لینک‌های دریافتی و خروجی را به شما ارائه می‌دهد.

آیا ربات‌های گوگل سایت شما را به‌ درستی بررسی می‌کنند؟

اگر ربات‌های موتور جست‌وجو نتوانند سایت شما را به‌درستی خزش کنند، با کمک سرچ کنسول به این مشکل پی می‌برید.

ربات‌های گوگل

ربات‌های گوگل

بدافزار‌ها و گوگل سرچ کنسول

اهمیت برطرف کردن مشکلات امنیتی برای همه ما واضح است. نگران نباشید گوگل به کمک شما می‌آید و اگر وب‌سایت شما در معرض خطر‌های امنیتی باشد، سرچ کنسول به شما اطلاع می‌دهد.

همان طور که تاکنون مشاهده کرده‌اید، اگر وب‌سایتی دارای مشکل امنیتی باشد، گوگل به کاربران سایت هشدار می‌دهد و سعی در محافظت از آنها دارد.

گوگل در گزارش‌های دقیقی، توسط سرچ کنسول لیستی از مشکلات سایت را به شما ارائه می‌کند؛ مانند:

  • بدافزار‌ها؛
  • صفحات فیشینگ؛
  • فایل‌های مخرب؛
  • دانلود‌های تبلیغاتی و ناخواسته؛

توصیه می‌شود حتماً سری به سرچ کنسول بزنید و حداقل از مشکلات امنیتی سایت خود باخبر شوید و این موارد را برطرف کنید.

نکته دیگری که درباره سرچ کنسول وجود دارد، این است که اگر سایت شما درست ایندکس نشود، به شما اعلام می‌کند. البته اگر سایت شما تازه‌تأسیس است، باید از سرچ کنسول برای ایندکس شدن صحیح و به‌موقع سایت استفاده کنید.

  • بررسی محتوا‌های سایت

گاهی ممکن است نخواهید محتوایی در نتایج جست‌وجو قرار بگیرد یا نیاز به نظارت بر محتوا و نحوه نمایش آن داشته باشید. در این شرایط، گوگل کنسول باز هم به کمک شما می‌آید. همچنین می‌توانید مشاهده کنید که کدام کلمات کلیدی نتایج بهتری برای وب‌سایت شما داشته است.

  • ایجاد نقشه سایت

یکی از مهم‌ترین پارامتر‌ها در سئو و رشد وب‌سایت نقشه سایت است. در واقع نقشه سایت حاوی اطلاعات مهمی برای ربات‌های گوگل است و موارد مهم بسیاری را به ربات‌ها و خزشگر‌های گوگل اعلام می‌کند. سرچ کنسول در زمینه سایت مپ نیز به شما کمک می‌کند.

اما شاید از خود بپرسید آیا واقعاً نیاز به کار با گوگل سرچ کنسول داریم؟

جواب این سؤال به شما بستگی دارد.

آیا شما متخصص سئو هستید؟

اگر بازاریاب اینترنتی یا متخصص سئو هستید، به این ابزار قدرتمند نیاز دارید. سرچ کنسول ترافیک سایت را بررسی می‌کند و بر رتبه‌بندی سایت نظارت دارد.

شما به‌عنوان متخصص سئو می‌توانید استراتژی سایت خود را به‌درستی ترسیم کنید یا اگر بازاریاب اینترنتی هستید، می‌توانید به‌درستی کمپین تبلیغاتی خود را پیش ببرید.

آیا مدیریت وب‌سایتی بر عهده شماست؟

اگر شما به‌عنوان مدیر وب‌سایت فعالیت می‌کنید، بسیار مهم است که از سلامت و امنیت سایت خود باخبر باشید و همچنین هشدار‌های موجود را بررسی کنید.

مدیریت وب‌سایت

مدیریت وب‌سایت

آیا شما صاحب کسب‌وکار هستید؟

کار کردن با گوگل سرچ کنسول راحت است و به‌سادگی می‌توانید با این ابزار کار کنید. البته بهتر است اگر وقت یا اطلاعات کافی از حوزه وبمستری ندارید، مدیریت سایت خود را به متخصصین بسپارید. به یاد داشته باشید این باعث نمی‌شود که وب‌سایت خود را با سرچ کنسول بررسی نکنید؛ زیرا در رشد و بهبود رتبه سایتتان کمک زیادی به شما می‌کند.

تغییرات سرچ کنسول

گوگل به‌تازگی سرچ کنسول را ارتقا داده است که باعث بهبود عملکرد و افزوده شدن امکانات جدید به این ابزار شده است. این امکانات شامل موارد زیر است:

  • جزئیات بیشتری درباره صفحات سایت، موبایل فرندلی بودن و ایندکس شدن صفحه و … در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛
  • قسمت گزارش وبمستر تولز و ابزار‌های مربوط ارتقا یافته است؛
  • بحث ارائه خدمات وب‌سایت‌ها به سرویس‌های موبایل مهم‌تر شده و اطلاعات بیشتری در این باره ارائه می‌شود؛
  • و بسیاری از موارد دیگر.

گوگل سرچ کنسول یکی از ابزار‌هایی است که صاحبان کسب‌وکار‌های آنلاین و متخصصین سئو باید برای بهبود عملکرد سایت و کسب‌وکار خود از آن استفاده کنند.

گزارشات و آمار‌های سرچ کنسول می‌تواند تحلیل درست و کاملی از وب‌سایت موردنظر در اختیار کاربران قرار دهد و به آنها در اتخاذ تصمیم درست برای بهبود و رشد رتبه در گوگل کمک کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *