مزرعه لینک چیست؟

تصور کنید در دنیای اینترنت مزرعه داریم که در آن نهال لینک کاشته ایم ، هدف این مزرعه لیست کردن لینک ها به دیگر سایت ها است، که امروزه یکی از روش های سئو کلاه سیاه به حساب می آید.

مزرعه لینک برای ارتباط با کاربران دیگر سایت ها طراحی نشده بلکه برای قرار دادن لینک سایت خود در دیگر سایت ها با توافق صاحبان سایت ها به صورت گروهی به این توافق میرسد که برای رتبه بالا در جستجو لینک های دیگر سایت هارا درون وبلاگ خود قرار بدهند.

یکی از معییار های انواع موتور جست و جو لینک سازی است، براساس این معیار مدیران سایت ها برای رسیدن به رتبه بالا، تعداد لینک های سایت خود را افزایش میدهند، وقتی این عمل به صورت گروهی و پیوسته انجام گیرد، مزرعه لینک به وجود آمده است.

در مزرعه های لینک، تعدادی زیادی لینک خارجی کاشته شده، که قصد آن دور زدن موتور های جست و جو است. از طرفی مزرعه لینک فقط بر روی کمیت لینک ها تمرکز دارد و به کیفیت آن کوچک ترین توجهی نمیکند، یعنی با برداشت لینک از مزرعه لینک تعدادی زیادی لینک دریافت می کنید اما اکثر این لینک های دریافتی از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.

شما به عنوان طراح سایت از گرفتن لینک از هر سایتی خودداری کنید، زیرا گوگل با شناسایی مزرعه های لینک، سایت هایی که ازآن ها لینک دریافت میکند را جریمه میکند.

 

دسته های مختلف مزرعه لینک

  • دستی: کسانی که هدف رسیدن به صفحه اول گوگل را در سر دارند، این روش مناسبی نیست، زیرا بک لینک های خریداری شده از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و گوگل آن های را شناسایی و جریمه میکند.
  • غیر دستی: در این روش مدیر سایت صحفات زیادی را به وجود می آورد و در هرکدام لینک سایت خود را قرار میدهد، البته امروزه این تکنیک برای موتور های جست و جو شناخته شده و تقریبا هیچ فایده ایی ندارد.

مزرعه لینک و سئو

اگر به عنوان طراح سایت برای بالا رفتن رتبه خود از لینک ها مزرعه استفاده کنید، باعث جریمه میشود این جریمه به وسعت دامنه شما بستگی دارد، گاهی فقط با افت رتبه مواجه میشود و گاهی هر آنچه که تلاش کرده بودید را از دست میدهید، این نوسان رتبه و از دست دادن محتوا به سئو ضربه میزند و باعث اختلال در کارایی آن میشود.

مزرعه لینک و سئو

مزرعه لینک و سئو

 

دلایل دوری کردن از مزرعه لینک

  • تبدیل شدن سایت شما به اسپم: اگر بیشتر از 70لینک نامعتبر، مجزا نشده، بی کیفیت و طبقه بندی نشده داشته باشید، دچار مزرعه لینک میشود و سایت شما پر از لینک های مضرر و اسپم میشود.
  • تبادل لینک ارزشی ندارد: به اشتراک گزاشتن لینک های خود با دیگر سایت ها همیشه تاثیر مثبت نداشته، پیدا کردن سایت معتبر که فاقد لینک های اسپم باشد کار آسانی نبوده. امروزه بسیاری از مدیران سایت به سایت های غیر معتبر دیگر اعتماد کرده و لینک های خود را به اشتراک میگذارد اینگونه میشود که سایت او پر از لینک های اسپم میوشد و نه تنها موجب ارتقا رتبه سایت نشده بلکه گوگل در صورت شناسایی مدیر آن سایت را جریمه میکند.
  • از دست دادن اعتبار سایت خود: گوگل دارای الگوریتم به نامhilltop است که تمامی لینک های سایت را مورد بررسی قرار میدهد، لینک هایی که به روش تکنیک کلاه سیاه سئو به وجود آمده را شناسایی میکند وآن را مورد جریمه قرار میدهد.

 

چه روشی را جایگزین مزرعه لینک کنیم؟

  • وبلاگ های با کیفیت و معتبر را پیدا کنیم: هدف ما دیده شدن توسط موتورهای جست و جو است، وقتی شما از طریق سایت های معتبر و شناخته شده لینک تهیه کنید، گوگل با بررسی ورودی شما، رتبه سایت شما را ارتقا میدهد. برای شناخت این سایت ها ابزاری هایی مانند: Ahref، open site explor،semrush وجود دارد.
  • پست مهمان: پست مهمان یک روش به روز است، در سایت خود به دیگر سایت ها پیشنهاد دادن یه محتوا رایگان در ازای یک لینک، بسیاری از سایت ها این را قبول نمیکند، اما این روش هیچ ضرری برای سئو سایت شما نخواهد داشت.
  • اینفوگرافیک: به طراحی تصاویر ساده به جای متن های طولانی را اینفوگرافیک میگویند. شما با استخدام یک اینفوگرافیک حرفه ایی، مطالب را خود را در قالب تصویر به کاربران خود نمایش دهید، اینکار باعث جذب شدن بیشتر کاربران میشود، همچنین اینفو گرافی در کنار روش پست مهمان بازدید سایت شما را چند برابر میکند.
  • رضایت نامه مشتریان: از کاربران و خریدارن محصولات خود بخواهید تا در قسمت نظرات، نظر خود را راجب محصولات و محتوا سایت شما بنویسند، اینکارا به کاربران نشان میدهد که با فروشگاه آنلاین واقعی روبه رو هستند.
  • لینک شکسته: با استفاده از ابزارcheck my link به لینک های رها شده و بی استفاده دست پیدا کنید که تعداد ان ها کم نیست، با صاحبان ان ها ارتباط برقرار کنید، و ازآنها تقاضا کنید تا لینک هارا به شما بفروشند.
جایگزین مزرعه لینک

جایگزین مزرعه لینک

کلام اخر

گوگل دشمنی سختی با مزرعه لینک دارد، زیرا آن را بسیار پوچ می شمارد . در 90درصد سایت هایی که برای ارتقا رتبه از مزرعه لینک استفاده کردند، سایتشان به لینک اسپم تبدیل شده و نه تنها  به ارتقا رتبه دست پیدا نکردند بلکه گوگل با شناسایی لینک هایی که از مزرعه لینک استخراج شده این سایت را جریمه میکند، همانطور که گفتیم این جریمه به بزرگی دامنه سایت بستگی دارد، اما جریمه آن هرچیزی که باشد به سئو شما آسب میزند و این آسیب گاهی غیر قابل جبران است پس تا حد امکان از این مزرعه لینک فارم استفاده نکرده و به روش های جایگزین رو آوردید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *