ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت ( Redirect ) به معنای راهنمایی کاربر برای رفتم از یک آدرس به آدرس جدید است. هنگامی که شما یک آدرس ( URL ) جدید برای وبسایت خود در نظر می گیرد ولی کاربران همان آدرس قدیمی وبسایت شما را وارد می کنند با خطای 404 موجه می شوند در چنین مواقعی موتورهای جستجو پس از مراجعه به آدرس قدیمی شما متوجه این عملکر می شوند و بطور خودکار به سمت آدرس جدید شما هدایت می شوند. کابران نیز همانند موتورهای جستجو به صورت خودکار به سمت آدرس جدید وبسایت شما هدایت می شوند.

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت چیست؟

انواع ریدایرکت

ریدایرکت های زیادی وجود دارند که هر کدام از آنها دارای کابردی متفاوت از دیگری می باشد. وظیفه اصلی همه ریدایرکت ها هدایت کاربر به آدرس جدید وبسایت است. در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با انواع ریدایرکت ها آشنا کنیم.

ریدایرکت 301

اگر قصد دارید آدرس صفحه وبسایت خود را به صورت دائمی به صفحه دیگری تغییر دهید، بهتر است از ریدایرکت 301 استفاده کنید. هنگامی که شما قصد تغییر آدرس وبسایت خود را دارید بهتر است برای تمامی صفحات وبسایت ریدایرکت 301 را فعال کنید زیرا فعال کردن این ریدایرکت برای هر صفحه سبب حفط اعتبار آن صفحه می شود و اعتبار صفحه شما از بین نمی رود و این امر علاوه بر حفط اعتبار صفحه شما، باعث حفظ بازدید کنندگان صفحه وبسایت شما نیز خواهد شد.

ریدایرکت 302

اگر قصد دارید آدرس صفحه وبسایت خود را به صورت موقت به صفحه دیگری انتقال دهید باید از ریدایرکت 302 استفاده کنید. در واقع ریدایرکت 302 این امکان را به شما می دهد که URL صفحه وبسایت خود را به صورت موقت به صفحه دیگر منتقل کنید اما نکته حائز اهمیت این است که نباید این مدت طولانی شود.

به طور کلی می توان گفت هنگامی که صفحاتی از وبسایت شما به هر دلیلی به صورت موقت در دسترس نیست می توانید از ریدایرکت 302 استفاده کنید زیرا این ریدایرکت به موتورهای جستجو می فهماند که این صفحه از وبسایت به صورت موقت در دسترس نیست بنابراین کاربران نیز هنگام مراجعه به آن صفحه از وبسایت با خطا 404 مواجه نمی شوند و می توانند وارد آن صفحه از وبسایت شوند.

ریدایرکت 302

ریدایرکت 302

ریدایرکت 307

ریدایرکت 307 را می توان گفت همان ریدایرکت 302 است. برای گذشته برای تغییر آدرس صفحه وبسایت به یک آدرس جدید که به صورت موقت بود از  ریدایرکت 307 استفاده می کردند اما هنگامی که کلاینت ها روش درخواست HTTP را از POST  به GET تغییر دادند، ریدایرکت 307 نیز در آپدیت HTTP قرار گرفت.

بنابراین برای انتقال URL از یک صفحه از وبسایت به صفحه دیگر، علاوه بر ریدایرکت 302، ریدایرکت 307 نیز کاربرد دارد.

کاربرد های ریدایرکت

کاربردهای ریدایرکت عبارتند از :

کاربرد های ریدایرکت

کاربرد های ریدایرکت

تغییر دامنه سایت

تغییر دامنه وبسایت یک موضوع بسیار عادی در اینترنت می باشد. تغییر دامنه به دلایل گوناگونی همچون پیدا کردن یک دامنه بهتر از دامنه قبلی و یا بروز اختلال در دامنه قبلی می باشد.

جالب است با استفاده از ریدایرکت می توان، رتبه قبلی وبسایت را حفظ کرد. در واقع به کمک ریدایرکت می توان رتبه قبلی سایت را به آدرس جدید سایت منتقل کرد.

انتقال آدرس برخی از صفحات وبسایت

در برخی موارد لازم است آدرس قدیمی بسیاری از صفحات وبسایت بروزرسانی شود. با استفاده از ریدایرکت می توان آدرس های قدیمی برخی از صفحات وبسایت را تغییر داد. در چنین مواقعی به صفحات وبسایت آسیبی وارد نمی شود.

حذف صفحات تکراری وبسایت

در برخی موارد ممکن است یک موضوع چندین محتوای مشابه در وبسایت داشته باشد که مطمئنا URL این صفحات با یکدیگر متفاوت است. با استفاده از ریدایرکت می توان یک صفحه را به عنوان محتوای مرجعه انتخاب نمود و سایر صفحات اضافه را حذف کرد. به این نکته توجه کنید که اگر از انواع ریدایرکت برای حذف صفحات تکراری وبسایت استفاده نکنید، سئو وبسایت را با مشکل مواجه خواهید کرد.

استفاده از چندین URL برای یک وبسایت

از دیگر کاربردهای ریدایرکت می توان به استفاده از چندین URL برای یک وبسیات استفاده کرد. به عنوان مثال اگر شما برای وبسایت خود دامنه ی .ir و .com را به صورت همزمان خریداری کرده باشی می توانید با استفاده از ترفندهای ریدایرکت، هر دو دامنه را بر روی یک هاست قرار دهید. در این صورت، کاربران زمانی که هر یک از دامنه ها را جستجو کنند، به وبسایت شما ارجاع داده می شوند.

افزایش ایمنی و فعال سازی SSL برای وبسایت

دریافت گواهی SSL می تواند به قابلیت ها و اعتبار سازی وبسیات شما کمک کند. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای ریدایرکت دریافت گواهی SSL می باشد که این گواهی می تواند به افزایش ترافیک وبسایت شما کمک کند و در نتیجه سبب اعتماد بیشتر کاربران به وبسایت شود.

ریدایرکت شدن زیاد یک صفحه از وبسایت

گاهی ممکن است در اثر ریدایرکت های زیاد، در وبسایت با خطاهایی مواجه شوید که در اصطلاح به این خطا ها Redirect Chian می گویند و برای وبسایت مضر می باشد.

زمانی با این خطا مواجه می شوید کهیک صفحه از وبسایت را ریدایرکت کرده باشید و به اشتباه یکبار دیگر آن صفحه را ریدایرکت کنید.

استفاده از متاتگ Refresh

یکی از انواع روش هایی که با استفاده از آن می توانید صقحات وبسایت خود را ریدایرکت کنید، استفاده از متاتگ رفرش می باشد. اگر در بخش Head صفحه قدیمی وبسایت، متاتگ رفرش را قرار دهید، کابر بصورت خودکار به صفحه جدید هدایت می شود.

به طور کلی استفاده از متاتگ رفرش توصیه نمی شود. زیرا زمان پردازش صفحات حاوی متاتگ رفرش توسط مرورگرها افزایش می یابد و همچنین این متاتگ می تواند UX نامناسبی را برای کاربران وبسایت ایجاد کند.

استفاده از متاتگ Refresh

استفاده از متاتگ Refresh

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *