قرار گرفتن در لینک‌های اول صفحه نخست گوگل اخیراً سخت‌تر شده است؛ زیرا الگوریتم‌های گوگل به‌روزرسانی شده‌اند و دست یافتن به لینک اول، آرزوی هر فردی می‌باشد. اما با توجه به یک سری از نکات، شما هم می‌توانید جزو لینک‌های اول گوگل باشید. پس در ادامه همراه ما باشید.

سایت‌لینک (Sitelink) چیست؟

لینک‌هایی که در نتایج جست‌وجوی گوگل به کاربران نمایش داده می‌شوند، سایت‌لینک می‌باشند. سایت‌لینک‌ها در صورتی نمایش داده می‌شوند که یک نام تجاری خاص یا نام یک وب‌سایت را جست‌وجو کرده باشید.

گوگل چیست؟

گوگل یک شرکت آمریکایی می‌باشد که اغلب افراد جهان حتی برای یک بار هم که شده نام آن را شنیده‌اند. کلمه گوگل برگرفته از واژه گوگول به معنی عدد یک و صد صفر جلوی آن می‌باشد و به همین دلیل گوگل قصد دارد خدمات و اطلاع‌رسانی‌های خود را تا این مقدار در وب جهانی افزایش دهد.

مهم‌ترین عوامل برای رسیدن به رتبه خوب در گوگل

عوامل بسیاری در رسیدن به رتبه اول در گوگل دخیل هستند؛ از جمله:

محتوای کاربردی و باکیفیت

هنگامی که بتوانید نیاز کاربر را به‌طور صحیح رفع کنید، به‌سادگی در ده نتیجه اول گوگل قرار می‌گیرید. پس توجه داشته باشید برای رسیدن به یک رتبه خوب باید تولید محتوای خوب و باکیفیتی داشته باشید.

کلمات کلیدی هدفمند و صحیح

محتوای سایت بر اساس کلمات کلیدی صحیح و هدفمند تولید می‌شود. بنابراین، کلمات کلیدی بسیار مهم می‌باشند و برای بالا بردن سایت اهرم مهمی هستند.

بر روی کلمات کلیدی هدفمند تمرکز کنید و توجه نمایید که با استفاده از همان کلمات به بهترین رتبه در گوگل خواهید رسید. اگر از علائم نگارشی مناسب در محتوا استفاده کنید، به‌گونه‌ای که برای کاربر خوانا باشد، کمک زیادی به شما خواهد نمود.

روش‌های بهینه‌سازی سایت

بهینه‌سازی سایت برای ارتقای کسب‌وکار انجام می‌شود. پس لازم است به تمام جنبه‌های آن که در ادامه آمده است، توجه کنید:

عنوان محتوا

عنوانی که برای محتوای خود استفاده می‌کنید، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در رتبه گرفتن سایت شما تأثیر بسزایی دارد. انتخاب عنوان باید با سرچ کاربر هم‌سو باشد؛ پس به سمت عنوان‌هایی بروید که کاربران بیشتر آن‌ها را سرچ می‌کنند. همچنین، از کلمات جذاب استفاده کنید تا کاربر ترغیب شود و وب‌سایت شما را انتخاب کند.

تگ‌های هدینگ

در محتوایی که می‌نویسید، سعی کنید از تگ هدینگ 2 استفاده کنید. استفاده از هدینگ 2 جذابیت خواندن محتوا را برای کاربر افزایش می‌دهد.

بهتر است کلمات کلیدی را در ابتدای تیترها بیاورید. برای هر تیتر پاراگراف کوتاهی حدود دو سطر بنویسید تا خواندن آن برای کاربر راحت باشد.

کلمات کلیدی مرتبط

از کلمات کلیدی مرتبط با عنوان و کلمات کلیدی مترادف و مشابه در محتوای خود استفاده کنید؛ زیرا به این صورت به گوگل نشان خواهید داد که متناسب با کلمات موردنظر کاربران تولید محتوا می‌کنید. کلمات کلیدی مرتبط تأثیر زیادی در بالا آمدن رتبه سایت شما دارد.

لینک بیلدینگ قوی

در سایت از لینک‌های داخلی و خارجی استفاده کنید تا کاربر را به سایت‌های دیگر هدایت کند. با استفاده از این روش می‌توانید محتوای جدید را به کاربر معرفی نمایید. لینک‌سازی داخلی تا حد زیادی تأثیرگذاری خودش را دارد؛ زیرا کاربر به سایر صفحات سایت شما راه می‌یابد.

بررسی رقبا

زمانی که می‌خواهید در یک زمینه محتوا تولید کنید، تمام رقبای خود را زیر نظر بگیرید و سراغ مطالبی بروید که کمتر به آن‌ها توجه شده است. به این نکته نیز دقت نمایید که از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اند که به برترین رتبه در گوگل رسیده‌اند.

ده تکنیک برای قرار گرفتن لینک در صفحه اول گوگل

تکنیک‌های زیر را اعمال کنید تا شما هم بتوانید جزو نتایج اول گوگل باشید.

1- نام دامنه وب‌سایت

نام دامنه بهتر است کوتاه باشد. مهم‌تر از کوتاه بودن نام دامنه، تطبیق محتوا با نام سایت می‌باشد؛ یعنی استفاده از کلمات کلیدی اصلی به کاربر و موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند تا هم موضوع صفحه را بهتر بفهمند و هم راحت‌تر آن را به حافظه بسپارند.

موتورهای جست‌وجو علاوه بر اینکه هنگام جست‌وجوی کاربر محتوای سایت را بررسی می‌کند، دامنه را هم مورد کاوش قرار می‌دهد. پس اولین مکانی که گوگل بررسی می‌کند، نام دامنه است که اگر اسپم باشد، آن را نشان ندهد. بنابراین، استفاده از معادل انگلیسی کلمات کلیدی به بهینه‌سازی سایت شما کمک زیادی می‌کند.

2- متاتگ عنوان

یکی از مهم‌ترین متاتگ‌ها که تأثیر بسیاری برای قرارگیری سایت در صفحه اول گوگل دارد، متاتگ عنوان می‌باشد. عنوان صفحه یکی از مکان‌هایی است که توسط گوگل بررسی می‌شود. اگر این قسمت را خالی بگذارید، گوگل بر اساس متن شما عبارتی را حدس می‌زند و جایگزین جای خالی می‌کند.

بهتر است در عنوان صفحه بین 30 تا 60 کاراکتر از کلمات کلیدی به کار رفته باشد. بین کلمات کلیدی و کاراکترهای خاص مانند – یا ” فاصله بیندازید.

3- متاتگ توضیحات

متاتگ توضیحات در سایت نشان داده نمی‌شود و فقط در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل نمایش داده می‌شود. هم‌چنین، بیان کنید که محتوای اصلی این سایت در مورد چه چیزی است.

تعداد کاراکتر متاتگ توضیحات باید بین 70 تا 150 کاراکتر باشد. اگر بیش از این تعداد باشد، به‌صورت نقطه‌چین خواهد بود که تأثیر منفی در رتبه شما می‌گذارد. سعی کنید کلمه اصلی کلیدی را دو بار در آن به کار ببرید.

4- تگ عنوان H1

تگ عنوان H1 عنوان مقاله شما است و باید در بالای محتوای سایت قرار بگیرد. این مورد باید با متاتگ عنوان تفاوت داشته باشد و به‌صورت سئو نوشته نشود. کلمه کلیدی حتماً باید در آن نوشته شود و کاربرپسند باشد.

در هر صفحه یک بار از تگ H1 استفاده کنید. برای زیرعنوان‌ها هم  از به‌ترتیب از تگ H2 و H3 استفاده می‌شود. تگ H1 به کاربر و گوگل بیان می‌کند که محتوا در خصوص چه چیزی می‌باشد. در صورتی که این قسمت را خالی گذاشتید، گوگل آن را در نتایج جست‌وجو به‌طور خودکار نشان می‌دهد.

به‌طور کلی، یکی از تگ‌های مهم و اولیه که در محتوا و برای نشان دادن سایت در صفحه اول گوگل تأثیر بسزایی دارد، تگ H1 می‌باشد.

5- کلمات کلیدی داخل متن

برای افزایش رتبه سایت و قرارگیری آن در صفحه اول گوگل، مهم‌ترین مسئله استفاده مناسب از کلمات کلیدی درون متن می‌باشد. همچنین، چگونگی استفاده از این کلمات بسیار مهم است؛ زیرا استفاده بیش از اندازه مورد جریمه گوگل قرار می‌گیرد و استفاده خیلی کم اثری در سایت برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل نخواهد داشت.

برای اینکه گوگل محتوا را به‌عنوان یک مقاله در نظر بگیرد، محتوا باید 500 کاراکتر باشد. توصیه می‌شود اگر می‌خواهید نتیجه بهتری از گوگل دریافت نمایید، تعداد کاراکترها بین 1200 تا 1600 باشد.

6- لینک‌های داخلی

لینک‌های داخلی لینک‌هایی هستند که باعث اتصال داخلی صفحات مرتبط سایت به یکدیگر می‌شوند. در واقع آن‌ها را نوعی بک‌لینک داخلی به حساب می‌آورند.

مهم‌ترین مزیت این لینک‌ها این است که موجب راحت‌تر شدن پیمایش کاربران در سایت می‌شود که تأثیر زیادی در قرارگیری سایت در صفحه اول گوگل دارد.

7- لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی لینک‌هایی هستند که شما به دیگر سایت‌ها می‌دهید یا از دیگر سایت‌ها دریافت می‌کنید. تأثیر لینک‌های خارجی برای صفحه اول گوگل مهم‌تر از لینک‌های داخلی می‌باشد. هرچقدر محتوای سایت مناسب‌تر باشد، برای دریافت لینک‌های خارجی شانس بیشتری دارید.

8- سرعت سایت

سرعت سایت نقش تعیین‌کننده‌ای در قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل دارد. اگر تمام موارد را رعایت کنید و سرعت سایت بالا باشد، نتیجه منفی بر رتبه سایت می‌گذارد. سرعت بارگذاری زیاد علاوه بر تأثیر منفی باعث ترک کاربران می‌شود.

 9- تگ ALT برای عکس‌ها

تگ ALT با تگ عنوان و توضیحات مشابهت دارد. این نوع تگ برای جست‌وجوی عکس‌ها به گوگل کمک خواهد نمود. زمانی که کاربر عکسی را در گوگل جست‌وجو می‌کند، احتمال دارد که عکس در قسمت ابتدایی نشان داده شود.

محتوای این تگ و عکس‌ها باید مرتبط با موضوع اصلی سایت باشد و کلمات کلیدی موجود در مقاله در آن به کار رود. اگر عکس بارگذاری نشود، متن نشان داده می‌شود و به سایت کمک می‌کند که در صفحه اول گوگل قرار بگیرد.

10- نقشه سایت

ابتدا باید سایت را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید. اگر یک نقشه سایت (که به نقشه کلی مسیر پیمایش معروف است) داشته باشید، این کار به‌خوبی انجام می‌شود. نقشه سایت باید خوانا، واضح و به‌روز باشد.

به‌طور کلی، کاربران روزانه میلیون‌ها جست‌وجو در موتورهای جست‌وجو انجام می‌دهند که بیشترین درصد آن در گوگل انجام می‌شود.

آمارها نشان می‌دهند که 90 درصد کاربران فقط صفحه اول گوگل را مشاهده می‌کنند و وارد صفحات بعدی نمی‌شوند. در نتیجه، حضور در صفحه اول گوگل اهمیت بسیار بالایی دارد.

 

در این مقاله اهمیت قرارگیری در لینک اول گوگل برای شما عزیزان ارائه گردید. امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفید و کاربردی در اختیار شما قرار داده باشیم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *