گیفت کارت گوگل پلی در واقع یک اعتبار مجازی است که بعد از خرید به‌صورت یک کد از طرف گوگل برای شما ارسال می‌شود. با وارد کردن کد، حساب گوگل پلی شما به اندازهٔ مبلغ خریداری‌شده، شارژ می‌شود.

اما کاربرد گیفت کارت گوگل پلی چیست؟ گیفت کارت با شارژ حساب شما اجازهٔ خرید برنامه‌های پولی، فیلم، موزیک، بازی و هر محصول مجازی را که در گوگل پلی نیاز به خریداری دارد، می‌دهد. گیفت کارت‌ها تنها مختص گوگل پلی نیستند؛ نتفلیکس، اسکایپ، اکانت پلی‌استیشن و ایکس باکس و اپل نیز چنین قابلیتی برای کاربران ایجاد کرده‌اند. با تهیهٔ آن‌ها می‌توان در سایت موردنظر نیز اقدام به خرید بازی یا برنامه نمود.

در ایران گیفت کارت اپل یکی از محبوب‌ترین آن‌ها می‌باشد، به این دلیل که اولین گیفت کارت‌های آزادشده برای ایران هستند. خرید گیفت کارت‌ها در ایران از طریق سایت‌های مختص به آن امکان‌پذیر است و به‌راحتی با پرداخت هزینه می‌توانید اعتبار موردنیاز خود را دریافت کنید.

معمولاً اعتبار گیفت کارت‌ها از 5 دلار تا 110 دلار یا بیشتر می‌باشد و شما طبق نیاز خود برای خرید می‌توانید اعتبار گوگل را دریافت کنید. البته در بعضی برنامه‌های ویژه، گیفت کارت‌ها به‌صورت هدیه و رایگان به افراد داده می‌شود که Gift Box و AppNana از جملهٔ آن‌ها است. البته در ایران با توجه به محدودیت‌ها چندان کاربرد ندارد.

گیفت کارت گوگل پلی چیست؟

گیفت کارت گوگل پلی چیست؟

موارد استفاده از گیفت کارت گوگل

همان‌طور که قبلاً گفتیم، کاربرد گیفت کارت گوگل پلی به‌صورت مجازی است و خود آن نیز به‌صورت کد در اختیار شما قرار می‌گیرد. می‌توان آن را راهی برای دریافت اعتبار در گوگل پلی دانست. یکی از مزایای گیفت کارت محدود نبودن آن برای شخص خاصی می‌باشد؛ یعنی شما می‌توانید کد دریافتی خود را به اکانت‌های دیگر هدیه دهید. دلیل این نام‌گذاری هم همین است.

گیفت کارت مخصوص گوگل پلی تنها برای خرید محصولات مجازی است که شامل فیلم، موزیک و بازی‌های آنلاین پولی می‌شود. کاربرد دیگر این اعتبار مجازی در داخل بازی‌ها می‌باشد که برای خرید تجهیزات پولی یا باز کردن نقشه‌های غیررایگان در آن، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

گاهی بعضی برنامه‌ها مانند 360 office، برنامه‌ها و قابلیت‌های اختصاصی فتوشاپ برای گوشی یا حتی کامپیوتر نیز با اعتبار گیفت کارت آزاد خواهد شد. البته لازم به ذکر است که سایر شرکت‌ها با این اعتبار قابلیت خرید محصولات فیزیکی را نیز فعال می‌کنند، برای مثال:

گیفت کارت سایت آمازون برای خرید محصولات فیزیکی هم استفاده می‌شود و برای کسانی که با خرید ویزا مستر کارت با مشکل مواجه هستند، گیفت کارت آمازون انتخاب مناسبی خواهد بود. ولی گوگل پلی مختص خریدهای مجازی است.

فرآیند تشخیص و بلاک کردن گیفت کارت گوگل

گیفت کارت گوگل برای کشور محل سکونت شما می‌باشد و با واحد پولی آن کشور شارژ خواهد شد. برای مثال، در انگلستان نمی‌توان با واحد دلار آمریکا گیفت کارت دریافت کرد و در صورت انجام چنین عملی کد دریافتی بلااستفاده خواهد شد. این محدودیت مختص تمام کشورها است و در صورت بروز این خطا هنگام ردیم کردن (Redeem) کد کارت شما با خطایی مبتنی بر اینکه گیفت کارت خریداری‌شده با IP کشور شما مطابقت ندارد (Code country does not match your account country. Learn more) مواجه می‌شوید. این حالت ممکن است برای هر کشوری در صورت خرید اشتباه ایجاد شود.

گاهی نیز ربات‌های گوگل پلی در مورد اکانت و IP شما حساس می‌شوند و شما را مجبور به ارائهٔ جزئیات و مشخصات بیشتر از خودتان خواهند کرد که در قالب یک پرسشنامه است. اگر هویت شما به‌عنوان تابع کشورهای تحریم‌شده قرار گیرد، گیفت کارت شما بلاک یا lock می‌شود.

سایر خطاها بیشتر مربوط به اشتباهات شخصی شما یا مواردی از این قبیل است. این مورد برای ردیم کردن است؛ ولی گاهی بعد از دریافت اعتبار در هنگام خرید این مشکل رخ می‌دهد که اعتبار کارت یا خود اکانت بلاک می‌شود.

فرآیند تشخیص و بلاک کردن گیفت کارت گوگل

فرآیند تشخیص و بلاک کردن گیفت کارت گوگل

مشکل استفاده از گیفت کارت‌های گوگل فقط مربوط به ایران است؟

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم محدودیت در مورد خرید گیفت کارت برای تمام کشورها وجود دارد. این قانون از سال 2021 برای گیفت کارت‌ها ایجاد شده است و در هر کشوری که باشید، باید با واحد پول همان کشور و IP آن اقدام به خرید اعتبار گیفت کارت کنید.

این مشکل در کشورهای اروپایی چندان احساس نشده است و به همین دلیل هم به آن نپرداخته‌اند. اما اجرای این قانون در آسیا و آفریقا بیشتر مشاهده می‌شود. این مشکل در صورت شناسایی کشورهای تحت‌تحریم بیشتر می‌باشد و متأسفانه ایران هم جزو آن‌ها است.

کاربران با اجرای این قانون و شناسایی موقعیت خود نگران فاش شدن اطلاعات خود می‌باشند. در مورد فاش شدن هویت و دسترسی به لوکیشن، باید گفت که گوگل همواره به دلیل حفظ حریم خصوصی کاربران خود بسیار مورداطمینان بوده است و همواره در سراسر جهان حفظ اطلاعات کاربران را با امنیت تضمین کرده است و از سیاست خود حمایت می‌نماید.

اما در مورد اینکه برای شناسایی دقیق‌تر بخواهد از اطلاعات شخصی کاربران استفاده کند، به این صورت نبوده و بیشتر به خاطر فشار دولت و سازمان‌ها تنها برای رفع تکلیف افرادی را که شناسایی آن‌ها راحت‌تر است یا در خرید بی‌دقت هستند، مسدود نموده است. به همین دلیل کد دریافتی گیفت کارت این افراد یا بلاک می‌شود یا برای شما قابل‌استفاده نخواھد بود.

همچنین گوگل نیز بابت استرداد مبلغ آن هیچ مسئولیتی را متقبل نمی‌شود. دلیل دیگر این قانون‌گذاری جلوگیری از خرید با IP فیک می‌باشد و گوگل پلی به‌راحتی آن را تشخیص می‌دهد.

تشخیص ایرانی بودن کاربر دلیل بلاک کردن گیفت کارت گوگل است؟

متأسفانه پاسخ این سؤال بلی است. البته طبق فیدبک‌های بعضی کاربران، با نشان دادن تصویر پاسپورت و چت با پشتیبانی گوگل در مواردی این مشکل رفع شده است.

اگر خوش‌شانس باشید و هنگام ردیم کردن به این مشکل بر بخورید، با اقداماتی می‌توانید از کد گیفت کارت و اعتبار آن استفاده نمایید که نیاز به IP جدید خواهید داشت. اما تشخیص ایرانی بودن شما توسط ربات‌های گوگل طبق الگوریتم‌ها، شما را با مشکل بلاک شدن روبرو می‌کند.

تشخیص اکانت فیک توسط گوگل

همان‌طور که گفتیم ربات‌های گوگل بسیار هوشمند و قدرتمند هستند و حتی می‌توانند با شناسایی محل سکونت شما و تشخیص هویت، فیک یا اصل بودن اکانت گوگل پلی را تشخیص دهند.

ترجیح این ابرشرکت برای تشخیص فیک بودن اکانت از طریق درخواست اطلاعات بیشتر از شما برای تأیید است. در صورت وجود مغایرت و تشخیص فیک بودن اکانت یا مانع نصب برنامه می‌شود یا کاملاً بلاک خواهد کرد.

همچنین، در یک سال اخیر حساسیت گوگل برای شناسایی کاربران بالاتر رفته است. گیفت کارت تنها یکی از دلایل آن است. دلیل دیگر ایجاد برنامه‌های فیک با اکانت‌های فیک است که بعضی کاربران را دچار مشکل کرده است و در خطر هک قرار گرفته‌اند. این دلیل هم باعث تیز شدن شاخک‌های گوگل شده است که برای شناسایی بیشتر اکانت‌های فیک با دقت بالاتری عمل می‌کند.

تشخیص اکانت فیک توسط گوگل

تشخیص اکانت فیک توسط گوگل

ساخت اکانت جدید گوگل پلی

با وجود اینکه کشور ایران در تحریم است و محدودیت‌هایی دارد، گوگل از سرویس‌دهی به تمام مخاطب‌های خود حتی ایران دریغ نکرده است. ساخت اکانت جدید برای هر کاربر ممکن است؛ ولی باید در ورود اطلاعات خود دقت کنید؛ زیرا بعد از ایجاد اکانت تا یک سال امکان تغییر کشور و ساخت اکانت جدید مقدور نخواهد بود. اگر هم گیفت کارت شما در مرحلهٔ ردیم شدن با خطا مواجه شود و بخواهید با ساخت اکانت جدید از اعتبار آن استفاده نمایید، باید به این موضوع توجه داشته باشید.

افرادی که اکانت فیک دارند، بعد از شناسایی ممکن است حق استفاده از سرویس‌های گوگل را نداشته باشند و اگر برای ساخت اکانت جدید گوگل اقدام کنند، در صورت شناسایی باز هم مسدود خواهند شد و اجازه ساخت اکانت جدید را نخواهند داشت. این شرایط در گذشته به‌ندرت به وجود می‌آمد؛ اما گوگل از یک سال اخیر با حساسیت بالاتری اقدام به بررسی اطلاعات واردشده کرده است.

توجه به انتخاب کشور در ایجاد و شارژ حساب گوگل پلی

یکی از دلایلی که باعث می‌شود اکانت شما فیک شناخته شود یا هنگام خرید گیفت کارت با مشکل روبه‌رو شوید، بی‌دقتی در ساخت اکانت و ورود اطلاعات است. این موضوع شاید در هنگام ثبت‌نام مشکلی ایجاد نکند؛ اما در مراحل بعدی شناسایی، مغایرت موقعیت و اطلاعات، دچار مشکل می‌شوید و ممکن است با محدودیت‌های گفته‌شده روبه‌رو شوید.

همچنین، تغییر مشخصات و موقعیت کشور از زمان افتتاح حساب تا یک سال مقدور نیست که هنگام خرید گیفت کارت یا ایجاد حساب گوگل باید به آن توجه شود.

بررسی و دقت در انتخاب کشور در ساخت و شارژ اکانت گوگل پلی

بررسی و دقت در انتخاب کشور در ساخت و شارژ اکانت گوگل پلی

پیشگیری از بروز مشکل با راهکارهای ساده

راهکارهای ساده برای رفع مشکل گیفت کارت چندان جالب نیست؛ اما بهتر است به‌جای اصرار برای خرید گیفت کارت و شناخته شدن به‌عنوان یک کاربر متخلف و مسدود شدن اطلاعات، آی‌پی خود را کامل و درست وارد کنید تا دست‌کم از امکانات معمول گوگل پلی بهره‌مند شوید. این مشکل فراتر از محدودیت‌های ساده است و راه‌حل ساده‌ای نیز برای آن وجود ندارد.

بهترین راهکارها برای حل مشکل گیفت کارت گوگل

حل مشکلات مربوط به گیفت کارت برای کاربران کشور ایران همواره دشوار است. با وجود اینکه راه‌حل‌هایی برای رفع آن پیشنهاد می‌شود، به‌هیچ‌وجه تضمینی برای آن وجود ندارد. یکی از راهکارها، ساختن اکانت با IP آمریکا است که در این صورت باز هم با حساسیت گوگل مواجه خواهید شد و از شما اطلاعات بیشتری درخواست می‌کند.

سخت‌تر شدن تحریم‌ها همچنان به این موضوع دامن می‌زند و موجب مسدود شدن اکانت و کارت هدیه گوگل پلی در صورت شناسایی می‌شود که خوشایند نخواهد بود. راه‌حل دیگر این است که با تماس با پشتیبانی گوگل آن را مجاب به دریافت کارت هدیه خود از یک دوست کنید تا خودش کد گیفت کارت را برای شما وارد کند. با این وجود، اگر هم جواب دهد و شما اعتبار را داخل حساب خود دریافت کنید، همچنان ممکن است که هنگام خرید در بازی یا خرید برنامهٔ خود با مشکل روبه‌رو شوید که احتمال بالایی هم دارد.

می‌توان گفت در هر شرایط این محدودیت وجود دارد و احتمال خطر از دست دادن هزینهٔ شما برای خرید اعتبار گوگل پلی بالا خواهد بود. بهترین راه این است که از گوگل پلی گیفت کارت خریداری نکنیم. اما چگونه بدون خرید اعتبار دریافت کنیم؟

برای خرید درون بازی از گیفت کارت استفاده نکنیم!

راه‌حلی که فروشندگان گیفت کارت به کاربران پیشنهاد می‌کنند، این است که اصلاً گیفت کارت را خریداری نکنند. سایت‌های فروشنده می‌توانند برنامه، موزیک یا خرید درون بازی را با دریافت اطلاعات شما و دریافت مبلغ با دسترسی امنی که به هر شکلی به گوگل پلی دارند، برای شما خریداری کنند و به شما ارسال نمایند.

این کار نیز برای خرید بعضی محصولات بخصوص درون بازی‌ها کمی مشکل‌تر خواهد بود؛ اما امکان‌پذیر است. راه‌حل سایت‌های فروشنده برای همه مناسب نیست و نمی‌توان آن را برای تمام افراد انجام داد. همچنین، روند پیچیده‌ای خواهد داشت. اما با دسترسی آن‌ها به این سرویس، می‌توانید خرید خود را در این وضعیت به‌راحتی انجام دهید.

خرید از منابع معتبر

مراجعه به سایت‌های مختلف شما را با این نوشته مواجه می‌کند که فلان سایت هیچ مسئولیتی در قبال گیفت کارت‌ها نخواهد داشت. این سایت‌ها نامعتبر نیستند؛ اما از شرایط مطلع هستند و با در جریان قرار دادن مشتریان خود اقدام به فروش می‌کنند.

خرید مستقیم برنامه یا خرید درون بازی نیز توسط هر سایتی انجام نمی‌شود. همچنین قبل از اقدام به خرید مستقیم محصول موردنظر خود توسط هر سایت بهتر است اقدام به اعتبارسنجی کنید؛ زیرا همواره افرادی سودجو برای ضرر رساندن به شما وجود خواهند داشت.

خرید از منابع معتبر

خرید از منابع معتبر

نتیجه‌گیری

با توجه به وضعیت موجود ایران نسبت به استفاده از گیفت کارت بهترین راه موجود برای خرید محصولات موردنیاز شما، برون‌سپاری این خرید به فروشندگان کارت هدیه است. این ایده با ایجاد اقدامات سخت‌گیرانهٔ گوگل معقول به نظر می‌رسد؛ اما خالی از خطر هم نخواهد بود. به هر حال، شرایط برای تمام کشورها از جمله کشورهایی آسیایی سخت شده است؛ اما کشورهای تحت‌تحریم این فشار را بیشتر حس خواهند کرد. اقدامات ساده و معمولی نیز گاهی کارساز است؛ اما ریسک آن موجب از دست دادن کلی اکانت و مسدود شدن کارت هدیه شما است که باعث خسارت خواهد شد.

مقاله زیر را در وبانو مطالعه کنید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *