امروزه، لوگو نقش بسزایی در برندسازی برای محصول، سایت، شرکت و … دارد. لوگو بخشی از هویت برند است و ابزار مهمی در بازاریابی و معرفی برند کسب‌وکارها و شرکت‌ها می‌باشد. علاوه بر این، لوگو نقش مهمی در اعتمادسازی و معرفی محصول دارد و تصویر لوگو ذهن مخاطب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال، با شنیدن نام اپل چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟

اما ویژگی‌های لوگوی برندهای حرفه‌ای و تأثیرگذار چیست؟ چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا لوگوی ما ذهن مخاطب را تسخیر کند؟ در این مقاله 8 راز برای طراحی لوگوی موفق را به شما می‌گوییم. برای مشاهده خدمات طراحی لوگو وبانو کلیک کنید.

طراحی لوگو

طراحی لوگو

1) داشتن درک درست از ماهیت برند خود

برندهای تجاری موفق همواره سعی می‌کنند به اصول بنیادی خود پایبند باشند. چنین برندهایی همواره این موارد را برجسته می‌کنند و در مقابل نگاه‌های مخاطبین خود قرار می‌دهند. در طراحی لوگو نیز باید ارزش‌های برند را مدنظر قرار داد؛ به‌طوری که لوگو نشان‌دهنده این ارزش‌ها باشد. برای مثال، در طراحی لوگوی پیتزافروشی نباید از لوگوهای هندسی یا رنگ‌های نامناسب استفاده شود.

2) شناختن رقبای خود

قبل از اینکه دست به قلم و کاغذ ببرید، باید مطمئن شوید که درباره رقبا و بازار هدف تحقیق جامعی کرده‌اید. طراح لوگو باید از برندهای رقیب اطلاع داشته باشد. بررسی نماد و لوگوی برندهای رقیب به شما کمک می‌کند تا درک درستی از این موضوع داشته باشید که مخاطبین، بازار هدف شما را با چه نمادهایی می‌شناسند. بسیاری از لوگوهای برندهای مشهور دنیا، به دلیل خلاقیت و تفاوت با رقبا در ذهن مخاطب ماندگار شده‌اند.

3) سادگی، رمز تأثیرگذاری

بهترین و تأثیرگذارترین لوگوها ساده طراحی شده‌اند. لوگوهایی که دارای جزئیات زیادی هستند، به‌سختی به ذهن سپرده می‌شوند و حتی یادآوری آن‌ها نیز مشکل است. لوگوهای ساده این پیام را به مخاطب می‌دهد که برند یا شرکت شما قادر است به‌خوبی از پس مسائل پیچیده بربیاید و آن‌ها را ساده کند.

سادگی، رمز تاثیرگذاری

سادگی، رمز تاثیرگذاری

4) سؤال پرسیدن از خود

در روند تجاری‌سازی و موفقیت برند، داشتن استراتژی و حفظ آن، یکی از مهم‌ترین گام‌هاست؛ اما چطور؟ برای این کار باید از خود سؤال بپرسید تا بتوانید استراتژی درست را پیدا کنید. برای مثال، چند مورد از سؤال‌هایی که در برندسازی توصیه می‌شود، در ادامه آمده است:

  • هویت برند و کسب‌وکار ما چگونه تعریف می‌شود؟
  • ارزشمندی‌های برند ما چیست؟
  • مخاطب محصولات یا خدمات ما کیست؟
  • چه چیزی باعث تفاوت ما با رقبا می‌شود؟
  • هدف ما چیست و چطور می‌خواهیم به آن برسیم؟

5) داشتن لوگوی به‌روز

نکته دیگری که در طراحی لوگو باید مدنظر داشته باشید، به‌روز بودن و تازگی آن است. اگر می‌خواهید لوگوی ارزشمند و جذابی داشته باشید، باید بر اساس ویژگی‌های مرسوم لوگو را طراحی کنید.

برای مثال، به لوگوی مایکروسافت توجه کنید. امروزه، لوگوهای تخت (flat) بیشتر مورد اقبال است. همچنین، ویژگی دیگری که در روند طراحی تأثیرگذار است، سادگی و پرهیز از عمق دادن به لوگو است.

در دنیای امروز، همه‌چیز به سمت سادگی حرکت می‌کند. شما نیز باید این موارد را در دستور کار خود بگذارید. لوگوی کمپانی‌ها و برندهای معتبر و معروف مانند مایکروسافت و گوگل نیز دستخوش این تغییرات شده است و آن‌ها هم لوگوهای قبلی خود را تغییر داده‌اند و به سمت سادگی بیشتر و طراحی دوبعدی قدم برداشته‌اند.

لوگوی به روز داشته باشید

لوگوی به روز داشته باشید

6) تناسب اجزا، نکته‌ای ضروری در طراحی لوگو

در طراحی‌های چشم‌نواز، همواره تعادل و تناسب میان اجزا رعایت شده است. در کنار تناسب رنگ‌ها، تناسب ابعاد نکته‌ای طلایی در طراحی لوگو است. سعی کنید اجزای لوگوی شما با هم همخوانی داشته باشند؛ یعنی اگر در لوگوی خود از حروف استفاده می‌کنید، باید بین فونت و منحنی‌های دیگر شکل تناسب برقرار باشد. برای مثال، به تناسب میان اجزای لوگوی پپسی یا ردبول توجه کنید.

7) رنگ‌ها، ابزاری برای تأثیرگذاری

این موضوع را در ذهن داشته باشید که لوگوی طراحی‌شده باید جذاب و محبوب باشد. رنگ‌ها احساسات ما را کنترل می‌کنند. با انتخاب هوشمندانه رنگ‌ها می‌توانید احساسات مخاطبین خود را تحت‌تأثیر قرار دهید. برای مثال، به لوگوی فیس‌بوک، مک‌دونالد، نایک و استارباکس و … توجه کنید.

رنگ آبی نماد جوانی، دوستی، دانش و … است. برندهایی مانند فیس‌بوک و لینکدین و … به‌خوبی از این رنگ در طراحی لوگوی شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کرده‌اند.

از سوی دیگر، رنگ قرمز نماد شور و انرژی، عشق، میل و اشتیاق، قدرت و … است. برندها و کمپانی‌های معروفی مانند کوکاکولا، مک‌دونالد و … از این رنگ در طراحی لوگوی خود بهره برده‌اند.

همان‌طور که چند نمونه از لوگوها را با هم بررسی کردیم، دیدیم که هرکدام از رنگ‌ها مضامین منحصربه‌فردی دارند که در این طراحی‌ها از آن‌ها استفاده شده است.

نکته‌ای که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، رنگ‌های چاپ‌شده لوگو است. فراموش نکنید که قرار است تبلیغات خود را در سطح روزنامه و مجلات، تراکت، بنر، محصولات تبلیغی، مانند خودکار، کلاه، کیسه‌های پارچه‌ای … انجام دهید. اگر از رنگ‌های مناسبی استفاده نکنید، ممکن است در چاپ لوگو دچار مشکل شوید. گاهی برندها از این موضوع به‌عنوان برگ برنده خود استفاده می‌کنند. برای مثال، به نایک و آدیداس توجه کنید. این برندها بدون دغدغه تغییر رنگ، لوگوهای خود را در سطح روزنامه‌ها و مجلات چاپ می‌کنند.

رنگ ها، ابزاری برای تاثیرگذاری

رنگ ها، ابزاری برای تاثیرگذاری

8) لوگو؛ میراث به‌یادماندنی برند

لوگوهای شرکت‌ها و برندهای جهانی در ذهن مخاطبان ثبت شده است. شما نیز باید به همین‌گونه لوگوی خود را طراحی کنید. سعی کنید لوگوی منحصربه‌فرد خود را داشته باشید. از نمادهای خود استفاده کنید؛ حتی اگر قرار است لوگوتایپ داشته باشید، باید فونت لوگو منحصربه‌فرد باشد.

لوگوها میراث برندها و شرکت‌های تجاری هستند و جزئی از فرهنگ خرید مشتریان به‌حساب می‌آیند. بسیاری از برندها، به‌مرور زمان، لوگوی خود را تغییر داده‌اند تا به مخاطبین خود بگویند که در حال رشد و تحول هستند.

لوگوهای ساده با رنگ‌بندی مناسب به‌خوبی در ذهن مخاطب جای می‌گیرد؛ اما سعی کنید زیاد در ساده‌سازی غرق نشوید؛ زیرا ممکن است با ساده‌سازی بیش‌ازحد، بخشی از هویت و نماد لوگو از بین برود.

لوگو؛ میراث به یادماندنی برند

لوگو؛ میراث به یادماندنی برند

چند توصیه برای شما

در این مقاله سعی کردیم برخی از نکات لازم و اساسی در طراحی لوگو را با شما در میان بگذاریم. در طراحی خود از نظرات و تجربیات دیگران استفاده کنید؛زیرا پیدا کردن نقاط ضعف و قوت لازمه پیشرفت و توسعه است. سعی کنید از مشتریان خود نیز نظرخواهی کنید. البته نباید از مشورت با متخصصین و افراد باسابقه در حوزه طراحی لوگو غافل شوید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *