بک لینک چیست؟

بک لینک ، لینکی است که در یک سایت دیگر قرار داده می شود و کاربر با کلیک بر روی آن وارد سایت شما می شود که اهمیت بالایی در سئوی سایت شما دارد و یکی از مواردی می باشد که مورد توجه موتورهای جستجو قرار گرفته است. بک لینک در صورتی می تواند باعث افزایش رتبه سایت شما شود که با قوانین سئو مطابقت داشته باشد و کلمات به طور صحیح لینک داده شوند.

بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟

 

مزایای استفاده از بک لینک

 • افزایش رتبه ی سایت
 • افزایش اعتبار سایت
 • نمایش بیشتر سایت به کاربران
 • ایجاد ارتباطات جدید

انواع بک لینک

بک لینک ها به دو دسته ی بک لینک های فالو و  نوفالو تقسیم می شوند.

بک لینک فالو

لینک های فالو که به آنها لینک های دو فالو نیز می گویند ، لینک هایی می باشد که موتورهای جستجو به دنبال کردن آنها می پردازند. در واقع لینک فالو می تواند ارزش سایت مبدا را به سایت شما نیز منتقل کند که این امر سبب افزایش رتبه شما خواهد شد در مقابل استفاده زیاد از این بک لینک ها سبب کاهش رتبه ی سئوی سایت شما می شود.

بک لینک نوفالو

بک لینک نوفالو

اساس کار لینک های نوفالو کاملا بر عکس لینک های فالو است. در واقع لینک های نوفالو به موتورهای جستجو دستور می دهد که این لینک را دنبال نکنند و ارزش سایت مبدا را به سایت شما منتقل نکنند.

 

چه مواردی در ساخت بک لینک می تواند تاثیرگذار باشد؟

جهت ساخت بک لینک های با کیفیت موارد زیر را در نظر بگیرید.

 

  • یک محتوای جامع و کامل برای سایتتان تولید کنید. محتوایی که بتواند شما را از رقیبانتان متمایز کند.
  • به سایت ها و منابعی که اعتبار بالایی دارند ، لینک بدهید.
  • لینک سازی داخلی را فراموش نکنید.
  • قبل از ساخت بک لینک تمام مواردی را که سبب بهینه سازی سایت شما برای گوگل می شود را رعایت کنید.
  • سعی کنید برای همه ی صفحات سایتتان لینک سازی کنید زیرا اگر فقط یک صفحه از ساییتان را لینک سازی کنید ، گوگل متوجه می شود که شما خودتان در حال لینک سازی هستید و این باعث افزایش رتبه شما نخواهد شد.
  • فقط به ساخت لینک های فالو اکتفا نکنید و حتما از لینک های نوفالو نیز استفاده کنید.
موارد تاثیر گذار در ساخت بک لینک

موارد تاثیر گذار در ساخت بک لینک

متداول ترین روش های لینک سازی خارجی

 • کامنت گذاری در سایت هایی با مرتبط با سایت خود
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • ساخت پروفایل کاربری در سایت های معتبر
 • خرید ریپورتاژ آگهی

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

بک لینک ها از نظر گوگل دارای رتبه یکسانی نمی باشند و گوگل موارد زیرا را در تعیین ارزش و رتبه لحاظ می کند :

 • اعتبار دامنه(Domain Authority ) 

عوامل بسیاری از جمله عمر دامنه ، تعداد بک لینک های دریافتی ، تعداد لینک های خروجی ، نوع دامنه و… در تعیین اعتبار دامنه تاثیر گذار است. اعتبار هر دامنه عددی بین 0 تا 100 است که هرچه این عدد به 100 نزدیک تر باشد ، اعتبار دامنه شما بیشتر است.

 • اعتبار صفحه (Page Authority )

اعتبار صفحه ، تفاوت چندانی با اعتبار دامنه ندارد و تنها تفاوت آن این است که اعتبار صفحه تنها برای یک صفحه ی خاص از آن دامنه محاسبه می گردد. اعتبار یک صفحه بر اساس بک لینک هایی که برای آن صفحه ایجاد شده است و همچنین لینک سازی های داخلی سایت به آن صفحه ، محاسبه می شود.

استفاده از بک لینک در سایت های خارجی

یکی از مهمترین موارد در استفاده از بک لینک ، حفظ ارزش و اعتبار سایت شما است. استفاده از سایت های خارجی چندان مناسب بک لینک نمی باشد و توصیه می گردد از سایت های فارسی زبان برای بک لینک استفاده کنید.

استفاده از بک لینک در سایت های خارجی

استفاده از بک لینک در سایت های خارجی

بهترین راه های ساخت بک لینک

 • ایجاد پست مهمان : شما می توانید با اجازه مالکان سایت هایی که مرتبط با کسب و کار و سایت شما هستند ، حداقل یک پست در وبسایت آنها قرار دهید و در آن لینک سازی خارجی کنید و بک لینک بگیرید. نکته مهم در این اینجا این است که لینک هایی که توسط مالکان سایت در اختیار شما قرار می گیرد را هرگز نوفالو نکنید.
 • شما می توانید فروم هایی که مرتبط با وبسایت شما می باشد را شناسایی کنید و پس از اطلاع از قوانین آنها ، تولید محتوا کنید و در آنجا قرار دهید این روش یکی از مهمترین روش های بک لینک گرفتن و لینک سازی می باشد.
 • لینکدین یکی از شبکه های اجتماعی می باشد که شما می توانید لینک های خود را در آن قرار دهید و با هر کلیک امتیاز و رتبه بالاتری بگیرید. اگر بتوانید به خوبی در این شبکه عمل کنید می توانید بک لینک های بسیار خوبی از این شبکه دریافت کنید.
 • شما می توانید توسط گوگل ، سایت هایی که از محتوای شما استفاده کرده اند شناسایی کنید و با استفاده از ایمیل از آنها بخواهید که لینک های شما را در سایتشان قرار دهند.
 • با قرار دادن سرویس ها و محصولات رایگان در اختیار بلاگرها و یا وبسایت ها از آنها بخواهید لینک شما را در سایتشان قرار دهند.

 

چه عواملی در سایت به بک لینک ها وابسته است؟

رتبه بندی سایت : موتورهای جستجو از جمله گوگل ، با استفاده از بک لینک ها به سایت شما ارتقا می بخشند یعنی در واقع استفاده از بک لینک در سایت سبب اعتماد موتورهای جستجو به سایت شما و در نهایت افزایش رتبه ی شما خواهد شد.

ترافیک ارجاعی : شما به کلمات کلیدی سایتتان لینک می دهید و در نهایت کاربر با کلیک بر روی آن به قسمتی که شما به آن اشاره کرده اید ، مراجعه می کند سپس شما ترافیک ارجاعی دریافت خواهید کرد.

قابلیت کشف : گوگل به طور مداوم در حال بازید از سایت ها به ویژه سایت های پر بازدید است و اگر بک لینکی از سایت شما در آن سایت ها باشد گوگل شما را کشف می کند و همین امر سبب افزایش بازید سایت شما خواهد شد.

عوامل وابسته به بک لینک در سایت

عوامل وابسته به بک لینک در سایت

بک لینک ها را در چه قسمتی از سایت قرار دهیم؟

بک لینک ها را باید در مکانی از سایت قرار دهید که توسط کاربر به خوبی قابل مشاهده باشد. قسمت فوتر و یا ساید بار مکان مناسبی جهت قرار دادن بک لینک ها نیست ولی شما می توانید با متفاوت کردن رنگ و یا فونت تا حدودی کاربر را به سمت آن بک لینک راهنمایی کنید به طور کلی قسمت ساید بار و یا فوتر سایت مکان مناسبی جهت قرار دادن بک لینک نمی باشد.

 

چه بک لینک هایی برای سایت شما مفید هستند؟

بک لینک هایی که توسط نویسنده و یا مالکان سایت ایجاد شده باشند می توانند برای سایت شما مفید باشند. شما نباید تا حد امکان برای بک لینک های خود از سایت های خارجی و اسپم شده استفاده کنید و حتما سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری را مشاهده بفرمایید مطالب خیلی حرفه ای در آن ها توضیح داده ایم. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که از سایت هایی که اعتبار پایینی دارند در این زمینه استفاده کنید و نکته آخری که باید به آن توجه کنید این است که موضوع سایت شما با موضوع سایت لینک دهنده مرتبط باشد.

چه بک لینک هایی برای سایت شما مفید هستند؟

چه بک لینک هایی برای سایت شما مفید هستند؟

چه بک لینک هایی برای سایت شما مضر است ؟

همه ی بک لینک ها برای سایت شما مفید نیستند بک لینک هایی که از سایت های نامرتبط و یا اسپم شده باشد و بک لینک هایی که دارای تعداد لینک های خروجی بسیاری هستند می تواند برای سایت شما مضر باشند.

خرید بک لینک و معایب آن

خرید بک لینک باعث گمراهی موتورهای جستجو در سایت شما می شود و به عنوان یک تکنیک کلاه سیاه برای سئو بشمار می رود. بک لینک در دسته ی سئو خارجی قرار دارد و روش های گوناگونی جهت تولید و ساخت آن وجود دارد که یکی از این روش ها خرید بک لینک است. چنانچه به دنبال افزایش رتبه ی سایت خود هستید از خرید بک لینک خودداری کنید زیرا اگر موتورهای جستجو متوجه شوند که شما بک لینک را خریداری کرده اید ارزش و اعتباری برای آن قائل نمی شوند وارزش و اعتبار سایت شما را گرفته و به سایت های رقبایتان می دهند.

خرید بک لینک

خرید بک لینک

گوگل چگونه بک لینک های خریداری شده را تشخیص می دهد؟

گوگل راه های گوناگونی جهت شناسایی بک لینک های خریداری شده دارد که در  ادامه به معرفی چند نمونه از آنها می پردازیم :

 • افزایش ناگهانی تعداد بک لینک های سایت شما : هنگامی که شما بک لینک را خریداری کنید ، به طور ناگهانی تعداد بک لینک های سایت شما افزایش می یابد در نتیجه گوگل متوجه بک لینک های خریداری شده می شود.
 • شناسایی و کشف سایت های فروش بک لینک : گوگل سایت هایی را که بک لینک می فروشند را شناسایی و جریمه می کند و با ارسال پیغامی به صاحبان سایت انها را از جریمه شدنشان باخبر می سازد.
 • کیفیت بک لینک ها : ارتباط سایت شما و سایت لینک دهنده یکی از مهمترین موارد در تولید و ساخت بک لینک می باشد و معمولا سایت های فروش بک لینک ، بک لینک هایی نا مرتبط را در قسمت هایی همچون فوتر و ساید بار سایت شما قرار می دهند که این امر باعث شک کردن گوگل  به بک لینک می شود.

 

شما بعد از خواندن این مطلب میتوانید به خواندن تفاوت بک لینک و ریپورتاژ بپردازید که آنجا هم مطالب خیلی مفیدی گفته شده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *