webano

تاریخچه دامنه

نام دامنه، راه حل سال های اخیر نمی باشد و به اندازه ظهور اینترنت قدمت دارد. در همان روزهای آغاز کار شبکه اینترنت دانشمندان در پی این بودند که باید زحمات را از دوش کاربران بردارند که نام دامنه این کار را انجام داد. اولین دامنه در 15 مارس سال 1985 با نام symbolics.com توسط شرکت symbolics, lnc. که یک شرکت سیستم کامپیوتر است، به ثبت رسید.

تاریخچه دامنه

تاریخچه دامنه

دامین

دامین یا دامنه همان آدرس اینترنتی می باشد که با آن شناخته می شوید. آدرس هرچقدر ساده تر باشد، کاربران بیشتری شما را خواهند یافت. دامنه از دو بخش اصلی نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل شده است.

نام دامنه را شما انتخاب می نمایید. اگر این نام آزاد باشد، می توانید آن را در اختیار بگیرید. پسوند دامنه به نوع کار شما و کشوری که در آن مستقر هستید، بستگی دارد. در ادامه به توضیح نام دامنه و پسوند دامنه می پردازیم.

نام دامنه

نام دامنه اسمی است که برای سایت خود انتخاب می کنید. برای انتخاب اسم هیچ محدودیتی وجود ندارد. اسمی که انتخاب می کنید حتما باید سرهم باشد یا کلمات را باید با خط فاصله از هم جدا کنید.

پسوند دامنه

پسوندهای متنوعی در اینترنت برای ثبت دامنه وجود دارد که هریک از آن ها معنای به خصوصی دارند. به طور مثال، پسوند ir به معنای این می باشد که سایت شما ایرانی است.

زیردامنه و پارک دامنه چیست؟

بخشی از سایت که مرتبط با سایت اصلی است، زیردامنه می باشد که عملکرد مجزایی دارد. می توانید زیردامنه های بیشماری برای دامنه خود انتخاب نمایید. زیردامنه پیش از آدرس دامنه اصلی قرار می گیرد که با یک نقطه از آن جدا می شود.

نمایش یک سایت با چندین عنوان دامنه را پارک دامنه می گویند. به طور مثال، می توانید یک سایت را با یک نام و دو پسوند متفاوت بر روی یک هاست انتقال دهید. اگر کاربر نام سایت شما را بداند و پسوند را فراموش کرده باشد، به سمت سایت شما هدایت می شود.

چگونه نام یک دامنه را ثبت کنیم؟

فرایند ثبت دامنه کار ساده ای می باشد. در ادامه به آموزش دو مرحله ای ثبت دامنه می پردازیم.

گام اول: از موجود بودن دامنه ای که مدنظر دارید، مطمئن شوید.

هر آدرس اینترنتی یا در واقع همان دامین به یک نفر تعلق دارد. شما باید قبل از ثبت، دامنه موردنظر خود را بررسی کنید تا از خالی بودن آن اطمینان داشته باشید.

گام دوم: دامنه ی موردنظر خود را ثبت کنید.

پس از این که از خالی بودن دامنه مطمئن شدید، آن را از طریق یکی از شرکت های ارائه دهنده ی خدمات ثبت و تمدید دامنه خریداری نمایید. اگر قصد ثبت دامنه ir را داشته باشید، به مدارک شناسایی نیاز دارید.

ثبت نام دامنه

ثبت نام دامنه

چه نکاتی را در ثبت دامنه رعایت کنیم؟

به صورت کلی، در انتخاب دامنه باید به دو نکته توجه کنید. یکی این که کاربر در مرورگر آن را نتواند به اشتباه تایپ کند و دیگری این که به راحتی در ذهن ماندگار شود و یک هجایی باشد. این دو مورد برای دامنه های بیزینس های بزرگ مطرح است و گاهی شرکت ها برای خرید این دامنه ها میلیون ها تومان هزینه پرداخت می کنند.

به صورت جزئی برای انتخاب دامنه موارد زیر را رعایت کنید:

 • کوتاه بودن دامنه

می توانید تا 60 کاراکتر در نام دامنه خود قرار دهید؛ اما هرچه نام دامنه کوتاه تر باشد، به خاطر سپردن آن ساده تر می باشد و مخاطبان بیشتری خواهید داشت.

 • حرف به جای کاراکتر یا عدد

با وجود این که می توانید در دامنه خود از کاراکتر یا حرف استفاده کنید، بهتر است از اعداد و عبارت ها پرهیز کنید و از حرف بهره بگیرید؛ زیرا دامنه ظاهر بهتر و مناسبتری خواهد داشت.

 • معنادار بودن

هرچه نام دامنه معنادارتر باشد، به خاطر سپردن آن ساده تر است. سعی کنید نام دامنه انتخابی دربردارنده موضوع فعالیت سایت و حوزه تجارتی باشد که در آن فعالیت می کنید.

 • دامنه با پسوند دات کام یا دات آی آر یا…؟

پسوند com رایج ترین پسوند اینترنتی در دنیا می باشد؛ اما پسوندهای دیگری هم مانند org وجود دارند که برای نام سازمان های دولتی پیشنهاد می شود. هر کشوری پسوند مخصوص خود را دارد که نشانه ثبت دامنه در همان کشور می باشد. برای ایران، این دامنه به شکل .ir می باشد.

چطور دامنه ثبت کنیم؟

برای ثبت دامنه باید ابتدا باید به سراغ یکی از وب سایت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ بروید و در قسمت جستجو دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. سپس درخواست ثبت را ارسال و مراحل پرداخت را طی کنید. به این نکته توجه داشته باشید که از آزاد بودن دامنه باید اطمینان داشته باشید و پس از آن این مرحله را انجام دهید.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ویژگی های یک دامین یا دامنه خوب

 • نام دامنه باید ساده باشد.
 • از پسوندهای مهم و پرکاربرد باید استفاده شود.
 • نام دامنه باید حداکثر 12 کاراکتر باشد.
 • نام دامنه باید با توجه به حوزه فعالیت انتخاب شود.
 • از کاراکترهای اضافه و اعداد استفاده نشود.
 • از کلمات کلیدی رایج در کسب و کار خود استفاده نمایید.
 • دامنه باید منحصر به فرد باشد؛ زیرا نام دامنه اعتبار کسب و کار شما می باشد.
 • نام دامنه به گونه ای باید باشد که به راحتی به خاطر سپرده شود.
 • نامی را انتخاب کنید که مربوط به حوزه فعالیت شما و مطابق با جستجوی کاربر باشد.
 • بعضی از کلمات دارای چند صورت نوشتاری هستند؛ به گونه ای نام را انتخاب کنید که کاربر دچار چالش نشود.

دامنه چگونه کار می کند؟

با وارد نمودن یک آدرس در مرورگر خود درخواستی به شبکه جهانی که به سرورهای نام دامنه متصل می باشد، می فرستید. این سرورها برای نام سرورهای مرتبط با دامنه ، جستجو می شود و درخواست را ارسال می کنند.

یک دامنه را با هاست از طریق name server اتصال می کنند. سرورها به دنبال سرورهایی که مرتبط با دامنه درخواستی است، می گردند و به آن ها ارسال می کنند.

انواع پسوند دامین سایت

انواع پسوند دامین سایت عبارتند از:

1- پسوند ir

پسوند ir متعلق به پسوندهای ایرانی می باشد. افرادی که به طور رسمی مقیم کشور ایران هستند، می توانند برای ثبت این دامنه اقدام کنند. این پسوند به دلیل پرکاربرد بودن، و همچنین ایرانی بودن یکی از پسوندهای مهم برای ثبت انواع دامنه ها می باشد.

2- پسوند .com

یکی از رایج ترین پسوندها در میان پسوندهای دیگر پسوند دات کام می باشد. کام مخفف کلمه commercial به معنای تجاری است. این پسوند برای افرادی که می خواهند تجارت الکترونیک داشته باشند، مناسب است. اغلب شرکت های فعال در سرتاسر جهان از پسوند دات کام برای ساخت دامین خود استفاده می کنند.

3- پسوند .net

این پسوند به معنی شبکه می باشد و مخفف network است. شرکت هایی که در زمینه خدمات اینترنتی مانند هاست، فروش دامنه و… فعالیت دارند، می توانند از این پسوند استفاده کنند.

4- پسوند .int

این پسوند به معنی بین المللی و مخفف کلمه international است. int برای دامین سازمان های بین المللی مناسب می باشد.

5- پسوند name

اولین پسوندی که برای اشخاص حقیقی معرفی شده است، پسوند name می باشد. اگر میخواهید وب سایتی با نام خود راه اندازی کنید، برای ساخت دامنه خود از name استفاده کنید.

6- پسوند .org

پسوند .org به معنای سازمان است که مخفف کلمه organization می باشد. برای دامنه سازمان های خصوصی که فعالیت آن ها تجاری نیست، از این پسوند استفاده می شود.

پسوند .org

پسوند .org

7- پسوند .info

پسوند .info مخفف کلمه information به معنی اطلاعات می باشد. سایت هایی که در حوزه های مختلف اطلاع رسانی می کنند، از این پسوند استفاده می کنند.

8- پسوند .gov

این پسوند مخفف government به معنی دولت می باشد. از این پسوند برای ساخت دامنه وب سایت دولتی استفاده می کنند.

9- پسوند .edu

پسوند .edu مخفف کلمه education به معنی کسب دانش می باشد. برای سایت های دارای محتوای آموزشی، از پسوند .edu استفاده می شود.

10- پسوند mobi

پسوند mobi مخفف mobile است و برای شرکت هایی که در زمینه تلفن همراه فعالیت می کنند، مناسب می باشد.

پسوند mobi

پسوند mobi

11- پسوند website

این پسوند مانند ir دامنه ملی کشور دیگری به شمار می رود و برای سایت های مختلف نیز از آن استفاده می شود. برگرفته از واژه website به معنی وب سایت است.

12- پسوند travel

پسوند travel به معنی سفر است. برای شرکت هایی که در زمینه خدمات مسافرتی فعالیت می کنند، مناسب می باشد.

13- پسوند .biz

پسوند .biz مخفف business به معنی تجارت می باشد. برای ساخت دامنه سایت های تجاری از پسوند biz استفاده می شود.

14- پسوند .tv

.tv پسوند دامنه ملی کشور تووالو می باشد. این پسوند برای وب سایت های تلویزیونی استفاده می شود که شباهت زیادی هم با televesion دارد.

پسوند .tv

پسوند .tv

15- پسوند .ac

پسوند ac، پسوند ملی مجموعه جزایر اسنشن می باشد. این پسوند مخفف کلمه academy به معنای تحصیلات عالی می باشد و برای سازمان های آموزشی به کار می رود.

16- پسوند id.ir

اشخاصی که تابعیت ایرانی دارند، با ارائه تصویر شناسنامه برای ثبت دامنه با پسوند id.ir باید اقدام کنند.

17- پسوند .org.ir

پسوند .org.ir مخفف کلمه organization می باشد. موسسات آموزشی یا مراکز علمی از پسوند .org.ir برای ثبت دامین خود استفاده می کنند. موسساتی که دولت ایران را به عنوان یکی از اعضای خود داشته اند، از این پسوند استفاده می کنند.

18- پسوند net.ir

از پسوند net.ir برای ساخت دامنه شرکت هایی که خدمات شبکه ارائه می دهند، استفاده می شود. داشتن مجوز lsp برای کار با net.ir الزامی می باشد.

19- پسوند ac.ir

پسوند ac.ir مخفف کلمه ac می باشد. این پسوند در کنار academy برای موسسات آموزشی که مجوز لازم دارند و به صورت قانونی فعالیت می کنند، مناسب می باشد.

20- پسوند .co.ir

افرادی که شرکت خود را ثبت نموده اند و قصد دارند پسوند ملی مخصوص به حوزه فعالیت خود را داشته باشند، از .co.ir استفاده می کنند. پسوند .co.ir برای ثبت دامنه شرکت های غیردولتی گزینه مناسبی می باشد.

آموزش ثبت دامنه

1) برای ثبت دامنه موردنظر ابتدا وارد وب سایتی شوید که قصد خرید دامنه از آن را دارید. از منوی قسمت بالا بر روی منوی دامنه کلیک نمایید.

2) هنگامی که وارد صفحه مربوط به خرید دامین شدید، بر روی دکمه ثبت دامنه کلیک کنید.

3) نام دامین خود را در باکس مشخص شده جستجو کنید. اگر با پیغام your domain is unavailable مواجه شدید، ثبت دامنه شما با شکست روبه رو شده است و دامین موردنظر شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت گردیده است.

در قسمت پایین پیام، نام دامنه با پسوندهای آزاد، به شما پیشنهاد می شود که می توانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید یا دامنه جدید را وارد و آن را جستجو کنید.

در صورت موفقیت با your domain روبرو خواهید شد. نشان دهنده این است که دامنه موردنظر شما آزاد است و باید اقدام به ثبت دامنه اینترنتی موردنظر خود کنید.

بر روی دکمه افزودن به کارن 2 بار کلیک کنید و به مرحله بعد وارد شوید.

4) در این مرحله که مرحله پیکربندی می باشد، برای خرید هاست خود اقدام کنید. توجه داشته باشید که برای ثبت دامنه اینترنتی ابتدا باید از طریق سایت شناسه ایرانداک را خریداری نمایید.

5) اگر تمایل دارید هاستی تهیه کنید با کلیک بر روی قسمت هاستینگ ندارد، برای افزودن کلیک کنید. وارد صفحه ای می شوید که پلن های مختلف هاست ها را مشاهده خواهید کرد.

یکی از آن ها را انتخاب کنید. اگر قصد خرید هاست ندارید، از مرحله 5 به طور کامل صرف نظر کنید و بر روی دکمه ادامه کلیک کنید.

6) در این مرحله به منظور ثبت دامنه باید اطلاعات نام دامنه خود را وارد کنید. با توجه به شرایط دامنه خود، یکی از گزینه های نمایش داده شده را انتخاب کنید و طبق دستورالعمل آن پیش بروید.

7) از قسمت name servers می توانید dns را برای تنظیم بر روی دامنه وارد کنید. اگر با این قسمت آشنایی ندارید، این قسمت را تغییر ندهید و بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

8) در این مرحله دوره پرداخت دامنه را مشخص کنید. پس از تعیین آن، بر روی دکمه پرداخت نهایی کلیک کنید تا وارد مرحله پرداخت ثبت دامنه شوید. مدت زمان تمدید دامنه با توجه به نوع آن ها متفاوت می باشد. در این مرحله، سفارش خود را همراه با هزینه سرویس به طور کامل مشاهده می کنید. توجه نمایید که نام دامنه خود را به صورت صحیح وارد کرده باشید؛ زیرا پس از رد نمودن آن و ثبت دامنه، امکان تعویض یا تغییر نام دامنه وجود ندارد. هنگامی که مطمئن شدید نام دامنه را صحیح وارد کرده اید، بر روی دکمه پرداخت نهایی کلیک کنید.

9) اگر قبلا در سایت ثبت دامنه عضو شده اید، از این مرحله عبور کنید. در غیر این صورت، فیلدهایی را که برای شما نمایش داده می شود، گرکتید و فرایند خرید را تکمیل نمایید.

10) در دفعات بعد برای ثبت دامنه جدید، بر روی ثبت دامنه جدید کلیک کنید و نسبت به ثبت اقدام کنید.

11) در این قسمت، پایین تر از فیلدهای ثبت نام، درگاه بانکی موردنظر را جهت پرداخت مبلغ سفارش انتخاب کنید. اگر سوالی داشتید، می توانید در قسمت توضیحات سفارش سوال را وارد کنید و با کارشناسان مکاتبه کنید. بر روی دکمه تکمیل سفارش کلیک کنید تا به مرحله پرداخت وارد شوید.

12) اگر تمام مراحل را به طور کامل طی کرده باشید، جهت پرداخت مبلغ سفارش به درگاه پرداخت بانکی منتقل می شوید. با وارد کردن اطلاعات کارت خود هزینه را پرداخت نمایید و دامنه را ثبت کنید. اگر پراخت با موفقیت انجام شده باشد، در قسمت کاربری خود تایید آن را رویت خواهید کرد. علاوه بر آن، تاییدیه ایمیل را هم دریافت می کنید.

13) به آدرس ایمیل خود که در هنگام ثبت نام وارد کرده اید، وارد شوید. یک ایمیل با عنوان تاییدیه پرداخت صورت حساب دریافت کرده اید که شماره حساب و شماره تراکنش در این ایمیل موجود می باشد.

14) اگر دامنه خود را به صورت صحیح ثبت کرده باشید، باید ایمیل دیگری با عنوان تاییدیه ثبت دامنه از سمت سایت دریافت کنید.

15) پس از دریافت تاییدیه ایمیل، ثبت دامنه اینترنتی یک ایمیل دیگر از ایرنیک دریافت خواهید کرد.

چگونه یک دامنه خوب برای وبسایت بخریم؟

هنگامی که افراد تصمیم می گیرند سایت راه اندازی کنند، اولین کلمه ای که به گوش آن ها می خورد، دامنه است. دامنه در ایران به اسم دامین هم شناخته می شود. به طور مثال، برای این که کسب و کاری راه اندازی کنید و درآمد مناسبی داشته باشید، باید در یک منطقه و یک آدرس سرراست که مشتری به راحتی بتواند به ذهن خود بسپارد، این کار را بکنید.

ویژگی اصلی یک آدرس این است که کاربر شما بتواند آن را به راحتی پیدا کند و به جای اینکه به محل کسب و کار رقیب شما برود، به شما مراجعه کند و به دلیل این که آدرس راحت و ساده ای دارید، مشتری آن را به خاطر سپرده و نیازی نیست خود را به دردسر بیندازد. آدرس منحصر به فرد متعلق به کسب و کار شما می باشد. به طور مثال، بازار، خیابان2، پلاک 4 که این آدرس فقط برای شما است.

بهترین راه برای خرید دامنه ثبت شده

باید چند وقت یک بار دامنه سایت خریداری شده را تمدید نماید که از دسترس شما خارج نشود. روزانه تعدادی از دامنه ها منقضی می شود که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به طور مثال، مالک دامنه از ادامه فعالیت سایت منصرف شده است یا برخی از افراد ممکن است ثبت مجدد دامنه را فراموش کرده باشند.

برای مدیریت سایت خود باید تدابیری بیندیشید تا با یک اشتباه دامنه خود را از دست ندهید. این مورد فقط مربوط به فراموشی تاریخ دامنه نیست. می توانید از ابزارهای کمکی یا وب سایت های مشابه برای نظارت بر این موضوع استفاده نمایید.

چگونه دامنه اینترنتی را بفروشیم؟

 • نام دامنه به برند شما تبدیل خواهد شد.
 • نام دامنه اولین مشخصه ای می باشد که کاربر با آن روبه رو خواهد شد.
 • نام دامنه در نمایش نتایج گوگل تاثیرگذار خواهد بود.
فروش دامنه اینترنتی

فروش دامنه اینترنتی

آیا میتوان ثبت دامنه را لغو کرد؟

برخی از ثبت کنندگان این امکان را به شما می دهند که ثبت دامنه خود را در هر زمان لغو کنید. اگر این کار را انجام دادید، ثبت همان نام دامنه برای دیگران در دسترس می باشد. تمام ثبت کنندگان دامنه به شما اجازه می دهند که ثبت دامنه خود را به راحتی لغو کنید. اغلب هزینه ثبت دامنه به شما برگشت داده نمی شود. برخی از رجیسترهای دامنه، دارای سیاست های بازپرداخت هستند که قبل از لغو ثبت دامنه می توانید با آن ها مشورت کنید. اگر امکان تمدید خودکار دامنه برای شما فعال نمی باشد، پس از اتمام مدت زمان ثبت دامنه، نام دامنه شما منقضی می شود.

فروش نام دامنه

می توانید نام دامنه خود را بفروشید. نام دامنه مانند مستغلات وب می باشد. درخواست های بیشماری برای دامنه های سفارشی با نام تجاری بسیار خوب وجود دارد. به طور کلی، خرید و فروش نام دامنه یک صنعت چند میلیون دلاری می باشد. با توجه به این که نام دامنه ارزان است، کارآفرینان به دنبال ایده های عالی برای نام دامنه خود می باشند.

چگونه برای دامنه نام مناسبی انتخاب کنیم؟

درنظر گرفتن دامنه سطح بالا

ساده ترین روش برای انتخاب پسوند آن می باشد که ببینید چه دامنه های سطح بالایی برای نام دامنه ی شما وجود دارد. دات کام تا کنون رقابتی ترین دامنه سطح بالا بوده است.

دامنه های سطح بالا برای موارد متفاوت استفاده می شود. به طور مثال، پسوند 77 برای وب سایت هایی که در حوزه تجارت فالیت می کنند، کاربرد دارد و دامنه 88 برای سازمان هایی مانند بنیادهای خیریه انتخاب می شود.

جستجو در مورد کلمات کلیدی مرتبط با دامین مورد نظر

برای یافتن نام مناسب دامنه، استفاده از کلمات کلیدی ایده خوبی است. اولین گام برای چندین نوع بازاریاب آنلاین از جمله بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و بازاریابی پرداخت در مقابل هر کلیک است.

کلمات کلیدی مرتبط با دامین

کلمات کلیدی مرتبط با دامین

تشکیل لیستی کامل از کلمات موردنظر و مترادف های آنلاین

در زبان انگلیسی تعداد کلمات مترادف زیاد می باشد. به طور کلی یک کتاب داریم که مترادف هر کلمه ای را می توان در آن ثبت نمود. آیا هر کدام از مترادف هایی را که دوست دارید مثل ایده اصلی شما است. همچنین، بررسی آزاد بودن دامنه را فراموش نکنید.

نام شهر یا کشور خود را در نام دامنه بکار ببرد

اگر مشکلی دارید، در نام دامنه که در دسترس و یا آزاد باشد، نام شهرخود را به دامنه اضافه کنید. یافتن نام مناسب دامنه، قدمی مهم برای ایجاد یک وب سایت می باشد که نیازمند خلاقیت زیاد و صرف زمان است.

درنظر گرفتن کلمات مورد علاقه

بعضی از کلمات معنای جالبی دارند یا جالب به نظر می رسند. می توانید کلمات مورد علاقه خود را برای نام دامنه انتخاب کنید؛ حتی اگر کلمه غیرمرتبط با کارتان باشد.

توجه به تفاوت املای کلمات

اغلب برندها برای ایجاد نام دامنه املای کلمه را تغییر می دهند. این کار، روش مناسبی برای انتخاب نام دامنه است که برای برندهای مرتبط با تکنولوژی می باشد.

بررسی نام دامنه موردنظر در زبان های دیگر

گاهی اوقات کلمات انگیسی منتخب شما معادل های زیبایی در زبان های دیگر دارند که می توانید در وب سایت خود از آن ها استفاده کنید.

بررسی نام دامنه موردنظر در زبان های دیگر

بررسی نام دامنه موردنظر در زبان های دیگر

الهام گرفتن از دامنه رقبا

از عملکرد وب سایت های دیگر ایده بگیرید. وب سایت های مشابه وب سایت خود را بررسی کنید و لیستی از نام دامنه های آن ها آماده کنید. استفاده از صفت های مرتبط با نام دامین خود به صفت هایی که زیبا به نظر می رسند فکر کنید و همچنین با کلمه ای که قصد دارید در دامنه شما باشد ارتباط داشته باشد.

بکار بردن نام حیوانات در دامین

افزودن نام حیوانات به نام دامنه علاوه براین که کمک می کند نام تجاری منحصر به فردی داشته باشید، به طور خودکار فرصتی هوشمندانه برای نام تجاری شما فراهم می شود.

با توجه به مطالب فوق می توانید با دانش کافی نام دامنه خود را انتخاب و ثبت نمایید. باید سایتی انتخاب کنید که اعتبار کافی داشته باشد. همچنین، مطمئن شوید نام دامنه به نام خود شما ثبت گردیده باشد.

در این مقاله نکات مهم در خصوص ثبت دامنه عنوان شد. شما عزیزان می توانید همین حالا دامنه موردنظر خود را ثبت کنید. امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفید و کاربردی در اختیار شما گذاشته باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *