به لینک‌هایی که از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و از ابتدا در دنیای اینترنت وجود داشته‌اند، بک‌لینک‌های اسپم (Spam Link) می‌گویند. تنها کارایی این لینک‌ها رتبه‌دهی به سایت‌های مختلف است؛ اما امروزه گوگل بک‌لینک‌های بیهوده را نادیده می‌گیرد و هیچ‌گونه ارزش و اعتباری برای این لینک‌ها قائل نمی‌شود.

بک‌لینک‌های اسپم شامل وبلاگ تگ پستی، خرید بک‌لینک، مزرعه لینک، محتوای ضعیف، بوکمارک‌ها، فروم‌های شبکه‌های اجتماعی، پست‌های وبلاگی و محتوای پست مهمان ضعیف می‌باشد.

برخی از لینک‌های اسپم برای وب‌سایت شما مضر هستند و پس از شناسایی باید آن‌ها را از سایت خود حذف کنید. گاهی به‌راحتی می‌توانید لینک‌های اسپم مضر را شناسایی کنید؛ ولی گاهی این موضوع پیچیده می‌شود؛ پس به یک راه‌حل به‌روز نیاز دارید. در ادامه، به روش‌های تشخیص لینک‌های اسپم می‌پردازیم.

لینک اسپم چیست؟

لینک اسپم چیست؟

چرا لینک‌های اسپم باید حذف شوند؟

شاید این سؤال برای شما هم به وجود آمده باشد که چرا باید بک‌لینک‌های اسپم حذف شوند. برای پاسخ به این سؤال بهتر است به ارزش و کیفیت لینک‌های اسپم دقت کنید. این لینک‌ها از کیفیت پایینی برخوردار هستند. از طرفی، کیفیت هر لینک از جانب گوگل موردبررسی قرار می‌گیرد و نسبت به ارزش لینک‌ها به سایت آن‌ها رتبه می‌دهد. پس برای رسیدن به صفحه اول گوگل، باید شروع به حذف لینک‌هایی کنیم که فقط بار اضافی بر دوش سایت گذاشته‌اند و هیچ‌گونه سودی ندارند.

حذف لینک های اسپم

حذف لینک های اسپم

روش صحیح حذف لینک‌های اسپم مضر

اکنون که با بهترین راه‌های شناسایی اسپم‌های مضر آشنا شده‌اید، حال نوبت حذف آن‌ها می‌باشد. روش حذف اسپم‌ها بسیار مهم است؛ زیرا در صورت انتخاب روش اشتباه، کل سایت دچار اختلال می‌شود. در اینجا شما را با روش صحیح حذف اسپم‌های مضر آشنا می‌کنیم.

روش‌های تشخیص لینک اسپم

برای اینکه بتوانید لینک‌های اسپم را پیدا کنید، روش‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

شناسایی سایت‌های تازه‌تأسیس که با هدف کسب بک‌لینک ایجاد شده‌اند

اگر سایتی را مشاهده کردید که صفحات آن تعدادی مقالهٔ بی‌محتوا و غیرمفید دارد، به این معنی است که این سایت فقط با هدف لینک دادن به سایر وب‌سایت‌ها طراحی شده است. اما اگر سایتی وردپرس باشد، از سایت‌های دیگر لینک نمی‌گیرد؛ بلکه خود سایت از شبکه پیچیده‌ای ساخته شده است که بخشی از آن مخصوص لینک‌دهی می‌باشد.

پیدا کردن کامنت‌های بک‌لینک

برخی از اسپم‌های مضر، درون لینک‌های موجود در قسمت نظرات سایت قرار می‌گیرند. گاهی در قسمت نظرات با کامنت‌هایی روبه‌رو می‌شوید که دارای لینک هستند. این‌ها همان بک‌لینک‌های اسپم مضری می‌باشند که سئو را دچار اختلال می‌کنند.

استفاده از ابزارهای سئو

سئو دارای ابزار بسیار مفیدی می‌باشد که اسپم‌های سمی را شناسایی و مشخص کرده و آن‌ها را از اسپم‌های مفید جدا می‌کند. این ابزارها شامل SEMRus، Moz، Ahrefs،Monitor Backlink می‌باشند.

شناسایی سایت‌هایی که تعداد زیادی لینک با انکر تکست دقیق دارند

قرار دادن تعداد زیادی لینک با کلمه کلیدی در صفحات اصلی سایت، روش بسیار مفیدی برای سئو می‌باشد؛ اما برای انجام این کار بهتر است به‌جای انکر تکست با لانگ تیل (long tail) لینک بدهید تا به‌طور طبیعی رتبه سایت خود را ارتقا دهید.

بررسی نسبت بک‌لینک‌های فالو و نوفالو

با بررسی رابطه لینک‌های فالو و نوفالو می‌توانید به وجود لینک‌های اسپم پی ببرید. اگر با مقایسه نسبت این دو لینک به مورد نامتعارفی برخورد کردید، به معنای وجود لینک‌های اسپم است.

بررسی لینک‌ها و دامنه‌های آن‌ها

ابتدا لینک‌ها و بعد از آن دامنه‌های مربوط به همان لینک را بررسی کنید. اگر به مورد غیرطبیعی و نامربوط برخورد کردید، نشان‌دهنده وجود لینک‌های اسپم است که باید آن را با روش صحیح از بین ببرید.

Disavow کردن چیست؟

مسدود کردن راه لینک‌های اسپم را Disavow می‌گویند. با این روش، لینک‌های مخرب و بی‌کیفیت را از بین می‌برید. در صورتی که تعداد لینک‌های مصنوعی و بی‌ارزش بیشتر از حد مجاز باشد، از این روش استفاده می‌کنیم.

قبل از اقدام به هر کاری، همه سایت‌هایی را که برای شما لینک فرستاده‌اند، بررسی کنید. سپس همه دامنه‌ها و لینک‌ها را در فایل text ذخیره کرده و در گوگل آپلود کنید. فایلی که قصد ذخیره آن را دارید، نباید بیشتر از 100000 سطر شود. سپس، در هر سطر یک دامنه مشخص کنید که حداقل طول آن باید 2048 کاراکتر باشد. دقت کنید که حجم فایل‌های ذخیره‌شده در گوگل نباید بیشتر از 2 مگابایت باشد. برای Disavow کردن زیردامنه‌ها نیز باید از پیشوند domain استفاده کنید.

حالا برای دامنه خود یک لیست Disavow شده آپلود کنید. یکی از مزایای این روش، نشان دادن اشتباهات رخ‌داده در همان لحظه است. تا زمانی که همه ارورها رفع نشوند، هیچ مطلب جدیدی در گوگل آپلود نمی‌شود.

Disavowکردن چیست؟

Disavowکردن چیست؟

کلام آخر

همان اندازه که لینک‌های باارزش می‌توانند جهت بهبود سئو به ما کمک کنند، به همان نسبت می‌توانند با از دست دادن کیفیت خود به سایت ما آسیب برسانند. پس، حفظ کیفیت سئو، نیازمند تلاش ما در زمینه بررسی لینک‌ها، تشخیص لینک‌های اسپم و در نهایت، حذف این لینک‌ها می‌باشد.

مقالات زیر را می توانید در وبانو مطالعه کنید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *