انکر تکست چیست؟

به کلمات و کاراکترهایی که به وبسایت یا متنی لینک داده می شوند، انکر تکست ( Anchor Text ) می گویند. به طور کلی می توان گفت به کلماتی که با رنگ دیگری در یک متن مشخص شده اند و با کلیک بر روی آنها وارد صفحه دیگری از سایت می شوید، انکر تکست می گویند در واقع با استفاده از این انکر تکست ها موتورهای جستجو گوگل متوجه می شوند که باید یک سایت را داخل نتایج جستجو گوگل نشان دهند. برخی از افراد به انکر تکست، متن لینک یا عنوان لینک نیز می گویند.

 

انکر تکست ها دارای انواع گوناگونی می باشند که بسته به نیاز در صفحات و وبسایت های گوناگون استفاده می شوند. در این بخش از مقاله شما را با انواع انکر تکست ها و ویژگی ها و کاربردهای آنها آشنا می کنیم.

انکر تکست چیست؟

انکر تکست چیست؟

انواع انکر تکست

انکر تکست ها از ارزش یکسانی برخوردار نیستند و باید به این نکته توجه کنید که با توجه به قوانین سئو، اگر یک متن چندین بار به یک صفحه یا وبسایت لینک داده شود، وبسایت شما جریمه خواهد شد بنابراین شما باید متن لینک های مختلفی برای وبسایت خود انتخاب کنید.

 

انکر تکست عمومی ( Generic Anchors )

ممکن است شما هم هنگام خواندن مطالب با عنوان های “اینجا کلیک کن” ، “ادامه مطالب” و… روبه رو شده باشید. این عبارات انکر تکست عمومی نامیده می شوند که با کلیک بر روی آنها به صفحه ای دیگر از وبسایت هدایت می شوید. انکر تکست های عمومی عبارتند از :

 • اطلاعات بیشتر
 • اینجا
 • بیشتر بخوانید
 • درباره نویسنده
 • این وبسایت
 • این لینک را چک کنید

و…

انکر تکست نام تجاری یا ( Branded Anchors )

به انکر تکست تجاری، انکر تکست برند شده نیز می گویند. هنگامی که در متن نویسنده قصد داشته باشد به معرفی سایت و یا شرکتی بپردازد از انکر تکست نام تجاری استفاده می کند. اگر انکر تکست نام تجاری با کلمه کلیدی هدف یکسان نباشد، خطری برای سئو سایت ندارد اما چنانچه کلمه کلیدی هدف با انکر تکست نام تجاری یکسان باشد می تواند برای وبسایت شما مضر باشد. وبسایت هایی همچون Moz و Best Buy بیشترین استفاده از لینک های نام تجاری را دارند.

انکر تکست تصویر یا ( Image Anchors )

در مواردی ممکن است به جای استفاده از متن برای لینک دهی از تصویر استفاده کنند در چنین مواقعی Alt Tag عکس به عنوان انکر تکست شناسایی می شود. بنابراین عکس هایی که درون وبسایت خود قرار می دهید حتما باید دارای تگ ALT باشند. گوگل هنگام ارزیابی سایت علاوه بر متن هایی که لینک داده می شوند به عکس های لینک داده شده نیز توجه می کند.

انکر تکست تطبیق جزئی یا ( Partial Match )

هنگامی درباره یک موضوع درون وبسایت خود مقاله ای منتشر می کنید و می خواهید مخاطب را به خواندن مطالب بیشتر در رابطه با همین موضوع در وبسایت هدایت کنید، از انکر تکست تطبیق جزئی استفاده کنید. به عنوان مثال یک لینک با عنوان ” تفاوت بک لینک با ریپورتاژ ” را درون وبسایت خود به صفحه ای با موضوع  تفاوت بک لینک با ریپورتاژ چیست، لینک می دهید.

انکر تکست تطبیق کلی یا ( Exact Match )

یکی از مهم ترین انکر تکست ها، انکر تکست تطبیق کلی است. هنگامی که از کلمه ای مشابه با کلمه کلیدی استفاده می کنید و با استفاده از آن به یک صفحه یا وبسایت لینک می دهید این لینک دهی، انکر تکست تطبیق کلی نام دارد. به طور مثال در یک سایت عبارت لینک فالو و نو فالو را می توان به صفحه  لینک فالو و نو فالو چیست و تفاوت آنها هدایت کرد.

انکر تسکت هم معنی (  LSI ANCHORS )

هنگامی که از کلمات مشابه کلمه کلیدی برای لینک دهی استفاده می کنیم در واقع از انکر تکست هم معنی استفاده کرده ایم. به عنوان مثال کلمه کلیدی لینک بیلدینگ خارجی را به به عباراتی همچون لینک  سازی خارجی لینک دهیم از انکر تسکت هم معنی استفاده نموده ایم.

انکر تکست طولانی یا ( Long Tail Anchors )

در هنگام لینک دهی اگر از کلمات طولانی برای لینک دهی استفاده کنیم، در واقع از انکر تکست طولانی استفاده نموده ایم به طور مثال سئو کلاه سیاه مجموعه ای از تکنیک ها برای کسب جایگاه سریع در نتایج جستجو است و تولید محتوا به اندازه طراحی و زیبایی وب‌سایت شما اهمیت دارد نمونه هایی از انکر تکست های طولانی هستند.

چگالی کلمه کلیدی در کیفیت عملکرد انکر تکست ها

گوگل با استفاده از الگوریتم پنگوئن به دنبال کلمات کلیدی سایت در مطالب می گردد و اگر لینک های زیادی با انکر تکست یکسان درون وبسایت شما قرار داشته باشد، گوگل به وبسایت شما مشکوک می شود و یک امتیاز منفی برای شما در نظر می گیرد. وجود لینک های داخلی درون وبسایت می تواند برای گرفتن امتیازات خوب از طرف سئو وبسایت موثر واقع شود اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که لینک های شما باید واقعی باشند و در غیر اینصورت از طرف گوگل به عنوان اسپم شناخته می شوند.

چگالی کلمه کلیدی در کیفیت عملکرد انکر تکست ها

چگالی کلمه کلیدی در کیفیت عملکرد انکر تکست ها

 

بهترین انکر تکست ها کدامند؟

بهترین انکر تکست، انکر تکستی است که کلمه انکر آن با کلمه کلیدی ارتباط نزدیکی داشته باشد در این صورت بر رتبه سایت شما تاثیر مثبتی خواهد داشت. برای مثال  ایندکس در گوگل یکی از کلمات کلیدی پر جستجو است که به وبسایت ما نیز لینک داده شده است.

و اما بهترین انکر تکست ها، انکر تکست هایی هستند که به سایت های اسپم لینک داده نشوند زیرا سایت های  اسپم قبلا توسط گوگل جریمه شده اند و با لینک دادن شما به این سایت ها، سایت شما نیز جریمه می شود. و همچنین می توانید برای انکر تکست از پست مهمان استفاده کنید. در واقع در پست مهمان توصیه می شود از کلمه کلیدی مرتبط با صفحه فرودی خود استفاده کنید و پست مهمان یکی از مناسب ترین روش ها برای دریافت بک لینک است.

برای لینک دهی سعی کنید در محتوای سایت با متن لینک ها هماهنگی برقرار شود. زیرا این مورد بر روی وبسایت شما می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد و هنگامی که مخاطب بر روی متن لینک داده شده کلیک می کند، مستقیم وارد صفحه مربوطه می شود و در نتیجه مخاطب دچار سر درگمی نمی گردد و برای مدت طولانی تری درون وبسایت شما می ماند.

اهمیت انکر تکست در سئو سایت

 

اگر انکر تکست ها به صورت استاندارد و اصولی انتخاب گردند می توانند برای سئو سایت بسیار موثر واقع شوند. اگر می خواهید انکر تکست های ایجاد شده در وبسایت تاثیر مثبتی داشته باشند و سبب افزایش رتبه شما شوند به موارد زیر دقت کنید:

 • انکر تکست را تا حد امکان کوتاه و مختصر انتخاب کنید.
 • لینک های شما باید طبیعی باشند و در عین حال لینک با کلمه هدف مرتبط باشد و سبب سر در گمی مخاطب نشود.
 • اگر سایت شما با سایت های دیگر محتوای انکر تکست یکسانی داشته باشند، موتورهای جستجو گوگل به سایت شما مشکوک می شوند و همین امر باعث در نظر گرفتن رتبه منفی برای سایت شما از طرف گوگل می گردد.
 • در لینک دادن از محتواهای متنوع استفاده کنید و به صفحات مختلف، کلمات را لینک دهید تا لینک های شما طبیعی و استاندارد به نظر برسد.
اهمیت انکر تکست در سئو سایت

اهمیت انکر تکست در سئو سایت

تاثیر انکر تکست در رتبه بندی موتورهای جستجو

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کرده ایم، انکر تکست برای گوگل بسیار اهمیت دارد و در واقع گوگل از انکر تکست به عنوان یک راه کمکی استفاده می کند. به طور کلی می توان گفت هنگامی که از انکر تکست در وبسایت خود استفاده می کنید این امکان را برای گوگل فراهم می کنید که بتواند کلمات کلیدی محتوا شما را بهتر بشناسد و از این طریق متوجه شود که محتوای شما  حول چه محوری ارائه شده است. در نتیجه همه این موارد سبب افزایش اعتماد گوگل به وبسایت شما می شود و رتبه وبسایت شما را بهبود می بخشد.

انکر تکست بک لینک

هنگامی که یک محتوا تولید می شود ممکن است کلمات مهم و کلیدی اش در سایت مبدا موجود نباشد و نویسنده این کلمات را به سایت و صفحه دیگری لینک دهد. در این صورت نویسنده از انکر تکست بک لینک استفاده کرده است. سایت مقصد که گیرنده لینک از یک سایت دیگر است نباید اسپم باشد و مورد اعتماد موتور های جستجو گوگل باشد. اگر کلمات را به طور صحیح به سایت و یا صفحه ای غیر از سایت و صفحه خود لینک دهید، می تواند به ارتقا رتبه سایت خود کمک کنید.

انکر تکست بک لینک

انکر تکست بک لینک

چگونه انکر تکست های بهتری بنویسیم؟

وب سایت شما باید برای مخاطب ارزش آفرینی کند و Anchor Text  اصلی ترین ابزار نشان دادن این ارزش به کاربر می باشد. برای نوشتن انکر تکست های بهتر به موارد زیر توجه کنید:

1.کلیدواژه های خود را نامرتب و پیچیده با موضوع اصلی ترکیب نکنید.

2.در انکر تکست های خود جملات کامل به کار نبرید.

نحوه استفاده صحیح از انکرتکست

باید انکرتکست را به گونه ای در صفحه یا داخل متن وارد کنید که به راحتی برای کاربر قابل تشخیص باشد و توجه او را جلب کند.

خوانندگان و کاربران سایت را سردرگم نکنید

انکر تکست ها را به شکلی قرار ندهید که کاربران را سردرگم کند. هنگامی که می خواهید با استفاده از یک کلمه یا صفحه به مقصدی لینک دهید و کاربر را به آن صفحه انتقال دهید، این کار باید کاربرپسند انجام شود و او را گمراه نکند.

ارتباط بین لینک ها را حفظ کنید

باید ارتباط معناداری بین پیوندها وجود داشته باشد. از این رو، لینک های سایت را از نظر ارتباطی که با یک دیگر دارند، بررسی کنید. در صورت نیاز، به طور مداوم آنها را آپدیت کنید.

ارتباط بین لینک ها را حفظ کنید

ارتباط بین لینک ها را حفظ کنید

از انواع مختلف انکر تکست استفاده کنید

اگر در یک صفحه از سایت، مثلا از URL Anchor Text برای پیوند به صفحات دیگر استفاده کردید، در سایر قسمت ها از انواع دیگر انکر تکست که در بالا به آن ها اشاره کردیم، به شکل طبیعی استفاده کنید. یعنی انکرتکست های شما ترکیبی از کلمه کلیدی اصلی، تصاویر، کلمه کلیدی مرتبط و … باشد.

از تمام انکرتکست های سایت خود لیست تهیه کنید

در قالب فایل اکسل، لیستی از تمام لینک ها و انکر تکست های سایت خود تهیه کنید تا در مواقع لزوم بتوانید به آن رجوع کنید و اگر لازم بود، تغییراتی انجام دهید. این لیست برای اجرای ممیزی سایت و بهینه سازی کمک زیادی به شما می کند.

نمونه انکرتکست های مناسب و نامناسب

در ساخت انکر تکست باید کلمات را بهینه انتخاب کنید. آموزش سئو، خدمات سئو، آنالیز سئو و سئوی محلی نمونه هایی از انکرتکست های مناسب هستند و انکرتکست های نامناسب شامل کلیک کنید، مشاهده بیشتر، این کلیک و … می باشند.

انکرتکست چه کاری انجام می دهد؟

در مورد صفحه ای که به آن پیوند دارید، انکرتکست نشانگر قوی به موتورهای جستجو و کاربران می دهد. لینکی را که به صفحات خود اضافه می کنید، میتواند به صفحات دیگر سایت شما و یا به صفحات وب سایت های دیگر اشاره کند.

بهینه سازی انکر تکست

برای بهینه سازی انکر تکست الگوی زیر را در نظر بگید و با پیروی از این الگو انکر تکست های خود را بهینه کنید تا بتوانید به رتبه های بالا در گوگل دست یابید.

الگوی بهینه سازی انکر تکست :

انکر تکست تجاری 40%

انکر تکست اختصاصی 25%

انکر تکست عریان 15%

انکر تکست کلمه کلیدی + انکر تکست نام تجاری 5%

انکر تکست تطبیق جزئی 5%

انکر تکست عمومی 1 تا 5%

انکر تکست طولانی 2 تا 4%

انکر تکست تطبیق کلی کمتر از 1%

اگر در محتوای خود بتوانید از انکر تکست های تجاری، اختصاصی و عریان تا حد امکان استفاده کنید به گونه ای که به وبسایت خود صدمه نزنید، می توانید به بهبود و ارتقا وبسایت خود در گوگل کمک کنید. هنامی که وبسایت شما از اعتبار بالایی در گوگل برخوردار باشد، می توانید از این انکر تکست ها به خوبی استفاده کنید.

اگر می خواهید از الگویی که در قسمت قبل به آن اشاره کرده ایم استفاده کنید بهتر است به موارد زیر نیز توجه کافی داشته باشید.

 • استفاده از سه انکر تکست تجاری، اختصاصی و عریان سبب می گردد انکر تکست های اصلی وبسایت شما معتبر شده و احتمال جریمه شدن از طرف گوگل را نیز به حداقل برسانید.
 • توصیه می شود از نام انگلیسی برند تجاری خود استفاده کنید زیرا دامنه وبسایت شما انگلیسی می باشد و اگر نام برند تجاری خود را به صورت انگلیسی بکار ببرید گوگل بهتر می تواند یکی از کلید واژه های وبسایت شما را شناسایی کند.
بهینه سازی انکر تکست

بهینه سازی انکر تکست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *