متاتگ چیست؟

متاتگ چیست؟


متاتگ چیست؟

در عصر امروزی برای استفاده آسان و دسترسی راحت‌ کاربران و نیز برای کاربرد بهتر موتورهای جست‌وجو می‌بایست به بهینه‌سازی سایت‌ها کمک کرد. بدون توجه به این مسئله رقابتی در میان نخواهد بود و محتوای جامع و کاملی تولید نخواهد شد. بخشی از کارهای مربوط به بهینه‌سازی هر سایت توجه به متاتگ ها و استفاده صحیح از آن‌ها است. در این مطلب به توضیح متاتگ ها و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

متاتگ

متاتگ

متاتگ، کد Html

متاتگ‌ها کدهایی Html هستند که به درک بهتر محتوای هر صفحه سایت کمک می‌کنند. در واقع همه چیزهایی که در هر صفحه از وب می‌بینیم توسط این کدها نوشته شده است. متاتگ‌ها در توصیف محتوا کاربرد دارند و گرچه استفاده از آن‌ها اندکی مشکل است اما برای موفقیت در سئو سایت اهمیت بسیاری دارند. اهمیت متاتگ‌ها جایی ظاهر می‌شود که داده‌های قرار گرفته در آن‌ها گاهی همان مواردی است که در نتایج جست‌وجو دیده می‌شود. وقتی مطلبی را جست‌وجو می‌کنیم موتورهای جست‌وجو به وسیله ربات‌ها، الگوریتم‌ها و متاتگ‌ها نزدیک‌ترین نتایج ممکن را به نمایش می‌گذارند. در حقیقت متاتگ‌ها فقط توضیحاتی برای موتورهای جست‌وجو هستند و جزء محتوای اصلی صفحه محسوب نمی‌شوند. این کدها قابل رویت نیستند اما با کلیک راست در بخش خالی هر صفحه و انتخاب گزینه مشاهده منبع صفحه می‌توان کدهای دربردارنده HTML و Metatag را مشاهده کرد.

 

گاهی به جای متاتگ از عنوان متادیتا استفاده می‌شود به این دلیل که توضیحاتی درباره صفحه موردنظر خواهد داد و اطلاعات مهم و اساسی با خود دارد. مشکلاتی که در صورت اجرای اشتباه متاتگ‌ها رخ می‌دهد گاهی جبران ناپذیر است و به همین دلیل باید با دقت کافی این کار را انجام داد.

متاتگ‌ها موضوعات مختلف را برای جست‌وجوگرها تعیین کرده و اگر به خوبی و متناسب با هر صفحه تعریف شوند شانس دیده شدن آن وبسایت در نتایج افزایش پیدا خواهد کرد. به این روند SERP گفته می‌شود. اصطلاح SERP نیز برای هر کلمه یا جمله همیشه در حال تغییر و تحول است و توسط معیارهای مختلف تعیین می‌شود. بنابراین متاتگ‌ها عامل موثری در میزان دیده شدن و جذب ترافیک هر سایت است.

از زمانی که رقابت میان سایت‌ها برای کسب رتبه‌های بالاتر رایج شد هر آنچه که بر سئو سایت و در نتیجه دستیابی به این مراتب بالا تاثیرگذار است اهمیت پیدا کرد. سئو هر سایت ابزارهایی را در اختیار وبمسترها گذاشته است تا بتوانند به بهینه سازی این سایت‌ها از نظر ساختار و محتوا کمک کنند. اولین قدم یک مدیر سایت معرفی کردن سایت و صفحات مختلف آن به موتورهای جست‌وجو است. کار متاتگ‌ها در این زمینه مشخص کردن کلمات کلیدی، اهمیت صفحه و ایندکس شدن یا نشدن هر صفحه برای جست‌وجوگرها است.

استفاده از متاتگ‌ها برای همه سایت‌ها مفید است و می‌تواند در سئو سایت اثرگذار باشد و تفاوتی ندارد که این سایت عمومی باشد و یا در زمینه دانلود و یا آموزشی و … فعال باشد. در حال حاضر انواع مختلفی از متاتگ وجود دارد و هر یک کاربرد خاصی دارند. برخی به منظور توصیف محتوای اصلی استفاده می‌شوند و برخی تعیین کننده کلمات کلیدی هستند. برخی کدها تعیین می‌کنند سایت برای چه کسانی دیده شود و …

در ادامه مطلب به بررسی انواع متاتگ‌های مهم در سئو خواهیم پرداخت.

انواع متاتگ کدام است؟

1-متاتگ‌های اصلی

این نوع متاتگ غالباً برای توصیف محتوای یک صفحه مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود کلمات کلیدی در عنوان از جمله مهم‌ترین عوامل موثر در رتبه‌بندی است. در واقع کلمات کلیدی در عنوان صفحات باعث جذب کاربر و افزایش تعداد دفعات کلیک می‌شود. بنابراین بهتر آن است که کلمات کلیدی در بخش ابتدایی تگ باشند و بعد از آن کلمات فرعی قرار بگیرد.

متاتگ‌های اصلی

متاتگ‌های اصلی

 

2-متا دیسکریپشن

پس از هر بار سرچ در موضوعات مختلف و پس از بالا آمدن صفحه نتایج علاوه بر تگ عنوان بخشی از متن مربوطه نیز در زیرعنوان به نمایش درمی‌آید که به آن متادیسکریپشن می‌گویند. این نوع متاتگ برای توصیف نه چندان بلندی از صفحه استفاده می‌شود. هرچند گوگل بیان داشته است که این متاتگ در رتبه سایت تاثیری ندارد اما همین توضیحات باعث تشویق کاربران مختلف برای ورود به سایت می‌گردد و این امر تاثیر غیرمستقیم بر سئو سایت خواهد داشت و رتبه سایت بالاتر خواهد رفت.توضیحاتی که در این قسمت قرار خواهد گرفت نباید بیش از 160 کاراکتر باشد چون بیش از این عدد نمایش داده نخواهد شد بنابراین کلمات کلیدی باید در همین قسمت باشند.

3-متاتگ Robots

این نوع متاتگ دربردارنده توضیحاتی برای ربات‌های جست‌وجوگر است که مسئول جمع‌آوری و بایگانی کردن اطلاعات از انواع سایت‌ها است. در این تگ می‌توان برخی توضیحات مانند ایندکس شدن یا نشدن را قرار داد. در واقع با این کار مشخص می‌شود که این صفحه در نتایج جست‌وجو ظاهر بشود و یا نشود. اگر هیچ گونه دستوری برای ربات خزنده ثبت نشود خودبه خود روی ایندکس قرار خواهد گرفت و بنابراین همه محتوای موجود را در نتایج نشان خواهد داد.

متاتگ Robots

متاتگ Robots

4-تگ Heading

سرتیترهایی که مطالب را به چند بخش تقسیم می‌کنند با این تگ مشخص می‌شوند. این سرتیترها از H1 آغاز شده و به ترتیب اهمیت تا عدد 6 ادامه پیدا می‌کند. بهتر است در هر صفحه فقط از یک H1 استفاده کرد و محتوای هر نوشته باید با سرتیتر مشابه باشد. زمانی که قرار باشد متن سرتیتر داشته باشد باید تگ H1 اولین سرتیتر باشد و انواع هدینگ‌های دیگر بعد از آن استفاده شوند.

5- تگ لینک

لينك‌سازی از جمله اصول مهم در سئو می‌باشد و به کمک آن می‌شود بین هر صفحه وب در یک و یا چندین سایت ارتباط برقرار کرد. لینک‌های ورودی و خروجی هر سایت در رتبه‌بندی آن تاثیر دارند. تگ‌های nofollow از نظر سئو اهمیت ندارند و این تگ‌ها باید به صورت follow باشند.

6-تگ alt

این نوع تگ برای معرفی تصاویر استفاده می‌شود. موتورهای جست‌وجو به وسیله این تگ تشخیص می‌دهند که تصویر مربوط به کدام موضوع است و متن پس و پیش از تصویر را هم درنظر خواهند گرفت.

7-متاتگ keywords

این متاتگ برای توضیح کلمه کلیدی صفحات استفاده می‌شود تا موتورهای جست‌وجو هرچه بهتر موضوع صفحات را دریابند و ایندکس شدن به سرعت انجام بشود. هرچند در حال حاضر گوگل این مورد را عامل مهمی در سئو به حساب نمی‌آورد اما هنوز هم تا حدی مفید است اگر به اندازه کافی از آن استفاده شود.

متاتگ keywords

متاتگ keywords

8-متاتگ generator

این نوع متاتگ تعیین کننده سیستم مدیریتی و پنل مورد استفاده برای نشر محتوا در سایت است. هرچند بعضی اوقات به این واسطه هکرها به سیستم مدیریت دست یافته و به این ترتیب راه هک را پیدا می‌کنند. بنابراین بهتر است آن را حذف و یا مخفی کرد.

9-متاتگ author

این نوع متاتگ برای سایت‌هایی که چند نویسنده دارند استفاده می‌شود. هرچند وجود آن خیلی هم ضروری نیست اما به کمک این متاتگ به راحتی می‌توان نویسنده هر مطلب را مشخص کرد.

متاتگ author

متاتگ author

10-متاتگ Cache control

بعد از ورود به سایت مرورگر برای افزایش سرعت دسترسی به سایت در دفعات دیگر فایل‌های Cache را ذخیره خواهد کرد. این متاتگ چنین کاربردی دارد و به کمک آن می‌توان سطوح مختلف دسترسی مرورگرها به کش سایت را اعمال کرد.

نتیجه‌گیری:

با توجه به مطالب بالا نتیجه می‌گیریم که امروزه عوامل بسیاری در موفقیت انواع وبسایت‌ها دخیل است و برای پیشرفت در کار و جلب کاربران می‌بایست به این عوامل توجه کرد. مدیران هر سایت تلاش زیادی برای حضور در صفحه اول دارند و از طریق سئو و تولید محتواهایی مفید و پربار به رقابت می‌پردازند. از طرفی هر وبسایت نه تنها از نگاه کاربران بلکه از نگاه خود سازنده نیز باید مورد بررسی واقع شود تا در میدان رقابت گوی سبقت را از رقیبان بگیرد و ارزش‌های واقعی و عملکردی آن مورد سنجش قرار گیرد. در این مطلب به بررسی انواع متاتگ و نحوه تاثیر آن در افزایش رتبه سایت پرداخته‌ایم و امید است که شما مخاطبان حداکثر استفاده را از آن ببرید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *