انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای سایت

همانطور که در زندگی روزمره خود ملاحظه می­کنید، عصر ما را عصر دیجیتال و تکنولوژی نامیده اند. بسیاری از اعمال و کارهایی که در گذشته انجام می­دادیم، امروزه اینترنتی شده اند و دیگر آنها را به صورت فیزیکی انجام نمی­دهیم. به طور مثال، دیگر کسی برای تحقیق یا پیدا کردن سوالی ساده و روزمره به کتابخانه مراجعه نمی­کند و همگی از موتورهای جست­وجوگر مثل گوگل بهره می­برند یا از زمانی که سایه منحوس کرونا بر سر دنیا افتاد، افراد، دیگر بسیاری از خریدهایشان را به صورت اینترنتی انجام می­دهند. بدین جهت، با شرایط کنونی، بسیاری از مشاغل به فعالیت آنلاین و اینترنتی روی آورده اند. مهم ترین بخش فعالیت آنلاین، به خصوص برای فروش اینترنتی و فروشگاه های آنلاین، طراحی وب­سایت است. در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت طراحی رنگ مناسب سایت، به بحث و گفت­وگو بپردازیم. اگر شما نیز علاقه­مندید در این باره اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان با ما همراه باشید.

انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای سایت

انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای سایت

طراحی وب­سایت

به طور کلی، می­توان طراحی وبسایت را به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول، توسعه وب­سایت و موضوعات فنی و بخش دیگر مربوط به طراحی سایت است. در بخش اول، معمولا جنبه هایی مثل کارایی و دقیق بودن وبسایت مدنظر است که باید این کار را به فردی کاربلد و زبردست در حوزه برنامه نویسی و توسعه وبسایت بسپاریم. در بخش دوم که طراحی وبسایت است، به فردی نیاز داریم که خلاق باشد و بتواند وبسایت زیبا و جذابی طراحی نماید. در اینجا، بیشتر بحثمان در مورد کاری است که قرار است صورت پذیرد، نه کسی که آن را انجام می­دهد. پس، هدف، ایجاد طراحی جذاب است تا بتوان بازدیدکنندگان زیادی را جلب کرد. انتخاب رنگ نیز یکی از مهم ترین بخش های طراحی و دیزاین وبسایت است. در ادامه مطلب قصد داریم تا به تفصیل به موضوع اصلی بحث یعنی انتخاب رنگ مناسب برای وب­سایت بپردازیم.

انتخاب رنگ مناسب

منظور ما از انتخاب رنگ مناسب در این مقاله، بیشتر بررسی و نحوه ترکیب رنگ ها برای بخش های مختلف سایت است؛ به طوری که برای هر بخش مثل سربرگ، منو و … رنگ های مختلفی انتخاب شود. پس حالا فهمیدیم که کار دو مرحله دارد: انتخاب رنگ مناسب برای هر بخش و ایجاد هارمونی و هماهنگی میان رنگ های انتخابی. به نظر می­رسد که کار چندان آسانی پیش­رو نداریم و باید نهایت دقت را به خرج دهیم. از این جهت، می­بایست بسیار در انتخاب رنگ وسواس به خرج دهیم که برخی ملاحظات باید در این انتخاب رعایت شوند؛ به طور مثال، برخی از افراد کوررنگی دارند و باید رنگی مناسب انتخاب شود که این عزیزان نیز دچار مشکل نشوند.

انتخاب رنگ می­تواند تاثیر شگرفی بر روی میزان بازدید و جلب توجه وبسایت شما داشته باشد. به طور مثال، اگر محتوای جذاب و فوق العاده ای را بر روی وبسایتتان ایجاد کرده باشید، اما از نظر جلوه بصری و رنگ، وبسایت شما حرفی برای گفتن نداشته باشد، ممکن است چندان مورد توجه مخاطبان و بازدیدکنندگان قرار نگیرد. پس می­توان گفت، رنگ وبسایت می­تواند بر جنبه های مختلف وبسایت شما تاثیر بگذارد. یکی از مواردی که به طور مستقیم تحت تاثیر رنگ انتخابی است، برندینگ وبسایت است.

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ و موضوع برندینگ

همانطور که اشاره شد، رنگ در موضوع برندینگ و حافظه مشتریان موثر است. به طور مثال، وقتی که نام دیجی­کالا را می شنوید، اولین چیزی که به خاطر می­آورید چیست؟ درست است، لوگوی قرمز و طراحی سفید و قرمز سایت دیجی کالا. اگر بخواهم مثالی ملموس تر و کالایی تر برای شما عنوان کنم، می­توان به کوکاکولا اشاره کرد.

رنگ قرمزی که شرکت کوکاکولا همواره در طراحی جلد محصولات و لوگوی خود به کار می برد، در حال حاضر تبدیل به برندی شده است که معرف کوکاکولا است. این رنگ باعث می­شود تا محصولات کوکاکولا در مخاطب حس هیجان به خرید و چشیدن طعم این نوشیدنی را القا کند. ضمنا این رنگ باعث می­شود تا محصولات کوکاکولا در طبقه های فروشگاه نسبت به سایر محصولات، متمایز و متفاوت به نظر برسد.

بنابراین، همانطور که متوجه شدیم، هر رنگ حسی را به مخاطبان منتقل می­کند، پس بهتر است پیش از آنکه به طور مشخص و تخصصی وارد مبحث انتخاب رنگ برای وبسایت شویم، روانشناسی و حس رنگ ها را بررسی نماییم.

روانشناسی رنگ ها

در این قسمت قصد داریم تا روانشناسی و حسی را که رنگ های مختلف در افراد ایجاد می­کند، بررسی کنیم و نمونه برندهایی را که از این رنگ ها استفاده می­کنند، نام ببریم.

سبز

اولین رنگی که قصد داریم به آن بپردازیم، رنگ سبز است. به طور کلی، رنگ سبز نماد ثروت، سلامت، آرامش و طبیعت است. همانطور که اشاره شد، رنگ سبز نشانگر طبیعت است و اگر شما در حوزه محیط زیست یا طبیعت فعالیت دارید یا محصولی که ارائه می­کنید، دوستدار محیط زیست است، بهترین انتخاب برای شما رنگ سبز است. یکی از برندهایی که از رنگ سبز استفاده می­کند، Trppicana است.

آبی

رنگ آبی را می­توان در حالت کلی یک رنگ مردانه دانست؛ اما این تمام چیزی نیست که در مورد رنگ آبی واقعیت دارد. رنگ آبی می­تواند حس آرامش، صلح، استراحت، قدرت، ثبات و در برخی شرایط، ناراحتی را به فرد القا نماید. رنگ آبی را می­توان اولویت افراد نامید. اغلب استفاده رنگ آبی در بانک هاست؛ زیرا بانک ها قصد دارند حس امنیت و اعتماد را به مشتریان خود القا نمایند. از معروف ترین برندهایی که از رنگ آبی برای برندینگ خود استفاده می­کنند، می­توان به برندهای دل و سامسونگ اشاره کرد.

بنفش

مرموز، جذاب، احساسی و افسانه ای، صفاتی است که می­توان در مورد رنگ بنفش به کار برد. به این خاطر رنگ بنفش را مرموز می­خوانیم که به شکل فراوان در طبیعت موجود نیست و این موضوع باعث خاص و جذاب بودن این رنگ می­شود. از معانی و مصادیق رنگ بنفش می­توان به مواردی مثل لوکس بودن، شعبده بازی، خیال پردازی، افتخار و رمز و راز اشاره کرد.

قرمز

همانطور که اشاره شد، قرمز رنگی جذاب، هیجان آور، گرم و پرجنب و جوش است. رنگ قرمز معمولا معانی مختلفی از جمله شور و اشتیاق، انرژی زیاد، عشق، گرمی، آتش، جنگ، خطر، اعتمادبه نفس و خشم را به همراه دارد. رنگ قرمز می­تواند انتخاب مناسبی برای رستوران­ها، سایت های فروشگاهی و … باشد. رنگ قرمز در برندهایی از جمله کوکاکولا و ال جی قابل مشاهده است.

نارنجی

رنگ نارنجی در حالت کلی، تشابه زیادی با رنگ قرمز دارد و احساس های هیجانی را در مخاطب ایجاد می­کند. از معانی رنگ نارنجی می­توان به جوانی، توان مالی، سرزندگی، صمیمیت، شوخ طبعی و فصل پاییز اشاره کرد. نارنجی، رنگ بسیار مناسبی برای برندهای زیبایی و شهربازی هاست. شیائومی که فروشنده لوازم الکترونیکی و موبایل است، از رنگ نارنجی برای لوگو و سایت خود استفاده می کند.

زرد

رنگ زرد نیز تداعی گر مواردی مثل انرژی، شادی، خطر، جوانی، بازیگوشی، شادی، گرمی و … است و در حالت کلی رنگی شاد و پرانرژی است. شرکت های بیک و نیکون از رنگ زرد برای برندینگ خود استفاده می کنند.

صورتی

معمولا از رنگ صورتی برای برندهای دخترانه و زنانه استفاده می شود. این رنگ به طور کلی برای بازار تبلیغات چندان مناسب نیست و رنگی کنایه آمیز است! این رنگ تداعی گر مفاهیمی از جمله سرگرمی، دخترانه بودن، شادکامی، شیرینی، ظرافت، آرامش و عشق است. صورتی را می توان رنگ محبوبی برای شیرینی فروشی ها و بسته بندی های شکلات دانست. برندهای هایر و باربی از رنگ صورتی برای لوگوی خود استفاده می کنند.

طوسی

طوسی در حالت کلی رنگی رسمی است و برای فعالیت های رسمی و حرفه ای به کار گرفته می شود. طوسی می تواند معانی مختلفی از جمله حرفه ای بودن، کارآمد بودن، رسمی بودن را تداعی کند. شرکت های بزرگ حقوقی از این رنگ برای برندینگ خود استفاده می کنند. می توان گفت که مرسدس بنز و اپل از رنگ طوسی برای لوگوی خود استفاده می کنند.

سیاه

سیاه از نظر فنی رنگ ها، نشانگر قدرت است. به همین علت، سیاستمداران و ثروتمندان برای ایجاد احساس قدرت و تسلط بر بقیه افراد از این رنگ استفاده می کنند. رنگ سیاه مفاهیمی مانند لوکس بودن، عرفان، قدرت، ظرافت، تاریکی، رمز و راز، کنترل، اسرارآمیز بودن و تمایلات جنسی را منتقل می کند. مشکی رنگی بسیار مدرن است و برای محصولات گران قیمت، حساس و لاکچری بسیار مناسب است. برند اپل به طور کلی از رنگ مشکی استفاده می کند؛ اما در برخی موارد، لوگوی آن به رنگ طوسی بر روی محصولات نقش می بندد. از دیگر برندهایی که از رنگ مشکی بهره می برند، می توان به آدیداس، نایک و پوما اشاره کرد.

سفید

سفید رنگی پاکیزه است و مفاهیمی مانند خلوص، سادگی، افتخار، صلح، جوانی، سردی و بی حسی را منتقل می کند. سفید رنگی مناسب برای صنایع خوراکی سرد مانند بستنی است. از رنگ سفید به صورت انحصاری در برندها و طراحی لوگو استفاده نمی شود؛ اما سفید همواره جزئی از لوگوی شرکت هاست و در برندهایی مثل آدیداس و تویوتا می توانیم رنگ سفید را در لوگو مشاهده کنیم.

قهوه ای

رنگ قهوه ای برای ایجاد احساساتی مانند قابل اعتماد بودن، قدیمی بودن، مردانه بودن، طبیعی بودن و گرم بودن مناسب است. قهوه ای کمی احساس کثیف بودن را منتقل می کند و برای محیط هایی مثل رستوران و هتل چندان مناسب نیست. از این رنگ برای برندینگ محصولات و پوشاک چرمی، فروشگاه لوازم باغبانی و … می توان استفاده کرد. از برندهایی که از رنگ قهوه ای استفاده می کنند، می توان به آپس و کافی شاپ اشاره کرد.

با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ ها، می بایست با توجه به کاربری وبسایتتان، از یک یا چند رنگ با هارمونی مناسب استفاده نمایید.

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

انتخاب رنگ برای وب سایت

می توانید برای وب سایت خود، سه رنگ اصلی انتخاب نمایید:

  1. انتخاب رنگ اول به عنوان { برندینگ} و لوگو و نام تجاری
  2. انتخاب دو رنگ برای ایجاد تنوع رنگی در سایت و طرح رنگی
  3. انتخاب یک رنگ پس زمینه برای تکامل طراحی وب سایت شما

در ادامه این مطلب، انتخاب رنگ برای این سه بخش را مورد بررسی قرار می دهیم.

انتخاب رنگ اول به عنوان غالب برای رنگ برند { برندینگ} و لوگو و نام تجاری

منظور از رنگ اول یا همان رنگ غالب، رنگی است که برای برندینگ و لوگوی خود انتخاب کرده اید. این رنگ، همان رنگی است که کاربران به محض ورود به سایت شما با آن مواجه می شوند و می توانند حس آن رنگ را دریافت کنند. این رنگ، آن چیزی است که از شما و برندتان در یاد همگان می ماند. اگر هنوز رنگ برند خود را انتخاب نکرده اید، می توانید با بررسی بخش روانشناسی رنگ ها، رنگ مناسب برندینگ خود را انتخاب نمایید و در این مورد به جمع بندی برسید. در بخش انتخاب رنگ اصلی برای لوگو و برندینگ، حرف اول و آخر را جامعه مخاطبان شما می زنند و شما می بایست با توجه به نظرات این جامعه آماری، اقدام به انتخاب رنگ نمایید. جنسیت، نوع کالا و … هم می تواند تعیین کننده این رنگ باشد.

انتخاب دو رنگ برای ایجاد تنوع رنگی در سایت و طرح رنگی

اگر قصد دارید تا وب سایت جذابی را برای مخاطبان فراهم آورید، می بایست از تنوع رنگی همراه با هارمونی مناسب استفاده نمایید. در این میان، برخی از قسمت های وبسایت به تاکید نیاز دارند و باید رنگی برای آنها انتخاب نماییم که توجه بیشتری را جلب کند. این بخش ها، عبارتند از: نقل قول ها، دکمه ها (نقاطی که باید مخاطبان کلیک کنند)، زیرنویس ها و … . برای سایر بخش های وبسایت، مانند منوها و قسمت های جانبی نیز می بایست رنگ های معمولی و خنثی را انتخاب نمایید. رنگ هایی مثل طوسی، سیاه و مشکی می تواند انتخاب مناسبی برای این قسمت ها باشد.

انتخاب یک رنگ پس زمینه برای تکامل طراحی وب سایت شما

انتخاب پس زمینه سایت که به اصطلاح رنگ قسمت های خالی در وب سایت شماست، اهمیت بسیاری دارد. نباید برای رنگ پس زمینه، رنگی انتخاب کنید که بیش از حد جسورانه یا تیره باشد؛ زیرا ممکن است چشم خواننده متن را اذیت کند. پس بهتر است یک رنگ معمولی و خنثی مانند سفید را انتخاب نمایید.

بررسی رنگ سایت ها با کاربری مختلف

رنگ سایت های محتوایی و فروشگاهی

معمولا سایت های محتوایی و فروشگاهی از ترکیب رنگ خنثی، مانند سفید و رنگ های جسورانه، مانند قرمز، بنفش و … برای جلب نظر مخاطبان استفاده می کنند.

رنگ سایت های شرکتی و تجاری

سایت های تجاری و شرکت هایی که قصد تبلیغات محصول را دارند، از رنگ اصلی خود برای پس زمینه سایت خود استفاده می کنند تا یادآور آن محصول باشد. دلیل این موضوع نیز یادآوری خاطرات خوش استفاده از محصول و ایجاد احساس نزدیک با وب سایت است که می تواند تجربه موفق تبلیغاتی را برای شرکت ها به ارمغان آورد.

شرکت هایی که قصد تبلیغ خدمات خود را دارند، معمولا از رنگ های خنثی، مانند طوسی و سفید برای پس زمینه استفاده می کنند. سایر رنگ های مورد استفاده در سایتشان نیز مرتبط با حوزه کاری شان است.

در حالت کلی، نمی توان رنگ مناسب یک سایت را برای همه وبسایت ها، حتی در همان حوزه کاری، پیشنهاد داد. اینجاست که خلاقیت تیم طراحی وبسایت یا خلاقیت خود شما به عنوان صاحب سایت مطرح است که می تواند تعیین کننده باشد.

رنگ سایت های شرکتی و تجاری

رنگ سایت های شرکتی و تجاری

در این مقاله، رنگ مناسب سایت را بررسی کردیم و خاطرنشان کردیم که رنگ مناسب سایت شما می تواند به طور مستقیم با کاربری و جامعه هدف شما در ارتباط باشد. اگر قصد دارید تا سایتتان به طور ویژه ای مورد توجه کاربران قرار گیرد، ابتدا باید آگاهی خوب و مناسبی نسبت به مخاطب خود داشته باشید. کمک گرفتن از تیم طراحی سایت نیز می تواند تاثیر بسزایی در انتخاب رنگ مناسب سایت داشته باشد و شما را به هدف تان برساند. در پایان امید است که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *