به کلمات و کاراکترهای یک متن که به وب‌سایت یا متن دیگری لینک می‌شوند، انکر تکست (Anchor Text) می‌گویند. به‌طور کلی، می‌توان گفت به کلماتی که در متن با رنگ دیگری مشخص شده‌اند و با کلیک بر روی آن‌ها وارد صفحه دیگری از سایت می‌شوید، انکر تکست می‌گویند. در واقع، موتورهای جست‌وجوی گوگل با استفاده از انکر تکست‌ها متوجه می‌شوند که باید سایت را در نتایج جست‌وجوی گوگل نشان دهند. برخی از افراد به انکرتکست، متن لینک یا عنوان لینک نیز می‌گویند.

انکر تکست چه کاری انجام می‌دهد؟

در مورد صفحه‌ای که به آن پیوند دارید، انکرتکست نشانگر قوی‌ای به موتورهای جست‌وجو و کاربران می‌دهد. لینکی را که به صفحات خود اضافه می‌کنید، می‌تواند به صفحات دیگر سایت شما یا به صفحات وب‌سایت‌های دیگر اشاره کند.

انکر تکست چیست؟

انکر تکست چیست؟

انواع انکر تکست

انکر تکست دارای انواع گوناگونی می‌باشد که بسته به نیاز در صفحات و وب‌سایت‌های گوناگون از آن‌ها استفاده می‌شود. در این بخش از مقاله، شما را با انواع انکر تکست و ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها آشنا می‌کنیم.

انکر تکست‌ها از ارزش یکسانی برخوردار نیستند و باید به این نکته توجه کنید که با توجه به قوانین سئو، اگر در یک متن چندین بار به یک صفحه یا وب‌سایت لینک داده شود، وب‌سایت شما جریمه خواهد شد. بنابراین باید متن لینک‌های مختلفی برای وب‌سایت خود انتخاب کنید. اینک انواع انکر تکست را در ادامه معرفی می‌کنیم.

انکر تکست عمومی (Generic Anchors)

ممکن است شما هم هنگام خواندن مطالب در وب‌سایت‌ها با عبارت‌های «اینجا کلیک کن»، «ادامه مطالب» و … روبه‌رو شده باشید. این عبارات، انکر تکست عمومی نامیده می‌شوند که با کلیک بر روی آن‌ها به صفحه‌ای دیگر از وب‌سایت هدایت می‌شوید. انکر تکست‌های عمومی عبارت‌اند از:

 • اطلاعات بیشتر؛
 • اینجا؛
 • بیشتر بخوانید؛
 • درباره نویسنده
 • این وب‌سایت
 • این لینک را چک کنید
انکر تکست عمومی (Generic Anchors)

انکر تکست عمومی (Generic Anchors)

انکر تکست نام تجاری (Branded Anchors)

به انکر تکست تجاری، انکر تکست برندشده نیز می‌گویند. هنگامی که نویسنده قصد داشته باشد در متن، سایت یا شرکتی را معرفی کند، از انکر تکست نام تجاری استفاده می‌کند. اگر انکر تکست نام تجاری با کلمه کلیدی هدف یکسان نباشد، خطری برای سئوی سایت ندارد؛ اما چنانچه کلمه کلیدی هدف با انکر تکست نام تجاری یکسان باشد، می‌تواند برای وب‌سایت شما مضر باشد. وب‌سایت‌هایی همچون Moz و Best Buy بیشترین استفاده از لینک‌های نام تجاری را دارند.

انکر تکست تصویر (Image Anchors)

ممکن است گاهی برای لینک‌دهی، به‌جای متن از تصویر استفاده کنند. در چنین مواقعی Alt Tag عکس به‌عنوان انکر تکست شناسایی می‌شود. بنابراین عکس‌هایی که در وب‌سایت خود قرار می‌دهید، حتماً باید دارای تگ ALT باشند. گوگل هنگام ارزیابی سایت، علاوه بر متن‌هایی که لینک داده می‌شوند، به عکس‌های لینک داده‌شده نیز توجه می‌کند.

انکر تکست تطبیق جزئی (Partial Match)

هنگامی که درباره موضوعی در وب‌سایت خود مقاله‌ای منتشر می‌کنید و می‌خواهید مخاطب را به خواندن مطالب بیشتر درباره همین موضوع در وب‌سایت هدایت کنید، از انکر تکست تطبیق جزئی استفاده کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید لینکی با عنوان «تفاوت بک‌لینک با ریپورتاژ» را درون وب‌سایت خود به صفحه‌ای با موضوع تفاوت بک‌لینک با ریپورتاژ چیست، لینک دهید.

انکر تکست تطبیق کلی (Exact Match)

یکی از مهم‌ترین انکر تکست‌ها، انکر تکست تطبیق کلی است. هنگامی که از کلمه‌ای مشابه با کلمه کلیدی استفاده می‌کنید و با استفاده از آن به یک صفحه یا وب‌سایت لینک می‌دهید، این لینک‌دهی، انکر تکست تطبیق کلی نام دارد. به‌طور مثال، در یک سایت، می‌توان عبارت فالو و نو فالو را به صفحه لینک فالو و نو فالو چیست و تفاوت آن‌ها هدایت کرد.

انکر تکست تطبیق کلی (Exact Match)

انکر تکست تطبیق کلی (Exact Match)

انکر تکست هم‌معنی (LSI ANCHORS)

هنگامی که از کلمات مشابه با کلمه کلیدی برای لینک‌دهی استفاده می‌کنیم، در واقع از انکر تکست هم‌معنی استفاده کرده‌ایم. به‌عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی «لینک بیلدینگ خارجی» را به عبارتی همچون «لینک‌سازی خارجی» لینک دهیم، از انکر تکست هم‌معنی استفاده نموده‌ایم.

انکر تکست طولانی (Long Tail Anchors)

اگر از کلمات طولانی برای لینک‌دهی استفاده کنیم، در واقع، از انکر تکست طولانی استفاده نموده‌ایم؛ به‌عنوان مثال، «سئوی کلاه سیاه مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای کسب سریع جایگاه در نتایج جست‌وجو است» و «تولید محتوا به اندازه طراحی و زیبایی وب‌سایت شما اهمیت دارد»، نمونه‌هایی از انکر تکست‌های طولانی هستند.

چگالی کلمه کلیدی در کیفیت عملکرد انکر تکست‌ها

گوگل با استفاده از الگوریتم پنگوئن، به دنبال کلمات کلیدی سایت در مطالب می‌گردد و اگر لینک‌های زیادی با انکر تکست یکسان درون وب‌سایت شما قرار گرفته باشد، گوگل به وب‌سایت شما مشکوک می‌شود و امتیاز منفی برای شما در نظر می‌گیرد. وجود لینک‌های داخلی در وب‌سایت می‌تواند برای گرفتن امتیازات مثبت از طرف سئوی وب‌سایت مؤثر واقع شود؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که لینک‌های شما باید واقعی باشند. در غیر این صورت، از طرف گوگل به‌عنوان اسپم شناخته می‌شوند.

بهترین انکر تکست‌ها کدم‌اند؟

بهترین انکر تکست، انکر تکستی است که کلمه انکر آن با کلمه کلیدی ارتباط نزدیکی داشته باشد که در این صورت بر رتبه سایت تأثیر مثبتی خواهد داشت. برای مثال، «ایندکس در گوگل» یکی از کلمات کلیدی پرجست‌وجو است که به وب‌سایت ما نیز لینک داده شده است.

بهترین انکر تکست‌ها، انکر تکست‌هایی هستند که به سایت‌های اسپم لینک داده نشوند؛ زیرا سایت‌های اسپم قبلاً توسط گوگل جریمه شده‌اند و با لینک شدن شما به این سایت‌ها، سایت شما نیز جریمه می‌شود. همچنین می‌توانید برای انکر تکست از پست مهمان استفاده کنید. در پست مهمان توصیه می‌شود از کلمه کلیدی مرتبط با صفحه ورودی خود استفاده کنید. پست مهمان یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای دریافت بک‌لینک است.

برای لینک‌دهی موفقیت‌آمیز سعی کنید محتوای سایت با متن لینک‌ها هماهنگی داشته باشد؛ زیرا این مورد می‌تواند تأثیر مثبتی بر وب‌سایت شما داشته باشد. هنگامی که مخاطب بر روی متن لینک‌داده‌شده کلیک می‌کند، مستقیماً وارد صفحه مربوطه می‌شود و در نتیجه دچار سردرگمی نمی‌گردد و برای مدت طولانی‌تری در وب‌سایت شما می‌ماند.

بهترین انکر تکست‌ها

بهترین انکر تکست‌ها

اهمیت انکر تکست در سئوی سایت

اگر انکر تکست‌ها به‌صورت استاندارد و اصولی انتخاب گردند، می‌توانند برای سئوی سایت بسیار مؤثر واقع شوند. اگر می‌خواهید انکر تکست‌های ایجادشده در وب‌سایت تأثیر مثبتی داشته باشند و سبب افزایش رتبه شما شوند، به موارد زیر دقت کنید:

 • انکر تکست را تا حد امکان کوتاه و مختصر انتخاب کنید.
 • لینک‌های شما باید طبیعی باشند. در عین حال، لینک باید با کلمه هدف مرتبط باشد و سبب سردرگمی مخاطب نشود.
 • اگر سایت شما با سایت‌های دیگر محتوای انکر تکست یکسانی داشته باشند، موتورهای جست‌وجوی گوگل به سایت شما مشکوک می‌شوند که باعث می‌شود گوگل برای سایت شما رتبه منفی در نظر بگیرد.
 • در لینک دادن از محتواهای متنوع استفاده کنید و کلمات را به صفحات مختلف لینک دهید تا لینک‌های شما طبیعی و استاندارد به نظر برسد.

تأثیر انکر تکست در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، انکر تکست برای گوگل بسیار اهمیت دارد و در واقع گوگل از انکر تکست به‌عنوان راه کمکی استفاده می‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت، هنگامی که از انکر تکست در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، این امکان را برای گوگل فراهم می‌کنید که بتواند کلمات کلیدی محتوای شما را بهتر بشناسد و از این طریق متوجه شود که محتوای شما حول چه محوری ارائه شده است. در نتیجه، همه این موارد سبب افزایش اعتماد گوگل به وب‌سایت شما می‌شود و رتبه وب‌سایت شما را بهبود می‌بخشد.

انکر تکست بک‌لینک

هنگامی که محتوایی تولید می‌شود، ممکن است کلمات مهم و کلیدی‌اش در سایت مبدأ موجود نباشد و نویسنده این کلمات را به سایت و صفحه دیگری لینک دهد. در این صورت، نویسنده از انکر تکست بک‌لینک استفاده کرده است. سایت مقصد که گیرنده لینک از یک سایت دیگر است، نباید اسپم باشد؛ بلکه باید مورداعتماد موتورهای جست‌وجوی گوگل باشد. اگر کلمات را به‌طور صحیح به سایت یا صفحه‌ای غیر از سایت و صفحه خود لینک دهید، می‌تواند به ارتقای رتبه سایت شما کمک کند.

انکرتکست بک لینک

انکرتکست بک لینک

چگونه انکر تکست‌های بهتری بنویسیم؟

وب‌سایت شما باید برای مخاطب ارزش‌آفرینی کند و Anchor Text اصلی‌ترین ابزار نشان دادن این ارزش به کاربر می‌باشد. برای نوشتن انکر تکست‌های بهتر به موارد زیر توجه کنید:

 1. کلیدواژه‌های خود را به‌صورت نامرتب و پیچیده با موضوع اصلی ترکیب نکنید.
 2. در انکر تکست‌های خود جملات کامل به کار نبرید.

نحوه استفاده صحیح از انکرتکست

باید انکرتکست را به‌گونه‌ای در صفحه یا درون متن وارد کنید که کاربر به‌راحتی آن را تشخیص دهد و توجه او را جلب کند.

خوانندگان و کاربران سایت را سردرگم نکنید

انکر تکست‌ها را به شکلی قرار دهید که کاربران را سردرگم نکند. هنگامی که می‌خواهید با استفاده از یک کلمه یا عبارت به مقصدی لینک دهید و کاربر را به آن صفحه انتقال دهید، این کار را کاربرپسند انجام دهید و او را گمراه نکنید.

ارتباط بین لینک‌ها را حفظ کنید

باید ارتباط معناداری بین پیوندها وجود داشته باشد. از این رو، لینک‌های سایت را از نظر ارتباطی که با یکدیگر دارند، بررسی کنید. در صورت نیاز، به‌طور مداوم آن‌ها را آپدیت کنید.

حفظ ارتباط بین لینک ها

حفظ ارتباط بین لینک ها

از انواع مختلف انکر تکست استفاده کنید

اگر در یک صفحه از سایت، مثلاً از URL Anchor Text برای پیوند به صفحات دیگر استفاده کردید، در سایر قسمت‌ها از انواع دیگر انکر تکست که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، به شکل طبیعی استفاده کنید؛ یعنی انکرتکست‌های شما ترکیبی از انکر تکست کلمه کلیدی اصلی، تصاویر، کلمه کلیدی مرتبط و … باشد.

از تمام انکرتکست‌های سایت خود لیست تهیه کنید

در قالب فایل اکسل، لیستی از تمام لینک‌ها و انکر تکست‌های سایت خود تهیه کنید تا در مواقع لزوم بتوانید به آن رجوع کنید و اگر لازم بود، تغییراتی انجام دهید. این لیست برای اجرای ممیزی سایت و بهینه‌سازی کمک زیادی به شما می‌کند.

نمونه انکرتکست‌های مناسب و نامناسب

در ساخت انکر تکست باید کلمات را بهینه انتخاب کنید. آموزش سئو، خدمات سئو، آنالیز سئو و سئوی محلی نمونه‌هایی از انکرتکست‌های مناسب برای محتوایی با موضوع سئو هستند. انکرتکست‌های نامناسب شامل کلیک کنید، مشاهده بیشتر، این کلیک و … می‌باشند.

بهینه‌سازی انکر تکست

برای بهینه‌سازی انکر تکست الگوی زیر را در نظر بگیرید و با پیروی از این الگو انکر تکست‌های خود را بهینه کنید تا بتوانید به رتبه‌های بالا در گوگل دست یابید.

الگوی بهینه‌سازی انکر تکست

 • انکر تکست تجاری 40%
 • انکر تکست اختصاصی 25%
 • انکر تکست عریان 15%
 • انکر تکست کلمه کلیدی + انکر تکست نام تجاری 5%
 • انکر تکست تطبیق جزئی 5%
 • انکر تکست عمومی 1 تا 5%
 • انکر تکست طولانی 2 تا 4%
 • انکر تکست تطبیق کلی کمتر از 1%

اگر بتوانید در محتوای خود از انکر تکست‌های تجاری، اختصاصی و عریان تا حد امکان استفاده کنید، به‌گونه‌ای که به وب‌سایت خود صدمه نزنید، می‌توانید به بهبود و ارتقای وب‌سایت خود در گوگل کمک کنید.

اگر می‌خواهید از الگویی که در قسمت قبل به آن اشاره کرده‌ایم، استفاده کنید، بهتر است به موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

 • استفاده از سه انکر تکست تجاری، اختصاصی و عریان سبب می‌گردد انکر تکست‌های اصلی وب‌سایت شما معتبر شده و احتمال جریمه شدن از طرف گوگل به حداقل برسد.
 • توصیه می‌شود از نام انگلیسی برند تجاری خود استفاده کنید؛ زیرا دامنه وب‌سایت شما انگلیسی می‌باشد و اگر نام برند تجاری خود را به‌صورت انگلیسی به کار ببرید، گوگل بهتر می‌تواند یکی از کلیدواژه‌های وب‌سایت شما را شناسایی کند.

مقالات زیر را نیز می توانید در وبسایت ما مطالعه کنید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *