webano

موتور جستجو

جویشگر یا همان موتور جستجوگر در فرهنگ رایانه به برنامه ای می گویند که کلمات کلیدی را در یک سند و یا بانک اطلاعاتی جستجوم می کند.

همچنین در اینترنت، موتور جستجو به برنامه ای گفته می شود، که کلمات کلیدی موجود در سندهای وب جهانی، فایل ها، گروه های خبری و… را جستجو می کند.

موتور جستجو

موتور جستجو

تاریخچه موتور جستجوگر

اولین موتور جستجوگر با نام آرچی به وجود آمد که فقط توانایی نمایش عناوین و فهرست کردن را داشت. به همین دلیل فایل را باید کاربر با نام دقیق سرچ می کرد تا نتیجه به دست می آمد.

به دنبال موتور جستجوگر آرچی، دو موتور جستجوگر دیگر با نام های جاگ هد و ورونیکا به وجود آمد که قابلیت ایندکس کردن متن را داشتند.

در سال 1993 رباتی با هدف ارزیابی پیشرفت وب ایجاد شد که قابلیت جمع آوری و نگه داری لینک های فعال در یک دیتابیس واحد را داشت. که این رباط دسترسی به وب سایت ها را مشکل می کرد.

برای رفع این مشکل موتور با نام آلی وب به وجود آمد. در این جستجوگر مالکان وب سایت میتوانستند ایندکس را به صورت دستی وارد کنند.

در سال 1994 موتور جستجوگر وب کراولر که قابلیت ایندکس تمام متن های موجود در صفحات را داشت عرضه شد. از آن پس موتورهای جستجوگر مختلفی به عرصه وب معرفی شدند.

در نهایت سال 1998 موتور جستجوگری با نام گوگل معرفی شد که تا به امروز به محبوبترین و پراستفاده ترین جستجوگرها تبدیل شده است.

موتورجستجوچیست؟

هر برنامه کامپوتری که برای یافتن اطلاعات در هر پلتفرمی مورد استفاده قرار می گیرد را موتور جستجو می گویند. در حقیقت موتورهای جستجو ماشین های پاسخ دهی هستند.

وظیفه اصلی موتورجستجو پیداکردن محتوا از جمله محتوای متنی، صوتی، ویدئو، عکس و یا هر فایل دیگر که در شبکه جهانی وب است، و همچنین محتوایی که بیشترین مطابقت را با عبارتی داشته باشد که کار بر جستجو می کند که به آن کوئری هم گفته می شود.

یک موتور جستجو از الگوریتم و پایگاه داده تشکیل شده است. الگوریتم موتور جستجو نحوه رتبه بندی و قواعد موتورجستجو را مشخص می کند.

به طور کلی از الگوریتم موتور جستجو برای مشخص کردن رتبه دهی و اهمیت یک صفحه وب استفاده می شود. موتورهای جستجو هرکدام الگوریتم منحصر به فرد خود را دارند که در بحث سئو و بهینه سازی سایت کلمات کلیدی مهم می باشد.

هر موتور جستجو قواعد مخصوص خود را دارد. این قواعد مشخص می کند که آیا صفحه وب واقعی می باشد، یا اطلاعات است که مردم به آن علاقه دارند. الگوریت برای هر موتور جستجو متفاوت است، الگوریت ها اصولا محرمانه هستند و در یه سری از موارد خاص الگوریت های موتور جستجو مشترک می باشند.

الگوریتم ها از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل می شوند. سوشال سیگنال ها و بک لینک ها جزء فاکتورهای خارجی هستند، که بیرون از صفحه وب سایت ملزم به رعایت آن هستند.

و چهارچوبی که در داخل صفحه ای رعایت شود، فاکتورهای داخلی می باشند مانند لینک های داخلی و چگالی کلمه.

موتورجستجوچیست؟

موتورجستجوچیست؟

نحوه عملکرد الگوریتم

به طور کلی نحوه عملکرد الگوریت به ترتیب شامل تجزیه و تحلیل کوئری کاربران، پیدا کردن صفحات مطابق و اعمال عوامل محلی می باشند.

گام اول: تجزیه و تحلیل کوئری کاربران

اولین گام برای موتورهای جستجو فهمیدن اطلاعاتی است که کاربر جستجو می کند. کوئری کاربر را به چند کلمه کلیدی تجزیه می کند.

کلمه کلیدی کلمه است که هدف و معنی مشخصی دارد. به طور مثال هنگامی که کاربر عبارت “چگونه محتوایی کاربردی و ارزشمند تولید کنیم” را جستجو می کند، از کلکه “چگونه” موتور جستجو می فهمد که کاربر از آن راهنمایی می خواهد.

بنابراین موتور جستجو نتایجی را نشان می دهد که در آن دستورالعمل ها ی مربوطه باشد و یا هنگامی که کاربر عبارت “خرید کامپوتر” را جستجو می کند موتور جستجو متوجه خواهد شد که کاربر به دنبال خرید کردن است. و نتایجی را ارائه می دهد که شامل فروشگاه های کامپوتر آنلاین باشند.

سیستم هوش ماشینی است که در الگوریتم موتورهای جستو می باشد، به آن ها کمک می کند تا کلمات کلیدی را به یکدیگر ربط دهند. به طور مثال آن ها می دانند که معنی جمله ” چگونه موبایل خود را بروزرسانی کنیم” با معنی جمله “چگونه موبایل خود را آپدیت کنیم” یکسان است.

این سیستم به قدری هوشمند است، که فعل های جمع را از منفی تشخیص می دهد و همچنین متوجه غلط های املایی می شود.

گام دوم: پیدا کردن صفحات مطابق

در این گام تصمیم گیری درباره این است که کدام یک از صفحات بهترین پاسخ برای جستجوی انجام شده می باشد. پیدا کردن صفحات مطابق برای موتورهای جستجو و صاحبان وب سایت گام بسیار مهمی است.

وظیفه موتورهای جستجو در این گام، این است که باید بهترین نتایج را در سریع ترین زمان ارائه دهند تا رضایت کاربران خود را جذب کنند. و صاحبا وب سایت هم تصمیم دارند سایتشان نتایج خوبی داشته باشد و ترافیک بیشتری دریافت کنند.

مواردی که در این فاکتورها اثرگذار است موارد زیر می باشد.

نوع محتوا: اگر کاربران در جستجوی عکس هستند نتایج شامل عکس ها می باشد نه متن.

کیفیت محتوا: محتوا باید مفید و کامل باشد.

مرتبط بودن عنوان و کیفیت محتوا: تا چه عنوان و محتوای به کوئری کاربران یا جستجویی که کاربران انجام داده اند نزدیک می باشد.

کیفیت وب سایت: کیفیت وب سایت باید طبق استانداردهای موتور جستجو باشد.

زبان صفحه: زبان صفحه باید به زبان کاربران مخصوص خود نوشته شود.

سرعت صفحه: صفحاتی که با سرعت بیشتری بارگذاری می شوند شانس بیشتری در مقابل صفحاتی که به کندی بارگذاری می شوند دارند.

تاریخ انتشار: تاریخ انتشار محتوا در رتبه بندی سایت سهیم می باشد. برای اخبار و کوئری های مختلف بروز بودن محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

محبوبیت صفحه: صفحاتی که بک لینک های مختلفی از دیگر وب سایت ها دارد، نسبت به صفحات دیگر که هیچ لینکی ندارند، و یا لینک کمتری دارند محبوب تر هستند.

موقعیت جغرافیایی: نتایجی در اولویت هستند که با موقعیت چغرافیایی کاربران مطابقت بیشتری دارند.

پیدا کردن صفحات مطابق

پیدا کردن صفحات مطابق

گام سوم: اعمال عوامل محلی

عوامل فردی هم در نماش دادن نتایج نقش دارند به طور مثال ممکن است نتایج متفاوتی را برای عبارت بهترین سوپر مارکت نسبت به کسی که در منطقه دیگر زندگی میکند مشاهده نمایید. گوگل نتایج را براساس مکان که مستقر هستید و تاریخچه جستجو به کاربر نمایش می دهد.

 موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

برای دسته بندی تعداد زیادی وب سایت که در فضای اینترنت وجود دارد، موتور جستجو باید از اطلاعاتی که در دسترس است، آگاه باشد، و در مرحله بعد اطلاعات را به کاربران ارائه دهد.

این مراحل از طریق 3 گام کرال کردن، ایندکس کردن و رتبه بندی کردن انجام می شود. با استفاده از این مراحل محتواهایی که جدید منتشر شده اند، را موتورهای جستجو کشف می کنند، و آن ها را در پایگاه داده ذخیره می کند و برای این که مورد استفاده کاربران قرار گیرد، طبقه بندی می شوند.

کرال کردن

موتورهای جستجو یک سری ربات دارند که به عنکبوت و خزنده معروف هستند. این ربات ها را برای ارزیابی کردن محتواهایی که جدید ایجاد شده و یا تغییر کرده اند ارسال می کنند.

این ربات ها وظیفه دارند با دقت صفحات وب را بررسی نمایند تا متوجه شوند که هر کدام از آن ها در چه زمینه ای تشکیل شده و دارای چه موضوعی هستند. و با دنبال کردن لینک هایی که در صفحات وجود دارند به صفحات دیگررفته و آن ها را کرال می کنند.

کرال کردن

کرال کردن

ایندکس کردن

پس از کرال کردن یک وب سایت موتورهای جستجو تصمیم می گیرند که اطلاعات را چگونه طبقه بندی کنند. در واقع ایندکس به ذخیره سازی صفحات کرال شده در دیتابیس های موتور جستجو گفته می شود. و این که هر موتور جستجو دیتابیس مخصوص خود را دارد.

به عبارتی، ایندکس کردن از طرفی شناسایی عبارات و کلماتی است که صفحه را به خوبی توصیف می کند و از طرف دیگر انتصاب کلمات کلیدی به صفحه می باشد.

رتبه بندی کردن

اصلی ترین وظیفه موتورهای جستجو ارائه بهترین نتایج به کاربران می باشد. موتورهای جستجو برای اینکه بتواند هنگام جستجوی یک عبارت بهترین نتایج را به کاربر نشان دهند قوانینی برای وب سایت ها تعریف کرده اند که محتوای صفحات را به خوبی درک کنند و به سادگی به آن دسترسی داشته باشند.

هنگامی که کاربر جستجویی انجام می دهد، موتور جستجو به دیتابیس های خود رفته تا اطلاعات مرتبط که قبلا ایندکس کرده را ارائه دهد. و این اطلاعات به صورت یک سیستم رتبه دهی برای کاربر فهرست می شود و ترتیب آنها به طور اتفاقی نمی باشد.

موتورهای جستجو رتبه بندی را با در نظر داشتن فاکتورهای متفاوت و براساس کیفیت با کوئری کاربر انجام می دهند.

موتورهای جستجو وب سایت هایی را در رتبه بالا تر در نتایج جستجو قرار می دهند، که دارای بیشترین ارتباط معنایی با عبارت جستجو توسط کاربران هستند.

مشکلات موجود در ایندکس کردن و خزیدن

فرم های آنلاین

موتورهای جستجو در کامل نمودن فرم های آنلاین عملکرد خوبی ندارند. اگر در پشت صفحات محتوایی باشد از دید موتورهای جستجو پنهان می ماند.

صفحات تکراری

وب سایت هایی که از سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند، بیشتر نسخه های تکراری ایجاد کرده که از صفحات یکسان می باشند. برای موتورهای جستجوگر که به دنبال محتوای جدید هستند، مشکل ایجاد می شود.

صفحات تکراری

صفحات تکراری

مسدود کردن موتورهای جستجو

خطاهایی که در کدهای راهنما وجود دارد می تواند به مسدود کردن کلی موتورهای جستجو منجر شود.

محتوای غیر متنی

موتورهای جستجو در، درک محتوای غیر متنی که شامل فایل های فلش، عکس ها، تصاویر، فایل های ویدئویی و صوتی می باشند، مهارت بیشتری دارند و اما هنوز هم درک و فهم این محتواها برای موتورهای جستجو دشوار می باشد.

انواع موتور جستجو

هنگامی که اسم موتور جستجو می آید اولین اسمی که در ذهن افراد به وجود می آید، گوگل است. امروزه تعداد موتورهای جستجو بیشتر شده است و هرکدام از آن ها کارایی خاص خود را دارند.

موتورهای جستجو را می توان به دو نوع دایرکتوری ها و خزیدن در سایت ها و پایگاه داده ها تقسیم کرد.

دایرکتوری ها

یکی از انواع موتورجستجو که اطلاعاتی مانند فعالیت ها، کسب و کارها و… را برحسب دسته بندی خاصی که دارند ذخیره و نگه داری می کند. یاهو یکی از نمونه این سایت ها می باشد.

مالک کسب و کار لینک سایت و اطلاعات فعالیت های خود را بر اساس نوع کار در یکی از فهرست های دایرکتوری ها ثبت می کند و کلمات کلیدی تعیین می شود و پس از ثبت کردن اطلاعات، آن ها بر اساس مدیرات دایرکتور بررسی و تایید می گردد.

دایرکتوری ها

دایرکتوری ها

موتور جستجو بر اساس خزیدن

یکی از دسته های کلی انواع موتور جستجو می باشد که برای خزیدن در سایت دارای یک عنکبوتی است و در تمامی سایت ها به خصوص سایت های جدید خزش می کند. و بر اساس کلمه کلیدی و دیگر معیارها شاخص گذاری می کند و اگر مشکلی نداشته باشد، آن را به پایگاه داده خود برای نمایش دادن به کاربران ذخیره می کند.

معرفی انواع موتور جستجوبرتر

گوگل

گول اولین و پر استفاده ترین موتور جستجو می باشد. گوگل از الگوریتم های متفاوتی استفاده می کند تا این که کاربران در زمان کوتاه به نتایج خود دست یابد. بیش از 72 درصد از کاربران اینترنت از آن برای جستجوی اطلاعات خود استفاده می کنند.

گوگل معنی کلمه های کلیدی و ارتباط بین کلمات مختلف را بررسی می کند تا از درستی موضوع اطلاع یابد. رضایت کاربرانی که قبلا از سایت استفاده کرده اند را بررسی می کند.

در به روز رسانی مطالب توجه زیادی دارد. داده های زیادی را بررسی می کند تا به ترتیب اولویت نتایج بهتر را به کاربران نمایش دهد.

یاهو

یاهو یکی از قدیمی ترین موتورهای جستجو می باشد. همچنین یاهو یک دایرکتوری معروف است که امروز بینگ آن را مدیریت می کند. سرویس ایمیل یاهو یکی از پراستفاده ترین سرویس های ارسال نامه می باشد.

جستجوی پیشرفته، خرید آنلاین از یاهو، نمایش آب و هوای جهانی و… از ویژگی های این موتور جستجو می باشد که طرفداران زیای را جذب خود کرده است.

ASK

امروزه اسک 3 درصد جستجوی کل را در برگرفته است. پایه و اساس این سایت بر اساس پرسش و پاسخ می باشد به این صورت که توسط کاربران سوال پرسیده و جواب داده می شود.

در سال 2007 موتور جستجوی اسک مجدد طراحی شده و تغییراتی در آن به وجود آمده است. کاربران از این موتور جستجو علاوه بر کلمات کلیدی از جستجو در قالب ریاضیات، فرهنگ لغت و… می توانند بهره مند شوند.

ASK

ASK

AOL

موتورجستجوی AOLبه دنبال ادغام شدن با یاهو می باشد. علاوه بر جستجوی سایت های مورد نیاز کاربران AOL خدماتی مانند پلت فرم های مختلف، ایمیل و تبلیغات را به کاربران ارائه می دهد. و همچنین با استفاده از آن تصاویر، صفحات وب، ویدئو و نقشه را می توان جستجو کرد.

WOW

این موتور جستجو بیشتر بر اخبار جهان تمرکز دارد و به کاربران کمک می کند که جدیدترین اخبار را در حوزه های مختلف بخوانند.

Wolfralpna

این موتور جستجو را با نام موتوراطلاعات پردازشی بیشتر می شناسند. سازندگان آن که فیزیکدان و ریاضیدان ها می باشند، مدعی هستند که به پنجاه هزار مدل الگوریتم و ریاضی دسترسی دارند.

Duckduckgo

این نوع از موتور جستجو مزیت های بیشماری نسبت به موتورهای جستجوی دیگر دارند. یکی از مزیت های این سایت پشتیبانی نکردن از آگهی های تبلیغاتی است. اگر این سایت در بین کاربران معروف شود با گوگل می تواند رقابت تنگاتنگی داشته باشد.

Baidu

این سایت محبوبترین موتور جستجو در چین می باشد. با توجه به جمعیت بالای چین یکی از انواع موتورهای جستجو می باشد که میلیاردی کوئری در آن جستجو می شود.

Baidu

Baidu

Yandex.ru

یکی دیگر از موتورهای جستجوی محبوب جهان یاندکس می باشد. استفاده از این موتور جستجو در مقایسه با موتورهای دیگرراحت ترمی باشد و در اختیار کاربران ابزارهای جالبی قرار می دهند.

ویژگی های موتور جستجو

همه موتورهای جستجو دارای دو دسته ویژگی می باشند. یک دسته که در همه آن ها یکسان و دسته دیگر متغیر است.

دسته اول که در همه یکسان است رضایت کاربر می باشد. که در نهایت همه موتورهای جستجو به دنبال رضایت کاربر هستند که برای دفعات بعدی هم کاربر به سراغ همین موتور جستجو که رضایت داشته برود.

هنگامی که کاربر وب سایتی را می سازد و یا سایتی را خریداری می کند در واقع به کاربران و مشتریان خود خدمات ، اخبار و یا محصولات راباید ارائه دهد. هنگامی که موتورهای جستجو از این موضوع اطلاع یابند ان ها را در به نتایج بهتر و برتر می رساند.

موتورهای جست جو با توجه تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده تصمیم گیری می کنند، که کدام یک از صفحات برای کدام کلمه کلیدی مناسب است و رتبه برتری به آن می دهد.

یادگیری نحوه عملکرد موتور جستجو

برنامه ریزی

اولین نکته ای که برای یادگیری نحوه عملکرد موتورجستجو باید بدانید مهفوم برنامه ریزی است. در واقع برنامه ریز اهمیت نسبی 55 های شناخته شده را ارزیابی می کند و پس از آن تصمیم گیری می کند که چه موقع url های جدید را کراول کند و چند مرتبه دیگر url های شناخته شده را مجدد کراول کند.

خزیدن

دومین نکته برای رسیدن به جواب سوال موتورجستجو این که بدانید کراول کردن به چه معنا می باشد.

یک برنامه رایانه ای که صفحات وب را بارگیری می کند خزنده نام دارد. موتورهای جستجو با کراول کردن صفحات شناخته شده که با گذشت زمان پیوندهای جدیدی به آن ها اضافه می شود، محتوای جدید را کشف می کنند.

به طور مثال هر دفعه که یک پست وبلاگ جدید منتشر می کنید، مطلب به بالای صفحه اصلی وبلاک یعنی جایی که پیوند وجود دارد منتقل می شود.

هنگامی که یک موتور جستجو مانند گوگل 2 بار صفحه را کراول می کند محتوای صفحه را با پیوندهایی که جدید اضافه شده است را بارگیری می کند. و پس از آن خزنده صفحه وب بارگیری شده را به تجزیه کننده منتقل می کند.

خزیدن

خزیدن

تجزیه کردن

سومین مورد برای درک نحوه کار موتور جستجو تجزیه کردن است. تجزیه کننده پیوند ها را از صفحه ای که مد نظر است به همراه سایر اطلاعات اصلی استخراج می کند. و پس از آن 55 های استخراج شده را به برنامه ریزی ارسال می کند و داده ها را برای نمایه سازی استخراج می کند.

فهرست بندی

ایندکس کردن یعنی محلی که اطلاعات تجزیه شده، از صفحات خزیده شده به پایگاه داده فهرست جستجو اضافه می شود. فهرست بندی کردن را به عنوان یک کتابخانه دیجیتالی که از اطلاعات مربوط به میلیاردها صفحه وب پر شده است، در نظر گرفته می شود.

موتور جستجوی ایرانی

در چند سال اخیر توجه به موتور جستجوی ایرانی با بحث راه اندازی اینترنت ملی افزایش یافت. بسیاری از ایرانیا در رابطه با راه اندازی اینترنت ملی ایران نگرانی های زیادی دارند.

به گونه ای که در حال حاضر چند موتور جستجوی ایرانی به دست متخصصین داخلی طراحی شده است. برخی از این موتورهای جستجو در مرحله آزمایش می باشند.

موتور پارسی جو می تواند با جستجوی عبارات کلیدی نتایج مورد نظر را به کاربران ارائه دهد و اگر نقایصی نسبت به موتورهای جستجوی شناخته شده در جهان دارد در حال به روز رسانی می باشد.

نمونه ای از موتورجستجوی ایرانی پارسی جو، ایرانی سلام، موتورجستجوی یوز، موتور جستجوی جس جو، موتور جستجو گردو و موتور جستجوی پارسیک هستند. که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

موتورجستجوی پارسی جو

پارسی جو در حال حاضر کاملترین موتور جستجوی ایرانی می باشد. پارسی جو امکان جستجوی تصویر، عکس، ویدئو، جستجوی اخبار، اخبار استخدامی و وضعیت آب و هوا را به کاربران می دهد.

یکی از مشکلات موتور جستجوی پارسی جو عدم به روزرسانی به موقع نتایج می باشد و به مدت زمان زیادی نیاز است که یک سایت را بررسی کند و در تشخیص عبارت ها یا سرعت کم عمل می کند.

موتورجستجوی پارسی جو

موتورجستجوی پارسی جو

موتورجستجوگر ایرانی سلام

وب سایت سلام به عنوان یک ابر جستجوگر معرفی شده است. و با بکاریگیری الگوریتم های هوش مصنوعی قابلیت جستجو در هر زمینه ای را به کاربر می دهد. نسخه آزمایشی سلام در دسترس می باشد و متخصصان در حال بروزرسانی آن هستند و سعی در ارتقای آن دارند.

موتور جستجوی یوز

یوز به فهرست بندی منابع فارسی در وب متمرکز است. به گفته طراحان این سایت تا کنون حدود یک میلیارد صفحه وب در دیتابیس آن ذخیره شده است.

موتور جستجوگر جس جو

موتور جستجو جس جو قابلیت های مختلفی مانند جستجوی فیلم، لینک، صوت، و صفحات وب می باشد. و بخش هایی مانند جستجو در آیات قرآن کریم، نهج البلاغه، فال، راهنمای کشورها، را در خود جای داده است.

موتور جستجوگر گردو

یکی از محبوبترین موتورهای جستجوگر ایرانی که می تواند جایگزینی برای گوگل باشد، موتورجستجوگر گردو است. این نوع از موتور جستجو مانند گوگل از سایت پیش نمایشی نشان می دهد تا این که تصمیم بگیرد بهترین لینک را باز کند.

موتور جستجوی پارسیک

در سال 1381 موتور جستجوگر پارسیک راه اندازی شد و در سال 1382 جایزه ذره بین طلایی دریافت کرد. این جستجوگر فقط امکان جستجو در وب را به کاربران می دهد و تصاویر و فیلم ها را سرچ نمی کند.

موتور جستجوی پارسیک

موتور جستجوی پارسیک

موتورهای جستجو چگونه محتوا را ارزیابی میکنند؟

عنکبوت ها برای ارزیابی کردن محتوای صفحات تمام چیزها را مورد بررسی قرار می دهند. بر اساس کلمات به کار گرفته شده در متن صفحه، عنوان و زیرعنوان به دنبال الگوهای مشخص هستند.

به طور مثال اگر کلمه “شیر” در محتوای صفحه چندین مرتبه تکرار شده است. محتوا احتمالا در رابطه با سلطان جنگل می باشد. و اگر علاوه بر این از استحکام استخوان و کلسیم در محتوا صحبت شده باشد، محتوا در مورد شیر پاستوریزه می باشد.

اگر قرار باشد کاربر صفحه “شیر پاستوریزه” را پیدا کند، بسنده کردن به این موضوع کافی نمی باشد. اینکه موتورهای جستجو موضوع صفحه را متوجه می شود بخشی از فرایند لازم می باشد.

موتورهای جستجو در بین تمام صفحاتی که مربوط به شیر پاستوریزه می باشند، باید تعیین کنند، که کدام با کوئری کاربربیشتر در ارتباط هستند، و کدام یک را باید اولین بار ارائه دهد.

نتایج جستجو به واسطه اعتبار صفحات فهرست بندی می شوند. فاکتورهایی که رتبه بندی هستند بسیار پیچیده و مدام در حال تغییر می باشند. و آن چه ثابت می باشد، این است که همه ی آن ها رضایت کاربر را هدف اصلی قرار می دهند.

اگر فردی به دنبال اطلاعات در رابطه با شیر پاستوریزه باشد. آن فرد کامل ترین توضیحات و بالاترین کیفیت از محتوا را می خواهد. پس هرچقدر محتوا برای کاربر کاربردی تر باشد نشان دهنده ای این است که فاکتورهای بیشتری رعایت شده است.

رایج ترین روش برای کاربران در مسیر جستجوی گوگل چیست؟

در ابتدا کاربر برای دریافت اطلاعات خود، پاسخ به سوالات و… به گوگل مراجعه می کند. عبارت مورد نظر را سرچ کرده و اولین نتیجه یا پاسخ که توسط گوگل ارائه شده را مشاهده می کند.

از لیست یک یا چند گزینه را انتخاب کرده و صفحاتی که باز می شود محتوای آن ها را بررسی و به دنبال پاسخ خود می گردد.

اگر کاربر پاسخی دریافت نکرد به گوگل بازگشته و نتایج بعدی را بررسی و یا عبارت دیگری را جستجو می کند. تا زمانی که کاربر به پاسخ مورد نظر خود برسد این فرایند به صورت چرخه اتفاق می افتد.

رایج ترین روش برای کاربران در مسیر جستجوی گوگل

رایج ترین روش برای کاربران در مسیر جستجوی گوگل

حافظه پنهان موتور جستجو

حافظه پنهان موتورجستجو، یک حافظه پنهان از صفحه وب می باشد که صفحه را مانند زمانی که توسط یک خزنده وب نمایه سازی شده است نشان می دهد.

هنگامی که دسترسی به نسخه اصلی امکان پذیر نباشد . یا تغییر کرده است می توان از نسخه ذخیره شده صفحات وب برای مشاهده محتوا های یک صفحه استفاده کرد.

حافظه پنهان موتور جستجو برای مراحل قانوی، روزنامه نگاری و تحقیقات مربوطه با جرم مورد استفاده قرار می گیرد.

بهینه سازی موتورهای جستجو

سئو به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو است. و همچنین به مجموعه اقدامات برنامه ریزی شده گفته می شود که رنکینگ سایت را در رتبه بندی موتورهای جستجو بهتر می کند.

توسط متخصصان سئو، سئو سایت صورت می گیرد. بیشترین تکنیک هایی که در سئو استفاده می شود به محتوا مربوط می شود.

به طور کلی سئو فرایندی است که باعث می شود یک وب سایت رتبه بسیار خوبی در موتورهای جستجو به دست بیاورد. زیرا مجموعه ای از بازاریابی موتورهای جستجو سئو می باشد.

بازاریابی سئو یعنی اطلاع داشتن از نحوه کار الگوریتم های جستجو و شناسایی این که کاربران اینترنت چه چیزی را جستجو می کنند.

انوع سئو

چهار نوع از سئو که در بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارند و به کاربر کمک می کند که نتایج را بهتر مشاهده کند در زیر توضیح داده خواهد شد.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید به دستورالعمل های موتور جستجو پایبند هستند. از تغییرات الگوریتم های آینده تاثیر منفی نمی گیرند زیرا بر اساس قوانین عمل می کنند. به دلیل این که از مسیرهای میانجی اجتناب می شود به دست آوردن نتایج زمان بیشتری نیاز دارد. این نوع از سئو ریسک کمتری دارد و در طول زمان ارزش و ماندگاری بیشتری دارد.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید

تکنیک های سئو کلاه سفید

 • نوشتن مطالب مفید و مرطبت برای کاربر
 • تبلیغ و ترفیع محتوا در شبکه های اجتماعی
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • استراتژی سئو
 • بک لینک طبیعی
 • سئو تکنیکال، سئو داخی، سئو خارجی

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه برخلاف راهنمایی های موتور جستجو عمل می کند و این ریسک را به همراه دارد که محتوا و یا وب سایت کاربر از نتایج جستجو حذف شود.

این نوع از سئو کاربر را سریع تر به محل مورد نظر می رساند زیرا در مسیر برخلاف قوانین گوگل می باشد. بسیاری از تکنیک های سئو کلاه سیاه در دستورالعمل ا به عنوان کارهایی بیان شده اند که کاربر نباید انجام دهد.

سئو کلاه سیاه علاوه بر این که به سرعت ارزش به وجود می آورد خطرات زیای هم دارد زیرا این ارزش نمیتواند پایدار باشد.

تکنیکهای سئو کلاه سیاه

 • پر، و یا پنهان کردن صفحه با کلمات کلیدی
 • پنهان کردن متن
 • خرید بک لینک
 • محتوای کپی شده
 • سرقت ادبی

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری بین تکنیک های سئو سفید و سیاه قرار دارد، زیرا تکنیک های آن معمولا در دستورالعمل های سئو نیست.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری

تکنیک های سئو کلاه خاکستری

 • تکنیک یا طعمه کلیک
 • تبادل لینک
 • محتوایی که تا حدودی تغییر داده شده
 • پرداخت پول برای کامنت گرفتن
 • تبلیغات بی ارزش و پولی برای کاربر

سئو منفی

سئو منفی اجرا کردن روش های سئو خاکستری و یا کلاه سیاه در وب سایت شخصی دیگر با هدف آسیب رساندن می باشد. رقبای کاربر آسیب می بینند و موجب می شود کاربر در نتایج جستجو بالا بیاید.

تکنیک های سئو منفی

 • ارسال نظرات منفی
 • سرقت مطالب
 • ایجاد لینک های غیر طبیعی
 • هک کردن سایت
 • تغییر محتوای سایت

سئو خارجی

در سئوهای خارجی مواردی که بررسی می شوند متفاوت است و مهم ترین آن ها لینک سازی است، که میتوان در جاهای مختلف انجام داد. برخی از بهترین محل ها برای لینک سازی شبکه های اجتماعی، انجمن ها و فروم، استفاده از بوکمارک کردن، ثبت نام در دایرکتوری ها و… می باشد.

سئو خارجی

سئو خارجی

نحوه عملکرد سئو

نحوه عملکرد سئو به این طریق است که از هرموتور جستجوی استفاده می کنید، دارای یک ربات خزنده است که اطلاعات که از اینترنت جستجو کرده اید جمع آوری می کند.

این ربات تمام صفر و یک ها را به موتورجستجو انتقال می هد تا یک ایندکس ایجاد کند. ایندکس از طریق یک الگوریتم تشکیل می شود که تمام داده ها را با عبارت جستجو شده مطابقت می دهد.

عوامل متعددی وجود دارد که یک الگوریتم موتور جستجو را لحاظ کند که کارشناسان آن ها را براساس اهمیتشان رتبه بندی کرده اند.

ویژگی های آتوریتی لینک در دامنه: پیج آتوریتی، تعداد بک لینک های وب سایت، کیفیت لینک ها

کیفیت لینک در سطح صفحه : کیفیت منابع لینک، توزیع انکرتسکت

ویژگی محتوا درسطح صفحه وب سایت: کیفیت محتوا ومناسب بودن آن با هدف وب سایت و نیاز کاربر

ویژگی کلمات کلیدی در صفحات وب سایت: خوانا بودن، سرعت بارگذاری، طول محتوا

ویژگی برند در سطح دامنه: رسانه ها، استفاده آفلاین از نام دامنه و برند، تعداد اشارات به برند

کارکرد و استفاده داده های ترافیک: نوار ابزار ها، سیگنال های دریافتی از مرورگرها

شاخص های اجتماعی: کیفیت و کمیت لینک ها توئیت شده، اشتراک گذاری در فیسبوک، گوگل و…

استفاده از کلمات کلیدی در دامنه

طول نام دامنه و زمان پسخ دهی پروتکل دامنه

اهداف سئو

 • برندسازی
 • تاثیر زیاد در بازدید وب سایت
 • بالا بردن ترافیک وب سایت
 • بالا بردن سطح فروش
 • بهترین ابزار تبلیغات و بازاریابی

معماری کلی موتورهای جستجو

موتورهای جستجو متعدد هستند و استراتژی های آن ها با یک دیگر متفاوت است. برخی از موتورهای جستجو به دلیل امنیت تجاری تلاش می کنند، که الگوریتم های درونی خود را پنهان کنند.

معماری کلی موتورهای جستجو

معماری کلی موتورهای جستجو

اجزای معماری موتور جستجو

درون کاو

تمام موتورهای جتسجو به درون کاو متکی هستند که وب را به طور زمان بندی شده پیمایش می کنند و صفحات بیشمار ذخیرع شده را جمع آوری کنند. درون کاو از تعدادی برنامه کوچک تشکیل شده است که هر کدام از آن ها را با یک صفحه شروع وب سایت آغاز می کنند.

پس از دریافت صفحه و تحویل آن به انبار صفحات بر طبق لینک های درون صفحه جاری، پیوند خورده را به همین طریق استخراج و ذخیره می کنند.

کنترل درون کاو

وظیفه این ماجول این است که برنامه های درون کاوی را با تحویل یو.ار.ال مد نظر راه اندازی می کند. پس از دریافت صفحات جاری کنترل درون کاو تعیین می کند، کدام یک از صفحات باید دریافت شوند، زیرا یک صفحه، به صفحات دیگر لینک داده می شود.

کنترل درون کاو لینک ها را باید به ترتیب ملاقات کند و در مقابل ماجول درون کاو باید تمام آدرس های یو. ار. ال ها ی موجود را از صفحات دریافتی استخراج کند، و برای تصمیم گیری آن ها را در اختیار کنترل درون کاو بگذارد.

انبار صفحات

صفحاتی که به وسیله ماجول درون کاو از گستره جهانی وب استخراج می شوند در انبار صفحات که یک بانک اطلاعاتی است ذخیره می شوند. و به منظور تحلیل محتوا و شخص دهی در اختیار ماجول ها قرار بگیرند.

تفاوت موتورهای جستجو در کنترل درون کاو بیشتر نمایش داده می شود. در برخی از الگوریتم ها استخراج صفحه و عملیات جستجو صفحات وب آن قدر ادامه می یابد تا هیچ صفحه ی مشاهده نشده ای باقی نماند.

در این الگوریتم ها مشاهده صفحات از یک وب سایت با آدرس خاص شروع و به تمام آدرس هایی که در این صفحه وجود دارند ادامه می یابد. در برخی دیگر از الگوریتم ها این عملیات به وب سایت با آدرس خاص و، وب سایت هایی با پسوند نام حوزه ادامه داده نمی شود.

و در نوع دیگر از الگوریتم ها کنترل درون کاو به استخراج و مشاهده صفحات بین حوزه های سطح بالا محدود می شود. و همچنین هنگامی که فرایند استخراج صفحات در حال انجام است مشاهده صفحات حوزه دیگر با وجود لینک هایی که در صفحات دات کام به آن ها داده شده است در دستور کار قرار نمی گیرد.

ماجول شاخص دهی

ماجول شاخص دهی تمام صفحات موجود در انبار را مرور و کلمات را پس از استخراج به همراه یو.ار.ال در یک جدول درج می کند. نتیجه این ماجول جدولی می باشد که مشخص می کند هر کدام از کلمات در کدام و کجای صفحه و با چه آدرسی ظاهر شده است.

یکی دیگر از خروجی های ماجول شاخص دهی شاخص ساختاری اسست. این شاخص ساختاری چگونگی پیوند خوردن صفحات به یکدیگر را منعکس می کند. و همچنین گراف به دست آمده از این صفحات و لینک هایی که به یک دیگر در آن ها داده شده در شاخص ساختاری درج شده است. این گراف منعکس کننده مسیری است که ماجول درون کاو برطیق آن صفحات وب را استخراج و ملاقات نموده است.

ماجول شاخص دهی

ماجول شاخص دهی

به طور کلی تصور دنیای بدون موتور جستجوگر غیر ممکن می باشد. نحوه عملکرد موتورهای جستجو سبب شده تا افراد در سریع ترین زمان ممکن جواب سوالات خود را پاسخ دهند.

موتورهای جستجو در سال های اخیر به یکی از منابع قابل اطمینان انسان ها تبدیل شده است. برای دیده شدن در فضای مجازی و افزایش فروش آگاهی داشتن از نحوه عملکرد موتورهای جستجو از اهمیت زیادی برخوردار است.

سازمان ها و شرکت هایی که بتوانند با نحوه عملکرد موتورهای جستجو آشنا شوند و از آن نهایت استفاده را کنند به جایگاه مناسبی در موتورهای جستجو دست می یابند و علاوه بر فروش برند خود اعتبار بخشی به آن را افزایش می دهند.

در این مقاله به بررسی تاریخچه موتور جستجو، موتور جستجو چگونه کار می کند، انواع موتور جستجو، عملکر موتور جستجو، موتورهای جستجوی ایرانی، حافظه پنهان موتور جستجو و… پرداخته ایم. امیدواریم ارائه این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *