هر سایت از چندین صفحه تشکیل شده است که ممکن است هر صفحه امتیاز متفاوتی داشته باشد. در نهایت، مجموع این امتیازها بر ارزش کلی سایت تأثیر می‌گذارند. برای فهم این مسئله که هر صفحه از سایت تا چه اندازه از نظر موتور جست‌وجو کارایی دارد، از معیار اعتبار صفحه استفاده می‌شود. می‌توان گفت این ویژگی تعیین می‌کند که شخص از چه روش‌هایی برای سئوی سایت خود استفاده کرده است و ملاک مهمی برای کسانی است که به سئوی محتوای سایت توجه دارند. اگر سایتی اعتبار دامنه و اعتبار صفحه بالاتری داشته باشد، در صفحه اول جست‌وجو قرار خواهد گرفت. در واقع، اعتبار صفحه مانند کارنامه است. در این میان، همیشه صفحه اول هر سایت مهم‌ترین بخش سایت به شمار می‌رود؛ بنابراین، باید دارای ارزش بیشتری باشد.

اکثر ما بارها و بارها مطالبی درباره اعتبار صفحه شنیده‌ایم و می‌دانیم که این ویژگی تأثیر مثبتی بر سئوی سایت دارد؛ اما شاید تاکنون از معنای دقیق آن اطلاعی نداشته باشیم. در حقیقت، اعتبار صفحه بیانگر میزان احتمال معرفی آن به کاربران از جانب گوگل است. هر سایتی که اعتبار صفحه بالاتری دارد، در نتایج حاصل از جست‌وجو در رتبه اول قرار خواهد گرفت و بقیه صفحات نیز به‌ترتیب رتبه در جایگاه بعدی خواهند بود. این ویژگی توسط شرکت موز ارائه شده است.

page authority

page authority

عوامل تأثیرگذار در تعیین اعتبار صفحه

موز سایت معتبری در زمینه سئو است که بعد از خروج پیج رنک از فاکتورهای ارزشیابی گوگل، معرفی شد. در واقع، این معیار برای سنجش اعتبار صفحات سایت مورداستفاده قرار می‌گیرد و کاملاً جای پیج رنک گوگل را گرفته است. این معیار عددی بین صفر تا صد است. عوامل بسیاری بر این عدد تأثیر دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به بک‌لینک‌ها، moztrust و mozrank اشاره کرد. برای بررسی رتبه هر سایت می‌توان از خود سایت موز استفاده کرد. این کار برای سه بار اول رایگان است و پس از آن با صرف هزینه انجام خواهد شد.

تعیین میزان Page Authority کار چندان ساده‌ای نیست و عوامل بسیاری در آن دخیل هستند. محتوای تولیدشده مناسب، لینک‌های خروجی صفحه و در نهایت، تگ تصاویر بیش از بقیه مسائل حائز اهمیت هستند. به‌طور معمول، صفحاتی که به‌روزرسانی می‌شوند و افراد دیدگاه خود را در آن نشر می‌دهند و فعالیت و بازدید بیشتری دارند، اعتبار صفحه بالاتری خواهند داشت.

اعتبار صفحه

اعتبار صفحه

پارامتر عددی اعتبار صفحه چه چیزی را نشان می‌دهد؟

همان‌طور که گفتیم، معیار اعتبار صفحه عددی بین صفر تا صد است. هرچه این عدد به صد نزدیک‌تر باشد، ارزش بیشتری دارد. عددهای بالاتر از 60 بهترین حالت ممکن برای سایت است و سایت‌هایی که ارزش عددی 50 تا 60 دارند، قابل‌اعتماد می‌باشند. اعداد بین 40 تا 50 نیز نشان از قدرتمندی سایت دارد و اعداد 30 تا 40 بیانگر آینده خوب سایت می‌باشد. در نهایت، اعداد مابین 20 تا 30 معمولاً مربوط به صفحاتی است که به‌تازگی ساخته شده‌اند. اطمینان کردن به این نوع سایت‌ها نیازمند تحقیق و بررسی است و در بحث خدمات، می‌بایست تنها به محتوای سایت اعتماد نکرده و حضوری یا تلفنی با سازندگان آن صحبت کرد.

صفحاتی که اخیراً ساخته شده‌اند، امتیاز پایین‌تری دارند؛ اما با افزایش تدریجی انواع لینک‌های داخلی و خارجی و رعایت دقیق اصول سئو، اعتبار این صفحات نیز کم‌کم افزایش می‌یابد. بنابراین، این نوع سنجش خیلی هم مناسب نیست؛ چون ممکن است سایتی تازه ساخته شده باشد و خیلی هم خوب باشد؛ اما به‌دلیل تازگی امتیاز لازم را کسب نخواهد کرد. به این ترتیب، معیار اعتبار صفحه همیشه درصدی از خطا را با خود خواهد داشت. با این حال، چون عده زیادی از مردم برای اعتماد کردن به مطالب سایت به این معیار توجه دارند، نباید از آن غافل شد. به‌مراتب، لینک‌ها نسبت به موارد دیگر تأثیر بیشتری بر افزایش اعتبار صفحه دارند.

راه‌های افزایش اعتبار صفحه (Page Authority) کدام است؟

برای افزایش اعتبار صفحه باید به موارد زیر توجه کنید:

1) لینک‌سازی

وجود لینک‌های داخلی باعث می‌شود که ارتباط لازم بین صفحات سایت ایجاد گردد و همین امر بر روی سئوی سایت تأثیر قابل‌قبولی خواهد داشت. وجود لینک‌های خارجی هم سبب می‌گردد تا سایت به‌عنوان یک سایت منبع مورداستفاده قرار گیرد.

2) ساخت محتوای اختصاصی

عموم مواردی که به بحث سئو ارتباط دارد، در نهایت مربوط به کیفیت محتوای سایت، عکس و متن موردنظر است. اعتبار صفحه نیز چنین است و برای افزایش آن باید تا جایی که امکان دارد، محتوا را پربار و مفید تولید کرد. این کار سبب جلب‌توجه گوگل می‌گردد. در واقع، گوگل توجه خاصی به سایت‌هایی دارد که محتوای اختصاصی تولید می‌کنند. بنابراین، اعتبار صفحات سایت نیز افزایش می‌یابد.

3) فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بر شهرت و مسائل اقتصادی سایت، چون فروش و درآمدزایی تأثیر دارند. در حقیقت، این شبکه‌ها با افزایش ورودی سایت سبب می‌شوند که سایت از نظر گوگل سایتی فعال شناخته شود. بنابراین، اعتبار صفحه افزایش می‌یابد. قطعاً در زمینه فعالیت هر سایت، افراد بسیار دیگری نیز مشغول به کار هستند. می‌توان این افراد را پیدا کرد و ارتباط مداوم و مستمری با آن‌ها برقرار کرد. با ارجاع به سایت‌های همدیگر و اشتراک‌گذاری مطالب هم، اعتبار صفحات خیلی زود افزایش می‌یابد.

فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی

فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی

4) استفاده از تگ عکس

قبلاً گوگل به تصاویری که در صفحات سایت قرار داشت، اهمیتی قائل نبود؛ اما امروزه این روند تغییر کرده است و با برچسب‌گذاری برای عکس‌ها می‌توان اعتبار صفحه را افزایش داد. موتورهای جست‌وجو تفاوت بین عکس و متن را تشخیص نمی‌دهند. از این رو، استفاده از تگ باعث می‌شود که محتوای سایت را کامل ایندکس نمایند و تنوع محتوای صفحات را نیز متوجه شوند.

5) به‌روزرسانی مطالب

ممکن است عده‌ای فکر کنند که هرچه مطلب قدیمی‌تر باشد، اعتبار صفحه بالاتر است؛ اما این‌گونه نیست. به‌روزرسانی مرتب صفحه و تغییر محتوا و شکل و ساختار آن سبب افزایش اعتبار صفحه می‌شود؛ به همین دلیل، وبلاگ‌ها اعتبار بالاتری دارند. حتی تکمیل و ویرایش مطالب قدیمی هم شامل به‌روزرسانی می‌شود و اعتبار بیشتری به صفحه می‌دهد.

برای سنجش page authority از ابزار open site explorer شرکت موز استفاده می‌شود. با استفاده از این روش، می‌توان اعتبار صفحه و اعتبار کلی سایت را مشاهده کرد.

نتیجه‌گیری

از مطالب بالا نتیجه می‌گیریم که در عصر حاضر، عوامل بسیار زیادی در موفقیت وب‌سایت‌ها دخیل است و برای پیشرفت در کار و جلب نظر کاربران می‌بایست به این عوامل توجه کرد. از طرفی، هر وب‌سایت نه‌تنها از نگاه کاربران، بلکه از نگاه خود سازنده و گوگل نیز باید موردبررسی واقع شود تا در میدان رقابت گوی سبقت را از رقیبان بگیرد و ارزش‌های واقعی و عملکردی آن موردسنجش قرار گیرد. برای کسب موفقیت، توجه به مطالب موجود در این نوشته امری ضروری است.

مقالات زیر را می توانید در وبانو مطالعه کنید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *