سئو چیست؟

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است و معادل‌هایی چون SEO و بهینه‌سازی موتور جست‌وجو دارد. سئو به‌منظور بهبود رؤیت و ارتباط وب‌سایت‌ها در نتایج جست‌وجوی طبیعی با هدف دستیابی به رتبه‌بندی بالا ایجاد می‌شود.

سئو نیازمند دانش زیاد، صبر و علم پیش‌زمینه‌ای می‌باشد. موتورهای جست‌وجو با تغییر الگوریتم‌های خود قابل‌پیش‌بینی نمی‌باشند؛ لذا وظیفه مهندسین سئو به‌روز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه است.

دامین چیست؟

دامین (Domain) یا دامنه، آدرس وب‌سایت فرد در دنیای اینترنت است. دامین از دو بخش اصلی نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل شده است. برای ثبت دامنه به اعداد، حروف و ترکیب این دو نیاز است. کاربران وب‌سایت به آدرس دامین مراجعه می‌کنند تا بتوانند سایت فرد را مشاهده نمایند.

آیا پسوند دامین در سئو تأثیر دارد؟

پسوند دامین تأثیر کمی بر سئوی سایت دارد. تأثیر اصلی آن به‌صورت قطعی مشخص نمی‌باشد. در زیر به مواردی که مطمئن هستیم، اشاره خواهیم کرد.

اولین فاکتور رنکینگ، کیفیت سایت می‌باشد و پسوند دامین شانسی در مقابل این فاکتور نخواهد داشت.

انتخاب پسوند بسیار وسیع و گسترده می‌باشد؛ از پسوندهایی که منحصر به یک کشور می‌باشند تا پسوندهایی که متعلق به مناطق تجاری هستند. پسوندهایی که به کشورهای دیگر تعلق دارند، انتخاب هوشمندانه‌ای برای گسترش کسب‌وکار در آن کشور هستند که می‌تواند به نفع استراتژی سئوی سایت باشد.

گوگل تأیید نموده که تأثیر پسوندهای جدید دامین یا دامنه نسبت به دامین‌های قدیمی و سنتی کمتر نیست؛ اما به نظر می‌رسد تأثیر غیرمستقیم داشته باشد.

مطالعه moz نشان می‌دهد که پسوند org مناسب‌تر از پسوندهای edu و biz می‌باشد و رتبه آن تا حدودی بالاتر از .com است.

آیا داشتن چند دامنه برای سئو مفید است؟

سایت‌های زیادی از چند دامنه بر روی یک هاست استفاده می‌کنند. هدف مدیران سایت از این کار بازدید بیشتر می‌باشد. اگر از چند دامنه بر روی یک هاست استفاده شود، چند آدرس می‌باشد که به یک سایت مشخص دامین می‌شوند.

نکات مهم انتخاب نام دامنه در سئو

  • به‌نوعی زمینه کاری خود را در دامنه ذکر کنید.
  • اطلاعات خود را برای ثبت دامنه ارائه دهید.
  • در زیر دامنه‌ها از عبارات کلیدی استفاده کنید.
  • از دامنه‌ای استفاده کنید که از ابتدا در اختیار شما بوده است.
  • سابقه دامنه از عوامل تأثیرگذار بر سئو است.
  • برای اینکه به گوگل اطمینان دهید که در کسب‌وکار خود جدی هستید، دامنه خود را برای 10 سال آینده ثبت کنید.

تأثیر نام و نوع دامنه بر سئوی سایت

انتخاب دامنه مناسب در حوزه کاری می‌تواند سیگنال‌های مثبت و منفی در سئوی سایت داشته باشد. کارشناسان گوگل به این نکته اشاره می‌کنند که نام مناسب و هدفمند دامنه سیگنال‌های مثبت در سئوی سایت ایجاد می‌کند.

از جمله فاکتورهای دامنه که می‌تواند سیگنال‌های مثبت در سئوی سایت ایجاد نماید، عمر دامنه، پارک دامنه، نام دامنه، پسوند دامنه، اعتبار دامنه و مدت‌زمان ثبت دامنه می‌باشد.

تأثیر عمر دامنه بر سئوی سایت

یکی از مواردی که بر سئوی سایت تأثیر می‌گذارد، عمر دامنه می‌باشد. اگر در سال‌های گذشته دامنه را خریداری کرده باشید و هیچ فعالیتی بر روی آن نداشته باشید، هیچ تفاوتی با دامنه‌ای که به‌تازگی خریداری کرده‌اید، ندارد؛ زیرا گوگل سن دامنه را از زمان ثبت اولین محتوا حساب می‌کند، نه از زمان خرید دامنه.

تأثیر پارک دامنه بر سئوی سایت

پارک دامنه تأثیر منفی در سئوی سایت شما دارد. اگر یکی از دامنه‌های خود را بر روی دامنه اصلی پارک نمایید، هیچ‌یک از آن‌ها رتبه نخواهند گرفت.

تأثیر نام دامنه بر سئوی سایت

یکی از مواردی که بر سئوی سایت اهمیت زیادتری دارد، نوع نام دامنه و کلمه انتخاب شده است.

کلمه مترادف در سئو تأثیرگذار می‌باشد و گوگل آن را متوجه خواهد شد. همچنین، گوگل از زبان‌های مختلف پشتیبانی می‌کند و هدف وب‌سایت را متوجه می‌شود.

تأثیر پسوند دامنه بر سئوی سایت

دامنه‌های رایگان تأثیر منفی بر سئوی سایت شما خواهند گذاشت و نباید از آن‌ها استفاده کنید. اگر قصد طراحی سایت دارید، از دامنه‌های پولی و رایج استفاده کنید.

پسوند .ir در ایران سئوی بهتر و مناسب‌تری نسبت به بقیه دامنه‌ها دارد. دامنه‌هایی که به یک کشور خاص مربوط هستند، قوی‌تر ظاهر می‌شوند؛ اما اگر هدف شما کسب‌وکار بین‌المللی باشد، این پسوند مناسب نمی‌باشد.

تأثیر اتوریتی در سئوی سایت

اگر قصد خرید دامنه‌ای را دارید که قبلاً شخص دیگری مالک آن بوده که بر روی آن فعالیت داشته است و به‌دلایل مختلفی آن را تمدید نکرده است، وب‌سایت‌هایی وجود دارند که دامنه‌های تمدیدنشده را به شما معرفی می‌کنند تا در صورت تمایل آن‌ها را خریداری نماید.

تأثیر مدت‌زمان ثبت دامنه بر سئوی سایت

مدت‌زمان تمدید دامنه برای گوگل ارزشمند است. این موضوع برای دامنه‌های فعال می‌باشد که دارای محتوای ثبت‌شده و سایت فعالی هستند. اگر سایتی دارید که مدتی است بر روی آن فعالیت می‌کنید، گوگل بین تمدید 1 ساله و 4 ساله ارزش متفاوتی قائل خواهد شد.

استفاده از چند دامنه و تأثیر آن بر روی سئوی سایت

میزان بازدید از یک سایت مهم‌ترین عامل مؤثر بر جایگاه سئوی سایت می‌باشد. بنابراین، استفاده از چند دامنه باعث افزایش بازدید می‌شود. در نتیجه، استفاده از چند دامنه تأثیر مثبت بر سئوی سایت دارد.

باید به این نکته نیز توجه نمایید که گوگل به‌شدت به کپی بودن محتوا و سایت حساس می‌باشد. حساسیت گوگل به‌قدری است که سایت‌های دارای محتوای کپی را جریمه می‌کند، نه دامنه‌ای را که بر روی یک هاست پارک می‌کنید؛ زیرا گوگل با چند سایت که از یکدیگر کپی شده‌اند، مواجه می‌شود.

گوگل چنین تصوری دارد که یک سایت اصلی است و سایت‌های دیگر از آن کپی شده‌اند. اغلب کاربران سایت‌های مدنظر خود را از طریق جست‌وجو در گوگل پیدا می‌کنند؛ بنابراین، اگر گوگل شما را جریمه کند، باعث افت شدید بازدید از سایت می‌شود که افت جایگاه سئوی سایت شما را در پی دارد. از این رو، استفاده از چند دامنه بر روی یک هاست به‌صورت پارک‌شده به نفع سئوی سایت نمی‌باشد.

باید بدانید که موتورهای جست‌وجو سعی می‌کنند بهترین نتیجه را برای مخاطبین خود نمایش دهند که برای این منظور از ناحیه جغرافیایی برای یافتن نتیجه بهتر کمک می‌گیرند.

در این مقاله توضیحاتی درباره تأثیر پسوند دامین بر سئو ارائه گردید. امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشد.

مقالات زیر را نیز می توانید در وبسایت وبانو مطالعه کنید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *