سئو چیست؟

سئو برگرفته از عبارت search engine optimization است و معادل هایی چون seo و بهینه سازی موتور جستجو دارد. سئو به منظور بهبود رویت و ارتباط وب سایت ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف دستیابی به رتبه بندی بالا ایجاد می شود.

سئو نیازمند دانش زیاد، صبر و علم پیش زمینه ای می باشد. موتورهای جستجو با تغییر الگوریتم های خود قابل پیش بینی نمی باشند؛ لذا وظیفه مهندسین سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه می باشند.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

دامین چیست؟

دامین یا دامنه، آدرس وب سایت فرد در دنیای اینترنت است. دامین از دو بخش اصلی نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل شده است. برای ثبت دامنه به اعداد، حروف و ترکیب این دو نیاز است. کاربران وب سایت به آدرس دامین مراجعه می کنند تا بتوانند سایت فرد را مشاهده نمایند.

آیا پسوند دامین در سئو تاثیر دارد؟

پسوند دامین تاثیر کمی بر سئوی سایت  دارد. تاثیر اصلی آن به صورت قطعی مشخص نمی باشد. در زیر به مواردی که مطمئن هستیم، اشاره خواهیم کرد. انتخاب کردن یک پسوند وسیع و گسترده می باشد. از پسوندهایی که منحصر به یک کشور می باشد تا پسوندهایی که متعلق به مناطق تجاری می باشد. اولین فاکتور رنکینگ، کیفیت سایت می باشد و پسوند دامین شانسی در مقابل این فاکتور نخواهد داشت.

پسوندهایی که به کشورهای دیگر تعلق دارند، انتخاب هوشمندانه ای برای گسترش کسب وکار در آن کشور هستند که میتواند به نفع استراتژی سئوی سایت شما باشد. گوگل تایید نموده که تاثیر پسوندهای جدید دامین یا دامنه نسبت به دامین های قدیمی و سنتی کمتر نیست؛ اما به نظر می رسد تاثیرغیرمستقیم داشته باشد. مطالعه moz نشان خواهد داد که پسوند org مناسب تر از پسوندهای edu وbiz می باشد و تا حدودی بالاتر از .com است.

آیا داشتن چند دامنه برای سئو مفید است؟

سایت های زیادی از چند دامنه بر روی یک هاست استفاده می کنند. هدف مدیران سایت از این کار بازدید بیشتر می باشد. اگر از چند دامنه بر روی یک هاست استفاده  شود، چند آدرس می باشد که به یک سایت مشخص دامین می شوند.

نکات مهم انتخاب نام دامنه در سئو

  • در دامنه زمینه کاری خود را به نوعی ذکر کنید.
  • اطلاعات خود را برای ثبت دامنه ارائه دهید.
  • در زیر دامنه ها از عبارات کلیدی استفاده کنید.
  • از دامنه ای که از ابتدا در اختیار شما بوده است، استفاده کنید.
  • سابقه دامنه از عوامل تاثیرگذار بر سئو است.
  • برای اینکه به گوگل اطمینان دهید که در کسب و کار خود جدی هستید،
  • دامنه خود را برای 10 سال آینده ثبت کنید.

 تاثیر نام و نوع دامنه بر سئوی سایت

انتخاب دامنه مناسب در حوزه کاری می تواند سیگنال های مثبت و منفی در سئوی سایت داشته باشد. کارشناسان گوگل به این نکته اشاره می کنند که نام مناسب و هدفمند دامنه سیگنال های مثبت در سئوی سایت ایجاد می کند. از جمله فاکتورهای دامنه که می تواند سیگنال های مثبت در سئوی سایت ایجاد نماید، عمر و سن دامنه، پارک دامنه، نام دامنه، پسوند دامنه، اتوریتی دامنه و مدت زمان ثبت دامنه می باشد.

یکی از مواردی که بر سئوی سایت تاثیر می گذارد، عمر و سن دامنه می باشد. اگر در سال های گذشته دامنه را خریداری کرده باشید و هیچ فعالیتی بر روی آن نداشته باشید، هیچ تفاوتی با دامنه ای که به تازگی خریداری کرده اید، ندارد. زیرا سایت گوگل سن دامنه را از زمان ثبت اولین محتوا حساب می کند، نه از زمان خرید دامنه.

 تاثیر نام و نوع دامنه بر سئوی سایت

تاثیر نام و نوع دامنه بر سئوی سایت

تاثیر پارک دامنه بر سئوی سایت

پارک دامنه تاثیر منفی در سئوی سایت شما دارد. اگر یکی از دامنه های خود را بر روی دامنه اصلی پارک نمایید، هیچ یک از آنها رتبه نخواهند گرفت.

تاثیر نام دامنه بر سئوی سایت

یکی از مواردی که بر سئوی سایت اهمیت زیادتری دارد، نوع نام دامنه و کلمه انتخاب شده است. کلمه مترادف در سئو تاثیرگذار می باشد و گوگل آن را متوجه خواهد شد. همچنین، گوگل کلمات را در فارسی و انگلیسی می شناسد و هدف وب سایت را متوجه می شود.

تاثیر پسوند دامنه بر سئوی سایت

دامنه های رایگان تاثیر منفی بر سئوی سایت شما خواهند گذاشت و نباید از آن ها استفاده کنید. اگر قصد طراحی سایت دارید، از دامنه های پولی و رایج استفاده کنید.

پسوند .ir در ایران سئوی بهتر و مناسب تری نسبت به بقیه دامنه ها ندارد. دامنه هایی که به یک کشورخاص مربوط هستند، قوی تر ظاهر می شوند؛ اما اگر هدف شما کسب و کار بین المللی باشد، این پسوند مناسب نمی باشد.

تاثیر پسوند دامنه بر سئوی سایت

تاثیر پسوند دامنه بر سئوی سایت

تاثیر اتوریتی در سئوی سایت

اگر قصد خرید دامنه ای را دارید که قبلا شخص دیگری مالک آن بوده که بر روی آن فعالیت داشته است و به دلایل مختلفی آن را تمدید نکرده است، وب سایت هایی وجود دارند که دامنه های تمدیدنشده را به شما معرفی می کنند تا در صورت تمایل آن ها را خریداری نماید.

تاثیر مدت زمان ثبت دامنه بر سئوی سایت

مدت زمان تمدید دامنه برای گوگل ارزشمند است. این موضوع برای دامنه های فعال می باشد که دارای محتوای ثبت شده و سایت فعال هستند. اگر سایتی دارید که مدتی است بر روی آن فعالیت می کنید، گوگل بین تمدید 1 ساله و 4 ساله ارزش متفاوتی قائل خواهد شد.

 استفاده از چند دامنه و تاثیر آن بر روی سئوی سایت

میزان بازدید از یک سایت مهم ترین عامل موثر بر جایگاه سئوی سایت می باشد. بنابراین، استفاده از چند دامنه باعث افزایش بازدید می شود. در نتیجه، استفاده از چند دامنه تاثیر مثبت بر سئوی سایت دارد. باید به این نکته نیز توجه نمایید که گوگل به شدت به کپی بودن محتوا و سایت حساس می باشد. حساسیت گوگل به قدری است که سایت های دارای محتوای کپی را جریمه می کند، نه دامنه ای را که بر روی یک هاست پارک می کنید؛ زیرا گوگول با چند سایت که از یک دیگر کپی شده اند، مواجه می شود.

گوگل چنین تصوری دارد که یک سایت اصلی است و سایت های دیگر از آن کپی شده اند. اغلب کاربران سایت های مدنظر خود را از طریق گوگل دریافت می کنند؛ بنابراین، اگر گوگل شما را جریمه کند، باعث افت شدید بازدید از سایت می شود که افت جایگاه سئوی سایت شما را در پی دارد. از این رو، استفاده از چند دامنه بر روی یک هاست به صورت پارک شده به نفع سئوی سایت نمی باشد. باید بدانید که موتورهای جستجو سعی می کنند بهترین نتیجه را برای مخاطبین خود نمایش دهند که برای این منظور از ناحیه جغرافیایی برای یافتن نتیجه بهتر کمک می گیرند.

تاثیر چند دامنه بر روی سئوی سایت

تاثیر چند دامنه بر روی سئوی سایت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *