چگالی کلمات کلیدی

یکی از راه های رسیدن به صفحه اول گوگل، توجه به کلمات کلیدی و چگالی آن در محتوای صفحه سایت می باشد. به نسبت کلمات کلیدی به دیگر کلمات محتوا، چگالی کلمات کلیدی یا keyword density می گویند. موتورهای جست و جو جهت بهینه سازی در نتایج جست و جو، از کلمات کلیدی با چگالی مناسب استفاده می کنند.

در دنیای سئوکاران، بعضی این عمل را موثر و برخی دیگر چگالی کلمات کلیدی را بی اثر می دانند. متخصصان سئو از روش افزایش تعداد کلمات کلیدی برای افزایش بازدید سایت خود استفاده می کنند؛ اما عده ای به دلیل وجود معناشناسی (semantic)، این روش را بیهوده می انگارند. از سال1990 تا به امروز، روش چگالی کلمات از اساسی ترین روش هایی است که سئوکاران موظف به اجرا و رعایت قوانین مربوط به آن هستند. ضرورت رعایت امر چگالی کلمات به این معنا نیست که با به کارگیری کلمات کلیدی، ارزش محتوای خود را کاهش دهید؛ بلکه چگالی کلمات باید به گونه ای انجام شود که موجب پیشرفت رتبه سایت شما باشد. وقتی این روش را جدی می گیرید، موتورهای جست و جوی گوگل نیز شما را جدی می گیرند. از این رو، میزان رعایت چگالی کلمات کلیدی امری حیاتی به حساب می آید.

چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی

محاسبه کلمات کلیدی

میزان تراکم یا چگالی کلمات کلیدی، همان طور که از اسمش مشخص است، به معنی میزان تعداد کلمات خاص در کل محتوا می باشد. برای محاسبه آن، کافی است تعداد دفعات تکرار شده کلمه را بر تعداد کل کلمات محتوا تقسیم کنید. سپس، عدد بدست آمده را در100 ضرب کنید تا درصد چگالی کلمات کلیدی را بدست آوردید. هیچ قانون ثابتی برای تعیین میزان مناسب چگالی کلمات کلیدی وجود ندارد؛ اما به صورت کلی، بهترین میزان، 1 الی 2 درصد است. در ادامه، به شرح انواع کلمات کلیدی می پردازیم.

انواع کلمات کلیدی

 1. کلمه کلیدی اصلی: کلمه ای است که به طور آشکار در محتوا تکرار میشود.
 2. کلمه کلیدی مرتبط: کلمه ای است که در صفحه جست و جو مشخص است و به پیشنهاد خود گوگل از آن استفاده می شود.
 3. کلمه کلیدی LSI: کلمه ای است که به نوعی با کلمات اصلی در ارتباط باشد.
انواع کلمات کلیدی

انواع کلمات کلیدی

آیا مکان کلمات کلیدی مهم است؟

کلمات کلیدی باید مورد توجه موتورهای جست و جو قرار بگیرد تا باعث ارتقا رتبه سایت شود. به همین دلیل، هرچه عبارت یا کلمه کلیدی به ابتدای جمله نزدیک تر باشد، موتورهای جست و جو بیشتر به آن توجه خواهند داشت.

چگالی مناسب کلمات کلیدی

از ابتدای به وجود آمدن این روش تا مدتی قبل، سئوکاران برای به کارگیری کلمات کلیدی دست به تکرار بیش از اندازه کلمات میزدند که همین امر باعث افت کیفیت محتوای سایت می شد. این صفحات، هیچ جذابیتی برای کاربران گوگل نداشت. مدتی است که محتوانویسان به اشتباه خود پی برده اند و میزان استفاده از کلمات کلیدی را با درصد مناسب تنظیم می کنند. عموما، درصد چگالی کلمات کلیدی در سایت های قوی بین 1 الی 2 درصد است.

تاثیر چگالی کلمات کلیدی بر روی سئو

سال ها پیش، تنها یک روش مشخص برای رسیدن به صفحه اول گوگل وجود داشت؛ اما امروزه با وجود موتورهای جست و جوی فراوان و افزایش امکانات گوگل، رسیدن به سئوی دلخواه به راحتی امکان پذیر نمی باشد.

تاثیر چگالی کلمات کلیدی بر روی سئو

تاثیر چگالی کلمات کلیدی بر روی سئو

رسیدن به سئوی دلخواه با رعایت چگالی کلمات کلیدی

 • در گذشته برای سئوی سایت، یک کلمه کلیدی انتخاب می شد؛ اما امروزه بهتر است به جای آن، از یک عبارت کلیدی و کاربردی استفاده شود.
 • از به کارگیری عبارت های بی معنی و نامرتبط با محتوای خود جدا خودداری کنید.
 • از روش قدیمی استفاده از کلمه های هم فرم، تا حد امکان استفاده نکنید.
 • به سوالات کاربران که درباره محتوای سایت است، پاسخ دهید. پاسخ گویی به سوالات یکی از راه های افزایش بازدید سایت و افزایش سئوی سایت است.

برای جلوگیری از افزایش چگالی کلمات کلیدی چه راه حلی به کار بگیریم؟

 • 80 درصد از کاربران به دنبال پاسخ پرسش های خود هستند؛ پس ابتدا مطلبی مناسب برای خوانندگان خود بنویسید و بعد از آن بر روی کلمات کلیدی تمرکز کنید.
 • به جای تکرار مداوم یک کلمه، از کلمات هم خانواده و هم معنی های آن استفاده کنید.
 • توجه به کاربرد کلمات کلیدی و تراکم آن بسیار مهم است؛ ولی نباید بیش از حد به این موضوع توجه کرد؛ به گونه ای که ارزش محتوای خود را به خاطر کلمات کلیدی از دست بدهید.
 • اگر به جای کلمه کلیدی از عبارت کلیدی استفاده کردید، بهتر است میزان فاصله مناسب را رعایت کنید تا عبارت کلیدی بهتر نمایان شود.
 • به کارگیری کلمات کلیدی در بخش های مهم محتوا بسیار حیاتی است.
 • همیشه به عنوان یک محتوانویس سعی بر تولید محتوایی طولانی و جامع داشته باشید، به طوری که همه سوالات کاربران را در این زمینه پاسخ گو باشد.
جلوگیری از افزایش چگالی کلمات کلیدی

جلوگیری از افزایش چگالی کلمات کلیدی

در آخر، باید ذکر کنیم که اگر قصد استفاده از فاکتور مهم چگالی کلمات کلیدی را در سر دارید، ابتدا باید چگالی کلمات را دقیق محاسبه کنید و درصد مناسبی از آن را در محتوای خود را به کار گیرید. با رعایت نکات مربوط به چگالی کلمات کلیدی، نه تنها کیفیت سایت خود را کاهش نمی دهید، بلکه باعث ارتقا و بهبود سئوی سایت می شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *