لوگو چیست؟

لوگو یک نشانه گرافیکی است که به‌صورت سمبل، علامت، نوشتار یا ترکیبی از این‌ها طراحی می‌شود. لوگو برای شرکت‌های تجاری، صنعتی، تولیدی و همچنین کسب‌وکارهای کوچک طراحی می‌شود تا از این طریق نوع خدمات و محصولاتشان را سریع‌تر به مخاطب معرفی کنند.

لوگو می‌تواند ترکیبی از حروف، نمادها و نشانه‌ها باشد که مشخصه و چهره یک برند است. طراحی لوگویی کارآمد و زیبا اهمیت زیادی در محبوبیت برند در نظر مخاطبان دارد. لوگو به‌عنوان نماد برند، علامت تجاری و هویت سازمان شناخته می‌شود.

لوگو چیست؟

لوگو چیست؟

طراحی لوگو چیست؟

زمانی که به اطراف خود نگاه می‌کنیم، به‌راحتی می‌توانیم حداقل ده لوگوی طراحی‌شده در اطراف خود را بشماریم. لوگوها به‌صورت طرح‌های مختلف در همه‌جا پراکنده شده‌اند و در فرهنگ و سبک زندگی جای گرفته‌اند. طراحان لوگو می‌توانند برای هر کسب‌وکاری لوگوی مخصوص برند آن را طراحی کنند که در اصطلاح به آن طراحی لوگو می‌گویند.

طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو چیست؟

انواع طراحی لوگو

 • لوگوی مونوگرام

لوگوی مونوگرام شامل حرف اول یا چند حرف اول یا خلاصه حروف اسم تجاری یک شرکت می‌باشد که به‌صورت یک علامت اختصاری طراحی می‌شود.

 • لوگوی تایپوگرافی

لوگوی تایپوگرافی اصولاً بر پایه فونت‌ها طراحی می‌شود؛ اما بسیاری نیز آن را به‌صورت دستی و به دور از چارچوب فونت‌های آماده طراحی می‌کنند.

 • لوگوی تصویری

لوگوی تصویری شامل آیکون‌ها و شمایل گرافیکی است. در کار طراحی، این نوع لوگو حق‌انتخاب‌های بیشتری را به کارفرما می‌دهد.

انتقال مفهوم از طریق تصاویر، ابتدایی‌ترین و سریع‌ترین راه انتقال می‌باشد. بنابراین ماندگاری لوگوی تصویری بر روی ذهن مخاطب امری بدیهی است.

 • لوگوی انتزاعی

لوگوی انتزاعی نوع خاصی از لوگوی تصویری است؛ به گونه‌ای که به‌جای تصویر قابل‌درک در لوگوی تصویری، مانند سیب در لوگوی اپل، از یک یا چند فرم و شکل انتزاعی استفاده می‌شود تا به‌وسیله آن پیام کسب‌وکار به شکل متفاوتی به مشتری منتقل شود.

لوگو انتزاعی

لوگو انتزاعی

 • لوگوی مسکات (Mascot)

لوگوی مسکات شخصیتی است که بیانگر و نشان‌دهنده کسب‌وکار یا کارفرما می‌باشد. این شخصیت می‌تواند به‌صورت رودررو با فرد مقابل خود ارتباط برقرار کند. لازم به ذکر است که این شخصیت می‌تواند شامل حیوان، اشیاء و حتی انسان نیز باشد. این لوگو به دلیل سبک کارتونی و رنگارنگی که دارد، سرگرم‌کننده است.

 • لوگوی ترکیبی

لوگوی ترکیبی از تلفیق لوگوتایپ و لوگوی تصویری خلق می‌شود و به همین دلیل نیازمند زمان بیشتری در پروسه طراحی است. انسجام و هماهنگی در این اجرا بسیار مهم است؛ زیرا در صورت عدم وجود هارمونی لازم بین طرح‌ها، حاصل کار همانند لوگوهای شکست‌خورده خواهد بود.

 • لوگوی امبلم (Emblem)

لوگوی امبلم از یک نوشته یا فونت درون یک شکل تشکیل شده است. این سبک در طراحی لوگو، تصاویر و شمای فانتزی زیبایی را برای کسب‌وکار خلق می‌کند. لوگوهای امبلم به دلیل خاص بودنشان تأثیر قابل‌توجهی بر مخاطب دارند.

هدف از طراحی لوگو

دلایل متعددی برای طراحی لوگو وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوگو نشانه حرفه‌ای بودن کسب‌وکار می‌باشد.
 • با طراحی لوگو، برند موردنظر سریع‌تر قابل‌شناسایی خواهد شد.
 • طراحی لوگو اعتماد مشتریان را نسبت به کسب‌وکار جلب می‌کند.
 • در بازار رقابتی، با طراحی لوگو می‌توانید حرفی برای گفتن داشته باشید و از رقبا متمایز شوید.
 • طراحی لوگو جلوه بصری کار را بیشتر می‌کند و در تمام تبلیغات مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • طراحی لوگو بستری است که برند را در سطح جهان به مخاطبان معرفی می‌کند و باعث رونق کسب‌وکار می‌شود.
هدف از طراحی لوگو

هدف از طراحی لوگو

اصول طراحی لوگو

طراحی لوگو مانند هر علم و هنری قواعد خاص خود را دارد. برای دستیابی به هدف‌هایی که از طراحی لوگو مدنظر است، باید چهارچوب و اصول آن رعایت شود.

 • بهتر است طرح لوگو ساده باشد.

پیچیدگی یک تصویر در آثار هنری ممکن است شگفت‌انگیز باشد؛ اما در مورد لوگو همه‌چیز باید واضح و شفاف باشد؛ به‌صورتی که وقتی مخاطب آن را می‌بیند، تصویر روشنی از نوع فعالیت آن برند را نشان دهد.

 • طرح لوگو باید در طول زمان بدون تغییر باشد.

باید در ابتدای طراحی لوگو، طرح خاص و منحصربه‌فردی انتخاب شود و در طول زمان تغییری در آن ایجاد نشود تا مخاطب را سردرگم نکند.

 • لوگو باید در سایزهای مختلف قابل‌استفاده باشد.

طراحی لوگو باید به گونه‌ای باشد که در سطوح بزرگ و کوچک، تمام جزئیات به‌طور واضح قابل‌مشاهده باشد. از لوگو در فضای مجازی و روی محصولات در سایزهای مختلف استفاده می‌شود. بنابراین باید به قابلیت تطبیق آن با اندازه‌های متفاوت توجه کرد.

 • طراحی زیبا و منحصربه‌فردی داشته باشد.

لوگو باید طراحی زیبا و چشم‌نوازی داشته باشد. زیبایی لوگو تا حدی مهم می‌باشد که در بسیاری از موارد، اگر فرد قصد خرید کالا یا محصول را نداشته باشد، به دلیل زیبایی طرح لوگو، ترغیب به استفاده از محصولات آن برند شود.

 • طرح لوگو قابل‌ثبت باشد.

طراحی لوگو باید طوری انجام شود که هیچ‌گونه شبیه‌سازی و تقلیدی در آن رخ ندهد تا علاوه بر اینکه بتوان لوگو را ثبت کرد، خاص و قابل‌تشخیص نیز باشد.

لوگویی که قابل‌ثبت باشد، اخلاقی و قانونی بوده و به رشد برند کمک بزرگی می‌کند. افراد معمولاً بیشتر کسب‌وکارها را با دیدن لوگوی خاص آن‌ها به یاد می‌آورند.

قابل ثبت بودن طرح لوگو

قابل ثبت بودن طرح لوگو

تکنیک‌های مورداستفاده در طراحی لوگو

 1. تکنیک «DOIT»

این نوع از تکنیک از مهم‌ترین روش‌های طراحی لوگوی خلاقانه یا نشان‌واره می‌باشد که برای هر طراحی‌ای کاربرد دارد.

تکنیک DOIT دارای چهار گام شناخت مسئله، باز کردن و تحلیل آن در ذهن، انتخاب بهترین راه‌حل و همچنین معرفی راه‌حل‌های مختلف می‌باشد.

 1. تکنیک «چرا؟»

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای طراحی لوگوی خلاقانه پاسخ به چراهای موجود در طراحی لوگو می‌باشد.

 1. تکنیک «چه می‌شود اگر …؟»

در این نوع از طراحی لوگو، طراح مدام در حال سؤال پرسیدن از خود و پاسخ به آن برای تغییر طرح اولیه و دست یافتن به طرح کامل خلاقانه می‌باشد.

 1. تکنیک «سینکتیکس (Synectics)»

این مدل از تکنیک در طراحی‌های گروهی کاربرد دارد و از کنار هم قرار دادن ایده‌های مختلف، در نهایت طرح لوگوی ایدئال حاصل می‌شود.

مراحل طراحی لوگو

برای آموزش طراحی لوگو پنج مرحله اصلی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول: درک اینکه چرا برای برند خود به لوگو نیاز دارید.

مرحله دوم: برنامه‌ریزی برای کارهای قبل از شروع طراحی که شامل شرح هویت کسب‌وکار یا برند و پیدا کردن موارد الهام‌بخش از دل این هویت می‌باشد.

مرحله سوم: اقدام به صحبت درباره فاکتورهای اصلی طرح لوگو که شامل ترکیب‌رنگ‌های مدنظر، شیوه طراحی لوگو و … می‌باشد.

مرحله چهارم: برنامه‌ریزی برای پروسه طراحی که شامل بایدها و نبایدهای لوگو، چالش‌های پیش رو و … است که باید درباره آن‌ها با مشتری صحبت کنید.

مرحله پنجم: ارائه لوگو و بهره‌گیری از آن است. در این مرحله باید لوگویی را به‌وسیله نرم‌افزار طراحی لوگو، مانند فتوشاپ، کورل دراو و … طراحی کنید و به مشتری تحویل دهید و نظرات او را جویا شوید.

مراحل طراحی لوگو

مراحل طراحی لوگو