8 راز طراحی لوگو که حرفه ای ها باید بدانند!

امروزه، لوگو یا همان نشان واره نقش به سزایی در برندسازی برای محصول، سایت، شرکت و … دارد. لوگو بخشی از هویت برند است و ابزار مهمی در بازاریابی و معرفی برند کسب و کارها و شرکت ها دارد. علاوه بر این، لوگو نقش مهمی در اعتمادسازی و معرفی محصول دارد و تصویر لوگو ذهن مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، با شنیدن نام اپل چه چیزی به ذهنتان میرسد؟

اما ویژگی های لوگوی برندهای حرفه ای و تاثیرگذار چیست؟ چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا لوگوی ما ذهن مخاطب را تسخیر کند؟ در این مقاله 8 راز لوگوی موفق را به شما می گوییم.

طراحی لوگو

طراحی لوگو

1-درک درستی از ماهیت برند خود داشته باشید

یک برند تجاری موفق همواره سعی می کند به اصول بنیادی خود پایبند باشد. چنین برندهایی همواره این موارد را برجسته می کنند و در مقابل نگاه های مخاطبین خود قرار می دهند. در طراحی لوگو نیز باید ارزش های برند را مد نظر گرفت؛ به طوری که لوگو نشان دهنده این ارزش ها باشد. برای مثال، در طراحی لوگوی پیتزافروشی نباید از لوگوهای هندسی یا رنگ های نامناسب استفاده شود.

2- رقبای خود را بشناسید

قبل از اینکه دست به قلم و کاغذ ببرید، باید مطمئن شوید که درباره رقبا و بازار هدف تحقیق جامعی کرده اید. طراح لوگو باید از برندهای رقیب اطلاع داشته باشد. بررسی نماد و لوگوی برندهای رقیب به شما کمک می کند تا درک درستی از این موضوع داشته باشید که مخاطبین، بازار هدف شما را با چه نمادهایی می شناسند. بسیاری از لوگوی برندهای مشهور دنیا، به دلیل خلاقیت و تفاوت با رقبا در ذهن مخاطب ماندگار شده اند.

3- سادگی، رمز تاثیرگذاری

بهترین و تاثیرگذارترین لوگوها ساده طراحی شده اند. لوگوهایی که دارای جزییات زیادی هستند، به سختی به ذهن سپرده می شوند و حتی یادآوری آنها نیز مشکل است. لوگوهای ساده این پیام را به مخاطب می دهد که برند یا شرکت شما قادر است به خوبی از پس مسائل پیچیده بربیاید و آنها را ساده کند.

سادگی، رمز تاثیرگذاری

سادگی، رمز تاثیرگذاری

4- سوال بپرسید!

در روند تجاری سازی و موفقیت برند، داشتن استراتژی و حفظ آن، یکی از مهمترین گام هاست. اما چطور؟ برای این کار باید از خود سوال بپرسید تا بتوانید استراتژی درست را پیدا کنید. برای مثال، چند مورد از سوال هایی که در برندسازی توصیه می شود، در ادامه آمده است:

  • هویت برند و کسب و کار ما چگونه تعریف می شود؟
  • ارزشمندی های برند ما چیست؟
  • مخاطب محصولات یا خدمات ما کیست؟
  • چه چیزی باعث تفاوت ما با رقبا می شود؟
  • هدف ما چیست و چه طور می خواهیم به آن برسیم؟

5- لوگوی به روز داشته باشید

نکته دیگری که در طراحی لوگو باید مد نظر داشته باشید، به روز بودن و تازگی آن است. اگر میخواهید لوگوی ارزشمند و جذابی داشته باشید، باید بر اساس ویژگی های مرسوم لوگو را طراحی کنید.

برای مثال، به لوگوی مایکروسافت توجه کنید. امروزه، لوگوهای تخت (flat) بیشتر مورد اقبال است. همچنین، ویژگی دیگری که در روند طراحی تاثیرگذار است، سادگی و پرهیز از عمق دادن به لوگو است.

در دنیای امروز، همه چیز به سمت سادگی حرکت می کند. شما نیز باید این موارد را در دستور کار خود بگذارید. لوگوی کمپانی ها و برندهای معتبر و معروف مانند مایکروسافت و گوگل نیز دستخوش این تغییرات شده است و آنها هم لوگوهای قبلی خود را تغییر داده اند و به سمت سادگی بیشتر و طراحی دوبعدی قدم برداشته اند.

لوگوی به روز داشته باشید

لوگوی به روز داشته باشید

6- تناسب اجزا، نکته ضروری در طراحی لوگو

در طراحی های چشم نواز، همواره تعادل و تناسب میان اجزا رعایت شده است. در کنار تناسب رنگ ها، تناسب ابعاد نکته ای طلایی در طراحی لوگو است. سعی کنید اجزای لوگوی شما با هم همخوانی داشته باشند؛ یعنی اگر در لوگوی خود از حروف استفاده میکنید، باید بین فونت و منحنی های دیگر شکل تناسب برقرار باشد. برای مثال، به تناسب میان اجزای لوگوی پپسی یا ردبول توجه کنید.

7-رنگ ها، ابزاری برای تاثیرگذاری

این موضوع را در ذهن داشته باشید که لوگوی طراحی شده باید جذاب و محبوب باشد. رنگ ها احساسات ما را کنترل می کنند. با انتخاب هوشمندانه رنگ ها می توانید احساسات مخاطبین خود را تحت تاثیر قرار دهید. برای مثال، به لوگوی فیسبوک، مک دونالد، نایک و استارباکس و … توجه کنید.

رنگ آبی نماد جوانی، دوستی، دانش و … است. برندهایی مانند فیسبوک و لینکدین و … به خوبی از این رنگ در طراحی لوگوی شبکه های اجتماعی خود استفاده کرده اند.

از سوی دیگر، رنگ قرمز نماد شور و انرژی، عشق، میل و اشتیاق، قدرت و … است. برندها و کمپانی های معروفی مانند کوکا کولا، مک دونالد و … از این رنگ در طراحی لوگوی خود بهره برده اند.

همانطور که چند نمونه از لوگوها را با هم بررسی کردیم، دیدیم که هر کدام از رنگ ها مضامین منحصر به فردی دارند که در این طراحی ها از آنها استفاده شده است.

نکته ای که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، رنگ های چاپ شده لوگوست. فراموش نکنید که قرار است تبلیغات خود را در سطح روزنامه، تراکت، بنر، محصولات تبلیغی (مانند خودکار، کلاه، کیسه های پارچه ای و …)، مجلات و … انجام دهید. اگر از رنگ های مناسبی استفاده نکنید، ممکن است در چاپ لوگو دچار مشکل شوید. گاهی برندها از این موضوع به عنوان برگ برنده خود استفاده می کنند. برای مثال، به نایک و آدیداس توجه کنید. این برندها بدون دغدغه تغییر رنگ، لوگوهای خود را در سطح روزنامه ها و مجلات چاپ می کنند.

رنگ ها، ابزاری برای تاثیرگذاری

رنگ ها، ابزاری برای تاثیرگذاری

8- لوگو؛ میراث به یادماندنی برند

لوگوهای شرکت ها و برندهای جهانی در ذهن مخاطبان ثبت شده است. شما نیز باید به همین گونه لوگوی خود را طراحی کنید. سعی کنید لوگوی منحصر به فرد خود را داشته باشید. از نمادهای خود استفاده کنید؛ حتی اگر قرار است لوگوتایپ داشته باشید، باید فونت لوگو منحصر به فرد باشد .

لوگوها میراث برندها و شرکت های تجاری هستند و جزیی از فرهنگ خرید مشتریان به حساب می آیند. بسیاری از برندها، به مرور زمان، لوگوی خود را تغییر داده اند تا به مخاطبین خود بگویند که در حال رشد و تحول هستند.

لوگوهای ساده با رنگ بندی مناسب به خوبی در ذهن مخاطب جای می گیرد؛ اما سعی کنید زیاد در ساده سازی غرق نشوید؛ زیرا ممکن است با ساده سازی بیش از حد، بخشی از هویت و نماد لوگو از بین برود.

لوگو؛ میراث به یادماندنی برند

لوگو؛ میراث به یادماندنی برند

در این مقاله سعی کردیم برخی از نکات لازم و اساسی در طراحی لوگو را با شما در میان بگذاریم. در طراحی خود از نظرات و تجربیات دیگران استفاده کنید. پیدا کردن نقاط ضعف و قوت لازمه پیشرفت و توسعه است. سعی کنید از مشتریان خود نیز نظرخواهی کنید. البته نباید از مشورت با متخصصین و افراد با سابقه در حوزه طراحی لوگو غافل شوید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *