webano

تاریخچه جستجوی معنایی

نظریه جستجوی معنایی به سال 2003 باز می گردد. این نظریه در مقاله ای که توسط R.Guha و همکاران آن از شرکت های بزرگی مانند IMB W3C و دانشگاه استنفورد نوشته شده بود، مطرح شد.

برای عملی شدن این تئوری به زمان زیادی نیاز بود. در سال 2013، یعنی حدود ده سال بعد، شاهد بروزرسانی الگوریتم گوگل و اولین نتایج موفقیت آمیز جستجوی معنایی برای کاربران بودیم.

جستجوی معنایی چیست؟

جستجوی معنایی به معنی درک ارتباط واژه ها و منطق حاکم بر این ارتباط می باشد. جستجوی معنایی با درک نیت کاربر، از طریق معنای کلمات در بافت، دقت جستجو را افزایش می دهد و بهترین نتایج را پیش روی کاربر می گذارد.

در حقیقت، جستوی معنایی با سعی و تلاش برای درک نیت و مقصود جستجوکننده از راه بررسی معنای کلمه ها و عبارت ها در متن، در فضای داده هایی که قابل جستجو هستند، در پی تولید نتایج مرتبط برای جستجوی کاربر است.

جستجوی معنایی

جستجوی معنایی

جستجو در وب

جستجو در وب یعنی الگوریتم، یعنی راه و شیوه ای برای جمع آوری، جمع بندی و تفسیر داده های وب و در نهایت، ترکیب آن ها در قالب پاسخی به پرسش کاربر.

امروزه دو گرایش طولانی تر شدن کوئری های کاربران و پاسخ های دقیق تر از موتورهای جستجو در کوئری ها یا جستجوی کاربران به وجود آمده است.

موتورهای جستجو می توانند ارتباط بین کلمات کلیدی را پیدا کنند. کارشناسان توانسته اند ساختارهایی را پیدا کنند که کوئری جستجویی در آن شکل می گیرد که هوشمندتر از روش های جستجو می باشد.

موتورهای جستجو راه حلی پیدا کردند که ارتباط بین کلمات کلیدی و بافتی را که کوئری در آن شکل می گرفت، تشخیص می داد و این به معنای ظهور نسل هوشمند شیوه های جستجو می باشد.

جستجو در وب

جستجو در وب

جستجوی معنایی چگونه کار می کند؟

میتوان روش ها و کاربردهای جستجوی معنایی را با استفاده از عبارات منطقی بهبود بخشید. در ابتدا، موتورهای جستجو بیشتر تلاش کردند تا بهبود جستجوی معنایی را بر روی درک و تفسیر زبان ها قرار دهند.

یکی از روش های بازیابی اطلاعات LSI است که با توجه به کلماتی که توسط کاربر وارد می شوند، اطلاعات موجود در اینترنت را بررسی می کند.

نتایجی که از این روش حاصل می شود نشان دهنده الگوریتم های خاصی می باشد. در این روش، بر کلمات کلیدی تکیه نمی شود.از این رو، عدم تمرکز بر کلمات کلیدی باعث کامل تر شدن نتیجه جستجو می شود.

چرا وجود جستجوی معنایی مهم است؟

جستجوی معنایی برای موتورهای جستجو یعنی اسپم های کمتر، داده های بیشتر و درک عمیق تر از قصد کاربر. جستجوی معنایی این امکان را به سایر موتورهای جستجو می دهد که بهترین تجربه جستجو و بهترین پاسخ را به کاربران ارائه دهند.

داداه های جهان هر دو سال یک بار، دو برابر می شوند که داده ها به قاعده اصلی بازار جستجو بدل شده اند. و حجم غیر قابل تصور از داده ها سوالشان این می باشد که این داده ها برای من چه معنایی می دهند؟

فرایند ساختاردهی، سازمان دهی و ارتباط دهی معنایی داده ها همان هدفی می باشد که موتورهای جستجو به دنبال آن می باشند. در این مسیر، چه چیزی بهتر از تکنولوژی جستجوی معنایی می تواند راهگشا باشد؟

کاربردهای جستجوی معنایی

گوگل تا حدی جستجوی معنایی را پیاده سازی می کند که نمونه های جدیدی از این شیوه را می توان در نتایج جستجوی گوگل مشاهده کرد. چند مورد از کاربردهای جستجوی معنایی را در ادامه شرح خواهیم داد.

تشخیص محتواهای بی کیفیت

جستجوی معنایی فقط غلط های املایی را جستجو نمی کند و گوگل استفاده های مهم تری از آن می کند. اگر بخواهیم تخصصی تر توضیح دهیم، باید بگوییم که یکی از مزایای جستجوی معنایی برای گوگل این می باشد که از طریق آن می تواند محتواهای کم کیفیت را شناسایی کند و به آن ها تنزل اعتبار دهد.

به طور مثال، برخی از افراد اغلب کلمات کلیدی را در صفحات همرنگ فضای زمینه ی وب سایت قرار می دادند، به گونه ای که کاربر آن را نمی دید. در صورتی که خزشگرهای گوگل آن ها را پیدا می کردند و رتبه صفحه را بالاتر ارزیابی می کردند.

امروزه، با استفاده از الگوریتم ها و تکنیک های پیچیده از جمله نمایه گذاری پنهان معنایی، تخصیص پنهان دیریکله و … دیگر از تکرار کلمات کلیدی کاربر خبری نمی باشد.

تولید پاسخ های کارآمدتر و دقیق تر برای جستجوهای کاربر

موتورهای جستجو با استفاده از جستجوی معنایی به درک خواسته های کاربر می رسند؛ زیرا جستجوی معنایی مبتنی بر شی ء می باشد.

منظور از شی هر چیزی است که خصوصیات ویژه ای دارد؛ مانند یک فرد معروف، یک کتاب خاص، یک ناحیه جغرافیایی، یک نظریه علمی و … .

گراف دانش

گراف دانش یک قابلیت هیجان انگیز دیگر می باشد که با استفاده از جستجوی معنایی ایجاد شده است. در بضی از جستجوها، در سمت راست صفحه یک نوار کناری وجود دارد که گوگل این نوار را گراف می نامد.

گراف دانش یکی از سیاست های گوگل برای پی بردن به جستجوها به جای پی بردن و فهمیدن رشته کاراکترهای عددی و حرفی می باشد.

گراف دانش

گراف دانش

استراتژی های سئو در جستجوی معنایی

استراتژی های سئو در جستجوی معنایی عبارتند از:

ساده و پاسخ محور بنویسید

باید به این نکته توجه داشته باشید که در مرحله اول، کاربر مهم است و زبان نوشته باید طبیعی باشد. در نوشته نباید از شاخه ای به شاخه ی دیگر بروید.

موتورهای جستجو و کاربر باید بتوانند خط سیر نوشته را از ابتدا تا انتها درک کنند. علاوه بر این، موتور جستجو باید بفهمد که این محتوای خاص چه طور از نقطه الف به نقطه ب می رسد تا در نهایت نتیجه نهایی مطلوب را نمایش دهد.

زبان طبیعی در نوشتار را دست کم نگیرید. گوگل آینده درخشانی برای جستجوی صوتی تصور می کند که این جستجو بر پایه زبان طبیعی شکل خواهد گرفت.

ساختار ایجاد کنید

هنگامی که محتوایی ایجاد می کنید، از خود سوال کنید که چگونه اطلاعات را ارائه دهم تا ساختار و بستری منطقی اطراف آن شکل بگیرد و یافتن آن برای کاربر ساده باشد.

اگر کاربر بتواند محتوا و اطلاعات مطلب را به سادگی متوجه شود، هم به کاربر و هم به موتورهای جستجو برای فهم محتوا کمک کرده اید.

باهم آیی را فراموش نکنید

وقتی از هم آیی، هم آیندی و هم رخدادی صحبت می شود، منظور کنارهم آمدن دو یا چند واژه است. به طور مثال، «چه» و «خبر» در عبارت «چه خبر؟» هم آیند می باشند.

کاربران زبان فارسی کلمه «چه» و «خبر» را در کنار هم به کار می برند؛ پس هنگامی که «چه» را شنیدید باید انتظار داشته باشید کلمه بعد از آن «خبر» باشد.

موتورهای جستجو با ترکیب های هم آیند، دایره معنایی کوئری را کوچک تر می کنند. به طور مثال، اگر عبارت «رفت و آمد» را تایپ کنید، نتایج مربوط به «رفت» از دامنه نتایج مربوط به کوئری خارج می شوند.

البته در جستجوی معنایی، موتورهای جستجو مفهوم با هم آیی را وسیع تر از مفهوم آن در زبانشناسی در نظر می گیرند و کلماتی را که به طور منطقی در صحبت از یک موضوع خاص در یک متن به کار می رود، مورد بررسی قرار می دهند.

به طور مثال، اگر در محتوای وب سایت خود مطلبی در مورد شیر نوشته اید و منظور شما حیوان شیر می باشد، باید کلماتی مانند سلطان جنگل، درنده، شکار و … را در متن به کار ببرید.

به این ترتیب، اگر بتوانید در تولید محتوای خود کلماتی را به کار ببرید که با کلمات کلیدی محتوا همنشین باشند، شانس دیده شدن محتوا در نتایج جستجو افزایش می یابد.

در نتیجه، اگر می خواهید در نتایج گوگل جزء پاسخ های دقیق به کوئری کاربر قرار بگیرید، باید کلمات همنشین با کلمات کلیدی را در محتوا بگنجانید تا از دایره پاسخ های دقیق حذف نشوید.

کلمات هم معنی و نسخه های متفاوت از یک کلمه واحد

استفاده از کلمات هم معنی و نسخه متفاوت از یک کلمه واحد فایده های زیادی دارد. در این جا می خواهیم ببینیم منظور از نسخه های متفاوت یک کلمه یا مفهموم چیست؟

تصور کنید کلمه کلیدی شما سئو باشد. باید توجه کنید که مفهوم سئو را کاربر با چند کلمه متفاوت مانند سئو، بهینه سازی برای موتور جستجو و … در گوگل سرچ می کند که این معادل ها گونه های مختلف یک کلمه واحد یا یک مفهوم هستند.

می توان گفت نسخه های متفاوت یک کلمه را می توان در نوع نگارش یک کلمه واحد یافت. به این صورت که اگر محتوایی در مورد مواد غذایی می نویسید، باید به این نکته توجه کنید که برخی از کاربران ممکن است به جای کلمه غذایی از غذائی استفاده کنند. این نمونه ها نسخه های مختلف از یک کلمه واحد می باشند.

به وب سایت ها و منابع با موضوعات مشابه لینک دهید

هنگامی که می خواهید به وب سایت های دیگر لینک دهید، باید به این نکته توجه کنید که محتوای وب سایت مشابه با موضوع سایت شما باشد.

لینک ها باید نسبت به محتوای شما با کیفیت تر باشد یا از کیفیت برابری برخوردار باشد. با این کار، ارتباط بین دو محتوا تقویت می شود و برای کاربران ارزش بیشتری قائل خواهید شد و پاداش خود را از گوگل دریافت می کنید.

لینک دهی به وبسایت های مشابه

لینک دهی به وبسایت های مشابه

محتوایی تولید نمایید که به سوالات کاربر پاسخ دهد

آفت هر محتوایی نامفهوم بودن آن می باشد. پس، محتوا باید:

  • با فعالیت های شما مرتبط باشد؛
  • با هدف مشخصی تولید شود؛
  • به سوالاتی که در ذهن کاربر وجود دارد، پاسخ دهد؛
  • منبع ارزشمندی در حیطه موضوع خود قلمداد شود.

ساختار ایجاد کنید

هنگامی که محتوای جدید خلق می کنید، از خود سوال کنید که اطلاعات را به چه طریقی ارائه دهم تا ساختار و بستری منطقی حول آن شکل گیرد و یافتن آن برای کاربر ساده باشد.

اگر کاربر بتواند محتوای مطالب شما را در ساختاری مناسب به راحتی متوجه شود، هم به کاربر و هم به موتورهای جستجو برای فهم محتوا کمک بزرگی کرده اید.

در ساخت لینک داخلی زیاده روی نکنید

یکی از روش هایی که باعث می شود مخاطب مدت زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری کند، لینک دادن به سایر محتوای وب سایت است. ایجاد لینک داخلی باعث می شود مخاطب به قسمت های مختلف سایت شما مراجعه کند و پاسخ جامعی بگیرد.

با این حال، نباید در لینک دادن زیاده روی شود. زمانی باید به تمامی محتواهای وب سایت لینک دهید که مطمئن باشید کاربر از نظر موضوعی نیازمند آن لینک می باشد.

بر کلمات کلیدی طولانی تمرکز داشته باشید

بالا آمدن نتایج جستجوی کلمات کلیدی طولانی راحت تر می باشد. همچنین، با استفاده از کلمات کلیدی طولانی به موتورهای جستجو اعلام می کنید که برای پاسخ جستجوی کاربر پاسخ های بهتر و دقیق تری در اختیار دارید.

لینک داخلی

لینک داخلی

نشانه گذاری طرح واره ها

نشانه گذاری طرح واره ها در واقع شناساندن برخی مفاهیم یا طرح واره ها به موتورهای جستجو از طریق کد می باشد تا بتوانند راحت تر بخش هایی از محتوا و وب سایت را درک کنند و نتایج دقیق تری در اختیار کاربر قرار دهند.

به طور کلی، نشانه گذاری طرح واره ها نوعی فرهنگ لغت معنایی برای موتورهای جستجو می باشد که دسته بندی قسمت هایی از محتوای وب سایت را به موتور جستجو ارائه می دهد.

تشخیص و اصلاح خودکار املای کلمات

جستجوی معنایی قابلیت اصلاح کلمات را دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کلمه ای را در کادر جستجو اشتباه تایپ کنید. در این مواقع، گوگل شکل صحیح کلمه را به شما یادآوری می نماید و نتایج را بر اساس شکل درست کلمه به شما نمایش می دهد. این مورد یکی از کاربردهای مهم جستجوی معنایی گوگل می باشد.

جستجوی معنایی در وب فارسی

اوضاع جستجوی معنایی در وب فارسی چندان تعریفی ندارد. با توجه به این که گوگل شرایط وب معنایی را فراهم کرده است، جستجوی معنایی گوگل از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند.

ضعف وب فارسی در تولید محتوا و کیفیت آن موجب می شود بیشتر اوقات کاربران فارسی زبان در جستجوی معنایی با مشکل رو به رو شوند یا حتی به در بسته بخورند.

به طور مثال، تعداد گراف های دانش در زبان انگلیسی را نمی توان با گراف های زبان فارسی مقایسه نمود؛ به دلیل این که پایگاه هایی مانند ویکی پدیای فارسی کوچک تر و محدودتر از ویکی پدیای انگلیسی هستند.

در جستجوی فارسی، اگر نام برخی از مکان های تاریخی، افراد معروف و … را جستجو کنید، گوگل از ویکی پدیای فارسی می تواند گراف دانش تولید کند. در صورتی که اگر کوئری شما ناشناس باشد، گراف دانش تولید نخواهد کرد.

الگوریتم جستجوی معنایی

الگوریتم جستجوی معنایی در سئو بسیاری از مسائل را می تواند حل کند. و این که داشتن یک مسابقه با سطح بالا و دانش افراد یک چالش بزرگ را می طلبد.

موتورهای جستجو همیشه به دنبال هدایت ابتکار هوش مصنوعی می باشند. گوگل نتایج جستجو را در مکالمات طبیعی قرار می دهد و زیر پرچم جستجوی معنایی، الگوریتم های یادگیری ماشین را دسته بندی می کند.

الگوریتم جستجوی معنایی

الگوریتم جستجوی معنایی

مزایای جستجوی معنایی

جستجوی معنای هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران نتایج مثبت دارد و مشکلات آن ها را برطرف خواهد کرد.

جستجوی معنایی باعث می شود جستجو بیشتر بر پایه حس و درک باشد و به کاربر کمک می کند تا نتایج نزدیک تری به آن چه جستجو می کنند، پیدا کند.

جستجوی معنایی موجب می شود که استفاده از روش های کلاه سیاه برای دستکاری در نتایج جستجو مشکل تر شود. همچنین، محتوای کم کیفیت را کاهش می دهد.

فاکتورهای مرتبط با جستجوی معنایی

فاکتورهای مرتبط با جستجوی معنایی عبارتند از:

جستجوی صوتی

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در جستجوی معنایی، افزایش استفاده از جستجوی صوتی می باشد. افراد برای جستجوی پرسش های خود با دستیارهای مجازی صحبت می کنند.

موتورهای جستجو در تلاش می باشند که معناشناسی و ماهیت مکالمه ای جستجوی کاربران را بررسی و شناسایی کنند. در جستجوی طبیعی، از زبان محاوره ای و سوالات زیادتری استفاده می شود.

الگوریتم مرغ مگس خوار و رنک برین

گوگل به طور دائم الگوریتم های جستجوی خود را اصلاح می نماید تا تجربه بهتری برای کاربران فراهم کند. به روزرسانی ها و افزودن فاکتورهای رتبه بندی به الگوریتم ها، به دقیق تر شدن نتایج جستجو کمک می کند.

در سال 2013، الگوریتم مرغ مگس خوار توسط گوگ منتشر شد که تاکید زیادی بر پرسش های مطرح شده به زبان طبیعی داشت.

در سال 2015، رنک برین راه اندازی شد که برای تجزیه و تحلیل نتایج جستجو از هوش مصنوعی استفاده می کرد. الگوریتم مرغ مگس خوار و رنک برین با همراهی یک دیگر، جستجو را به سمت الویت بندی نیت کاربر و معناشناسی به عنوان فاکتور رتبه بندی منتقل نمود.

الگوریتم مرغ مگس خوار و رنک برین

الگوریتم مرغ مگس خوار و رنک برین

 اهمیت جستجوی معنایی در سئو

برای متخصصان سئو آشنایی با جستجوی معنایی بسیار مهم می باشد؛ زیرا باید همگام با تغییر و تحول موتورهای جستجو پیش بروند. مثلا در آینده ای نزدیک، جستجوی صوتی بیشتر از گذشته، سهمی در نتایج جستجو خواهد داشت. از این رو، اهمیت زبان محاوره در جستجو غیر قابل انکار می باشد.

در نتیجه، سئو کارها و صاحبان وب سایت باید تکنیک ها، تغییرات و قواعد جستجوی معنایی را به دقت بررسی کنند.

اطلاع داشتن از نحوه کار جستجوی معنایی زاویه دید جدیدی را از تولید محتوا به ما ارائه می دهد. در حقیقت، تولید محتوا باید با در نظر گرفتن شیوه های جدید جستجو و متناسب آن انجام شود.

به طور مثال، اگر از تمام کلمات کلیدی یک شی مطلع باشیم و جستجوهای احتمالی کاربر را پیش بینی کنیم، می توانیم نحوه پاسخگویی گوگل به کوئری کاربر را تا حدی درک و محتوایی تولید کنیم که جایگاه مناسبی در پاسخ تولیدی گوگل داشته باشد و محتوا در کادر پاسخ گوگل قرار بگیرد.

ارتباط موتورهای جستجو با جستجوی معنایی

دلیل اینکه گوگل می خواهد دنیای ارتباطی بیشتری را دنبال کند، از نظر موتورهای جستجو سخت نمی باشد. ارتباط دهی، نظم دهی و سازماندهی اطلاعات به طور معنایی به وظیفه ای برای موتورهای جستجو تبدیل شده است.

با استفاده از جستجوی معنایی، موتورهای جستجو می توانند درک بهتری از آن چه کاربر می خواهد، داشته باشند. گوگل و دیگر موتورهای جستجو در شناسایی ماهیت های مختلف بسیار ماهر شده اند و از طریق ارتباط دادن داده ها، جستجوی قوی تری انجام می دهند.

پاسخ دادن به سوالات به صورت الگوریتمی نمایش داده می شود؛ به طور مثال، هنگامی که سوالی در گوگل پرسیده می شود، موتور جستجو می تواند کلمات کلیدی مربوط به یک ماهیت را به هم ارتباط دهد و پاسخ دقیق ایجاد نماید تا جستجو برای کاربران سودمندتر شود.

مزایای جستجوی معنایی برای بازاریابی دیجیتال

1- کسب و کار افزایش می یابد.

2- غنی سازی معنایی تجربه کاربر را بهبود می بخشد.

3- بازدیدکنندگان سایت در زمان یافتن پاسخ سوال لذت می برند.

4- شرکت ها روابط بهتری با مشتری ایجاد می کنند.

5- ربات های گوگول سایت را راحت تر درک می کنند و جستجو را با محتوای کاربر ارتباط می دهند.

جستجوی معنایی کمک می کند تا محتوای بی کیفیت حذف شود و نتایج مفیدتری به کاربران ارائه شود. محتواهای تکراری و کپی شده را شناسایی می کند و رتبه محتوا را پایین می آورد.

تمرکز جستجوی معنایی بیشتر بر روی متن می باشد نه کلمات کلیدی. به همین دلیل، بر روی محتواهای باکیفیت تمرکز می کند تا بهترین پاسخ را به سوالات دهد.

جستجوی معنایی با تمرکز بر پرسش ها و ارائه پاسخ ها، به عنوان یک اعتبار به موقعیت نام تجاری و یا وب سایت شما کمک می کند و با ارائه موارد مفید باعث بهبود موقعیت شما در گوگل می شود.

بنابراین اعتبار شما در کسب و کارتان یک سرمایه گذاری بزرگ برای بازاریابی آنلاین می تواند ایجاد کند.

هنگامی می توانید از مزایای وب سایت استفاده کنید که وب سایت شما برای جستجوی معنایی بهینه شود. در واقع، تلاش شما بر این است که موتورهای جستجو و خوانندگان احترام زیادی برای وب سایت شما قائل باشند. بنابراین، می توانید اعتبار و موقعیت خود را افزایش دهید.

به طور کلی، می دانیم که چشم انداز جستجو در زمان حال و در زمان آینده به جز جستجوی معنایی چیزی نمی باشد. جستجوی معنایی یعنی زبانی مشابه با زبان محاوره انسان و جستجویی بر ادبیات، با همان اهدافی که ما در هنگام صحبت کردن درباره ی یک موضوع در ذهن داریم.

اگرچه کلمات کلیدی از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اما عامل سقوط و صعود شما در نتایج جستجو نمی باشند. امروزه آن چه دارای اهمیت است، درنظر گرفتن ارتباط منطقی اجزای محتوا با یکدیگر و ایجاد ساختاری منظم است. ساختارهایی که روزانه در زبان طبیعی بارها و بارها از آن استفاده می کنیم.

در این مقاله، چیستی جستجوی معنایی، اهمیت وجود جستجوی معنایی، جستجوی معنایی در وب فارسی، کاربردهای جستجوی معنایی، مزایای جستجوی معنایی، فاکتورهای جستجوی معنایی، اهمیت جستجوی معنایی در سئو و … ارائه گردید. امیدواریم که توانسته باشیم مطالب کاربردی و مفیدی در زمینه جستجوی معنایی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

جستجوی معنایی برای بازاریابی دیجیتال

جستجوی معنایی برای بازاریابی دیجیتال

وب معنایی چیست؟

جستجوی معنایی از وب معنایی به وجود می آید. وب معنایی چهارچوبی است که تمام اطلاعات و پایگاه های دانش را به صورتی که درک آن هم برای کاربر و هم برای ماشین های هوشمند امکان پذیر باشد، در خود جای داده است.

همچنین، وب معنایی اجازه می دهد که اطلاعات در وب سایت های مختلف به اشتراک گذاشته شود و در سایت های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

وب معنایی از داده های سراسر اینترنت استفاده می کند و اطلاعات به دست آمده را بر اساس ارتباط و تعامل آن ها با یک دیگر مرتبط می سازد.

چگونه وب معنایی باعث به وجود آمدن جستجوی معنایی می شود؟

معنی شناسی مرتبط با زبان برنامه نویسی می باشد. رایانه ها معنای خاصی را طبق دستورات خاص یک برنامه نویسی تعریف شده دنبال می کنند.

در واقع، هر چیزی که مرتبط با جستجو یا وب سایت باشد، می تواند بخشی از دامنه معنایی مرتبط با نتایج جستجو باشد.

به طور کلی، جستجوی معنایی به دو عامل میزان اطلاعات معنایی موجود برای استفاده و نشانه گذاری معنایی وب سایت ها بستگی دارد.

وب معنا

وب معنا

نیت

هدف کاربر از وارد کردن کوئری، جستجو می باشد. به طور مثال، موتور جستجو می خواهد پی ببرد که کاربر با جستجوی عبارت «رستوران در اصفهان» به دنبال چیست. آیا پخش کننده مواد غذایی است و می خواهد بداند در محدوده ی اصفهان چند رستوران وجود دارد؟ آیا به دنبال رستورانی برای غذا خوردن می باشد؟

بافت

بافت یعنی هر آن چه حول یک جستجو شکل می گیرد و معنی عبارت جستجو شده را محدود کرده و آن را مشخص تر و دقیق تر می سازد. معنای بافتی، یعنی معنایی که بر اساس محتوا، متن، عبارت، جمله و شرایط واژه استنباط می شود.

به بیان دیگر، بافت هر چیزی است که یک کلمه در ارتباط با آن یا درون آن تفسیر می شود. به طور مثال، کلمه «بفرمایید» در تعارف های ایرانیان یک معنای واحد ندارد و بسته به بافت یعنی شرایطی که کلمه در آن به کار رفته می شود، معنای مختلفی را در بر می گیرد.

بنابراین، موتورهای جستجو با متصل نمودن بافت و نیت به یکدیگر، کوئری های مختلف را درمی یابند که باعث ایجاد یک کوئری توسط کاربر می شود. نکته مهم این که کاربر از جستجوی کوئری چه انتظاری دارد.

گوگل برای تشخیص عوامل مربوط به یک کوئری موارد مختلفی را در نظر می گیرد؛ مانند:

  • سابقه جستجوی کاربر
  • خصوصیات کوئری
  • محل جغرافیایی کاربر
  • سابقه جستجوی همگانی
  • دامنه های لینک شده به استناد مربوط به موضوع جستجو و متن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *