ایندکس در گوگل چیست؟

ایندکس (Index) به معنی فهرست شدن است و یکی از مواردی است که امروزه برای توسعه دهندگان و دارندگان وبسایت بسیار اهمیت دارد. هنگامی که مطلبی در صفحه ای از گوگل قرار میگیرد ربات های گوگل آن صفحه را مورد بررسی قرار می دهد و اگر آن صفحه توسط گوگل ایندکس نشود در نتایجی که کاربر جستجو می کند نمایش داده نمی شود.

اصطلاحات ایندکس گوگل

 

 • Crawler: خزنده های گوگل که وظیفه ی بررسی و ثبت اطلاعات از وبسایت ها را به صورت خودکار برعهده دارد.
 • Crawl: خزش ، وظیفه ای که خزنده های گوگل بر عهده دارند.
 • Index: فهرست نمودن و ایندکس شدن صفحات گوگل
 • Crawl Rate: مشخص می کند که خزنده های گوگل چقدر به وبسایت شما مراجعه کرده اند.
اصطلاحات ایندکس گوگل

اصطلاحات ایندکس گوگل

 

روش های سریع ایندکس کردن گوگل

 

یکی از موضوعاتی که ممکن است برای سایت شما اتفاق بیفتد و نگران کننده باشد ، ایندکس نشدن صفحات سایت توسط گوگل است. در ادامه چند روش جهت ایندکس کردن صفحات سایت در گوگل به شما معرفی می کنیم.

 • اشتراک گذاری مطالب در توئیتر

هنگامی که شما مطالب خود را در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر قرار می دهید خزنده های گوگل متوجه این می شوند که شما قصد ایندکس شدن صفحه را دارید. به طور کلی شما می توانید مطالب خود را در شبکه های اجتماعی قرار دهید تا سریع تر صفحات سایتتان ایندکس شوند.

اشتراک گذاری مطالب در توئیتر

اشتراک گذاری مطالب در توئیتر

 • ساختن لینک های خروجی برای صفحه ی وبسایت

یکی از روش های تحلیل خزنده های گوگل از صفحات شما ، کلیک بر روی لینک های سایت است. لینک دادن ، بر روی ایندکس سایت لینک گیرنده موثر است.

 • در شبکه های اجتماعی یک پروفایل برای کسب و کار خود بسازید

یکی از مواردی که موتورهای جستجو به آن توجه می کنند نوع لینک های ورودی است. لینک هایی که از شبکه های اجتماعی وارد سایت شما می شوند به افزایش رتبه در سایت شما کمک می کنند.

 • تولید محتوا

پایه و اساس هر سایت محتوای آن سایت است. محتواهای با کیفیت تاثیرات خوبی بر روی سایت شما دارد اما محتواهای بی کیفیت نیز در مقابل تاثیرات بدی بر روی سایت شما دارند و هرچه مقدار محتواهای بی کیفیت بر روی سایت شما بیشتر باشد ، تعداد ایندکس های سایت شما نیز به همان مقدار کاهش می باید. محتوایی که بر اساس اصول سئو نوشته شود در افزایش سرعت ایندکس گوگل بسیار تاثیرگذار است.

 • معرفی نقشه سایت به سرچ کنسول

نقشه سایت در واقعی فایلی است که گوگل با استفاده از آن می تواند صفحات مهم سایت شما را پیدا کند. معرفی نقشه سایت به سرچ کنسول در واقع ، معرفی آدرس صفحات مهم سایت به گوگل است و برای انجام این کار باید نقشه سایت را در گوگل وبمستر ثبت کنید.

 • بروزرسانی سایت

یکی از نکاتی که در قرار گرفتن سایت در صفحات اول گوگل موثر است ، بروزرسانی منظم سایت است. این موضوع در ایندکس شدن سایت نیز تاثیرگذار است.

 • آدرس سایت را در موتورهای جستجو ثبت کنید

ثبت آدرس سایت در موتورهای جستجو از نظر بسیاری از افراد کار غیر حرفه ای می باشد و آنها معتقدند راه های موثرتری برای ایندکس سایت وجود دارد اما به هرحال استفاده از این روش نیز در سریع تر ایندکس شدن صفحات سایت می تواند تاثیر گذار باشد.

آدرس سایت را در موتورهای جستجو ثبت کنید

آدرس سایت را در موتورهای جستجو ثبت کنید

 • آدرس ها را تغییر ندهید

سعی کنید آدرس صفحات ، دامنه و سرورهای سایت را تغییر ندهید زیرا این موضوع نیز در سریع تر ایندکس شدن صفحات در گوگل حائز اهمیت است.

خزنده های دنیای وب

ربات های گوگل با نام خزنده های گوگل شناخته می شوند. ربات های گوگل انواع گوناگونی دارند که در این بخش به معرفی چند مورد از آنها می پردازیم:

 • Google Images: این ربات به بررسی تصاویر در گوگل می پردازد.
 • Google Bot News: این ربات به بررسی سایت های خبری می پردازد.
 • Google Video: این ربات به بررسی ویدئو های وبسایت می پردازد.
 • Google Desktop: این ربات به بررسی نسخه دسکتاپ وبسایت می پردازد.
 • Google Mobile: این ربات به بررسی نسخه موبایل وبسایت می پردازد.

فعالیت ربات های گوگل

 

کراول کردن (Crawling  )

گوگل به صورت روزانه ربات های خود را به وبسایت ها می فرستد تا اطلاعاتی در رابطه با متن ها ، لینک ها و… به دست آورد ، به این فرایند Crawling و به ربات هایی که این کار را انجام می دهند Crawler می گویند.

تاثیر کرالرها بر روی سئوی سایت به این صورت است که هرچه محتواهای سایت شما بهتر باشد خزنده های بیشتری به وبسایت شما می آیند و اطلاعات بیشتری را با خود می برند که این موضوع سبب می گردد رتبه ی سایت شما بالا برود. شما میتوانید در مقاله ی چه نکاتی را باید در تولید محتوا رعایت کرد به خوبی از معیار های تولید محتوا اطلاع پیدا کنید و از آن ها در محتوای خود استفاده کنید

کراول کردن (Crawling)

کراول کردن (Crawling)

ایندکس کردن (Index  )

موتورهای جستجوی گوگل مطالبی را که در فرایند کراول جمع آوری کرده اند ذخیره سازی می کند و مطالب شما برای نمایش به کاربر آماده می شوند در واقع زمانی ایندکس انجام می شود که موتورهای جستجوی گوگل مطالب یک سایت را برای نمایش به کاربران در پایگاه داده خود ذخیره کرده باشند.

رتبه بندی نتایج (Ranking  )

به جایگاهی که یک وبسایت در گوگل پیدا می کند رتبه بندی یا رنکینگ گوگل می گویند که عوامل مختلفی برر روی این رتبه بندی تاثیر گذار است در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

عواملی که باعث افزایش رنکینگ سایت می شود

 • به کاربردن کلمات کلیدی در برچسب H1: به کاربردن کلمات کلیدی در برچسب H1 برای رنکینگ سایت بسیار مفید است. سعی کنید در این برچسب از کلماتی استفاده کنید که با کلمات کلیدی تناسب معنایی داشته باشند.
 • به کاربردن کلمات کلیدی در URL صفحه: به کاربردن کلمات کلیدی در URL صفحه تاثیر چندانی بر روی رنکینگ سایت ندارد اما باعث افزایش CTR می شود.
 • استفاده از کلمات کلیدی در داخل محتوای سایت: استفاده از کلمات کلیدی در محتوای سایت تاثیر بسیاری بر روی افزایش رنکینگ سایت دارد. سعی کنید کلمات کلیدی مناسب برای محتوای سایت خود انتخاب کنید.
 • به کاربردن کلمات کلیدی در ALT و Title تصاویر: اگر لینک های صفحه به صورت تصاویر ساخته شده باشند باید کلمات کلیدی در ALT وTitle تصاویر استفاده شود زیرا تاثیر بسیاری بر روی افزایش رنکینگ سایت دارد.
 • به کاربردن کلمات کلیدی در برچسب های Bold و Strong: استفاده از کلمات کلیدی و کلمات مترادف کلمات کلیدی در برچسب های Bold و Strong که سبب تمایز کلمات کلیدی و کلمات مترادف کلمات کلیدی می شود ، در افزایش رنکینگ سایت تاثیرگذار است.
 • به کاربردن کلمات کلیدی در برچسب Title صفحه: قرار دادن کلمات کلیدی در برچسب Title صفحه یکی دیگر از عواملی است که سبب افزایش رنکینگ سایت می شود. استفاده از کلمات کلیدی در برچسب Title باعث افزایش CTR نیز می شود.

گوگل آنالیتیکس

 

استفاده از گوگل آنالیتیکس این امکان را به شما می دهد که تعداد بازدید ، کانال های ورودی ، میزان زمان بازدید هر کاربر ، واکنش هر کاربر از ورود به سایت و… را متوجه شوید و با استفاده از این اطلاعات متوجه خواهید شد که سایت شما در ایندکس گوگل قرار گرفته است یا خیر.

گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس

چگونه متوجه شویم صفحات سایت در گوگل ایندکس شده است؟

برای اینکه متوجه شوید صفحات سایت شما در گوگل ایندکس شده است مراحل زیر را انجام هید.

 • به قسمت Search Console سایت خود مراجعه کنید و وارد بخش Index Coverage Status Report  شوید.
 • تصویری که به شما نشان داده می شود ، مقدار error صفحات ایندکس نشده را نشان می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *