در این مقاله قصد داریم تفاوت بک‌لینک و رپورتاژ را برای شما بیان کنیم. در ابتدا به توضیح مختصری در رابطه با بک‌لینک و رپورتاژ می‌پردازیم و سپس تفاوت این دو را بیان می‌کنیم.

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ متنی تبلیغاتی است که به تبلیغ محصولات و خدمات یک مجموعه می‌پردازد. رپورتاژها در سایت‌های معتبر و پربازدید قرار داده می‌شوند و شما می‌توانید در این متن‌های تبلیغاتی لینک سایت خود را قرار دهید تا افراد از سایت و محصولات شما نیز بازدید کنند.

بک‌لینک چیست؟

بک‌لینک یکی از مهم‌ترین مواردی است که در گرفتن رتبه خوب از سئو به شما کمک می‌کند. در واقع، بک‌لینک، لینکی است که مخاطب با کلیک بر روی آن وارد سایت شما می‌شود. امروزه بک‌لینک‌ها موردتوجه موتورهای جست‌وجو قرار گرفته‌اند و می‌توان گفت که یکی از معیارهای ارزیابی رتبه وب‌سایت‌ها هستند.

تفاوت بک‌لینک با رپورتاژ

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بک‌لینک با رپورتاژ زمان آن‌ها می‌باشد؛ به این صورت که بک‌لینک‌ها به‌صورت موقت و حداکثر تا یک سال در سایت شما قرار می‌گیرند؛ ولی رپورتاژ دائمی بوده و به‌صورت دائم بر روی یک وب‌سایت قرار می‌گیرد.

از دیگر تفاوت‌های رپورتاژ و بک‌لینک می‌توان به هزینه این دو اشاره کرد. همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، بک‌لینک‌ها موقت هستند؛ بنابراین لازم است هزینه آن‌ها به‌صورت دوره‌ای پرداخت شود؛ اما رپورتاژها دائمی هستند و می‌توان یک بار هزینه آن‌ها را پرداخت کرد و به‌صورت دائم از آن‌ها استفاده کرد.

بک‌لینک در صفحات مختلف وب‌سایت قرار می‌گیرد؛ ولی رپورتاژ تنها در یک صفحه از وب‌سایت قرار می‌گیرد. بنابراین استفاده از بک‌لینک مزیت‌های زیادی برای صفحات مختلف وب‌سایت دارد.

ویژگی‌های رپورتاژ

در این بخش به بررسی ویژگی‌های متن ریپورتاژی می‌پردازیم.

 • یکی از مهم‌ترین مواردی که سبب رشد و بهبود کسب‌وکار شما می‌شود، اعتماد کاربر است. استفاده از رپورتاژ باعث کسب اعتماد کاربر به وب‌سایت یا محصول شما می‌شود.
 • اگر در متن رپورتاژ قوانین و اصول سئو رعایت شده باشد و کلمات کلیدی به روش درستی انتخاب شده باشند، بازدید سایت شما بالا می‌رود و موتورهای جست‌وجو رتبه‌های بالایی را به وب‌سایت شما می‌دهند.
 • رپورتاژ در مقایسه با دیگر روش‌های تبلیغاتی کم‌هزینه‌تر می‌باشد. اگر بخواهید بنر تبلیغاتی خود را در شبکه‌های مجازی منتشر کنید، باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنید؛ اما با استفاده از متن رپورتاژی می‌توانید با هزینهٔ کمتر به تبلیغ محصولات و خدمات خود بپردازید.
 • با متن رپورتاژی ویژگی‌های محصول خود را به‌صورت جامع و کامل به کاربر معرفی می‌کنید. همین کار سبب می‌گردد که کاربر به محصول شما اعتماد کرده و به خرید محصول شما ترغیب شود.
 • از دیگر ویژگی‌های رپورتاژ می‌توان به تأثیر آن در سئوی سایت اشاره کرد.
 • رپورتاژها دائمی هستند. در واقع، شما با قرار دادن متن‌های رپورتاژی در وب‌سایت خود می‌توانید به‌صورت دائمی محصول خود را به کاربر معرفی کنید و به عبارتی حضور پررنگی در گوگل داشته باشید.

ویژگی‌های بک‌لینک

 • بک‌لینک‌ها باید از سایت‌های مرتبط گرفته شوند.
 • بک‌لینک‌هایی که به‌صورت لینک فالو باشند، در بهبود سئوی سایت به شما کمک خواهند کرد.
 • تعداد بک‌لینک‌ها از نظر گوگل دارای اهمیت است و یکی از معیارهای بررسی و ارزیابی وب‌سایت شما است.
 • بک‌لینک‌ها باید در قسمت‌های مهمی از وب‌سایت قرار بگیرند. استفاده از بک‌لینک‌ها در قسمت‌هایی مانند سایدبار سایت و قسمت‌هایی که کمتر به چشم کاربر می‌خورد، تأثیر مثبتی ندارند.
 • گرفتن بک‌لینک از سایت‌هایی که معتبر نیستند، می‌تواند برای وب‌سایت شما مضر باشد.

استفاده از رپورتاژ مناسب‌تر است یا بک‌لینک؟

در قسمت‌های فوق به رپورتاژ و بک‌لینک و همچنین تفاوت آن‌ها اشاره کردیم. در این قسمت، به بررسی اهمیت رپورتاژ و بک‌لینک می‌پردازیم.

بک‌لینک و رپورتاژ هر دو باعث افزایش بازید از وب‌سایت شما می‌شود. متن‌های رپورتاژی راهکار مناسبی جهت تبلیغ محصول یا خدمات شما هستند و چنانچه از محتوای خوب و باکیفیت برای متن رپورتاژ خود استفاده کنید، بک‌لینک‌های طبیعی دریافت می‌کنید. در متن‌های رپورتاژی به این نکته توجه کنید که تبلیغات باید به‌صورت غیرمستقیم به کاربر ارائه شود تا کاربر بتواند به شما اعتماد کند.

هزینه رپورتاژ

اگر سئوی سایت برای شما اهمیت دارد، رپورتاژ مناسب‌ترین راه جهت افزایش بازدید و رتبه سئوی سایت شما است. متن‌های رپورتاژ در مقایسه با دیگر روش‌های بازاریابی کم‌هزینه‌تر هستند و می‌توانید با پرداخت هزینه کمتر نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی، باعث افزایش بازدید و همچنین رشد و توسعه کسب‌وکار خود شوید.

هزینه بک‌لینک

هزینه بک‌لینک به تعداد بک‌لینک‌هایی که می‌خرید و همچنین مدت‌زمان استفاده از آن‌ها بستگی دارد. هزینه بک‌لینک به عوامل دیگری مانند سایت بک‌لینک‌دهنده، سن دامنه سایت بک‌لینک‌دهنده، محل قرارگیری بک‌لینک، بک‌لینک‌های مرتبط و فالو یا نوفالو بودن بک‌لینک نیز بستگی دارد.

در هنگام خرید بک‌لینک به موارد زیر توجه کنید

در این قسمت به چند نکته در رابطه با خرید بک‌لینک می‌پردازیم:

 • بک‌لینک‌ها علاوه بر متن، به‌صورت تصویر نیز می‌باشند؛ اما بک‌لینک‌های متنی بازخورد بهتری نسبت به بک‌لینک‌های تصویری دارند. اگر قصد استفاده از بک‌لینک‌های تصویری دارید، هنگام لینک کردن تصویر از سایتی به سایت دیگر، حتماً قسمت تگ alt تصویر را پر کنید.
 • تعداد بک‌لینک‌ها نیز حائز اهمیت است. سعی کنید در تعداد بک‌لینک به‌صورت طبیعی عمل کنید و به اندازه کافی به سایت خود بک‌لینک بدهید.
 • در هنگام خرید بک‌لینک حتماً به‌صورت مستقیم لینک بدهید و در بک‌لینک‌ها از کوتاه‌کننده‌های لینک استفاده نکنید؛ زیرا استفاده از کوتاه‌کننده‌های لینک مشکلاتی را برای سایت شما در پی خواهد داشت.
 • بک‌لینک‌ها را از سایت‌های بزرگ و معتبر بگیرید. خرید یا گرفتن بک‌لینک از سایت‌های معتبر به سه روش پست مهمان، خرید رپورتاژ آگهی و خرید بک‌لینک انجام می‌شود.
 • با توجه به کلمه کلیدی هر صفحه، برای آن صفحه بک‌لینک‌های مجزا تهیه کنید.
 • بک‌لینک‌ها را لزوماً برای صفحه اول یا صفحات خاص به کار نبرید و با توجه به کلمه کلیدی که در یک صفحه بر روی آن کار می‌کنید، لینک‌های خود را بسازید.

نکاتی که هنگام نوشتن متن رپورتاژی باید به آن توجه کرد

 • متن رپورتاژ باید برای کاربر جذاب باشد و کاربر از خواندن آن خسته نشود. بنابراین از نوشتن متن‌های رپورتاژی طولانی خودداری کنید.
 • در متن رپورتاژ سعی کنید از کلمات ساده‌ای که برای کاربر قابل‌فهم هستند، استفاده کنید. از کلمات تخصصی و فنی در متن‌های رپورتاژی استفاده نکنید.
 • متن‌های رپورتاژی را به‌صورت واقعی بنویسید و از نوشتن متن‌های غیرواقعی و مصنوعی خودداری کنید.
 • سعی کنید در متن رپورتاژی مطالبی را که کاربر به آن نیاز دارد، بیان کنید و از نوشتن نظرات شخصی خود در متن رپورتاژی خودداری کنید.
 • در متن رپورتاژی با ایجاد تلنگر در ذهن کاربر، او را به خواندن ادامه متن تشویق کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *