بیلدینگ چیست؟

یکی از روش های بهینه سازی موتورهای جست و جو، ایجاد لینک های خارجی برای سایت است که به آن بک لینک یا بیلدینگ می گویند. وجود لینک ها برای موتورهای جست و جو حیاتی میباشد، زیرا با کمک لینک ها، به پردازش و تحلیل صفحاوت وب بپردازند.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

قبل از بیلدینگ

قبل از ورود بیلدینگ به دنیا سایت، رسیدن به صفحات اول گوگل خیلی ساده بود و همچنین تعداد وب سایت ها نسبت به دنیای امروز خیلی محدود بود، اما امروزه تعدادآن ها افزایش یافته وتغییر در الگوریتم گوگل، باعث شد روش جدید به نام لینک بیلدینگ پا به عرصه طراحی سایت گذاشت.

آغاز لینک بیلدینگ

در سال 1990، موتور های جست وجو یک روش جدید برای تعیین رتبه سایت ها استفاده کردند، استفاده از لینک ها در این روش موتور های جست وجو با استفاده با استفاده از لینک ها بین صفحات پیماش میکنند و به اهمیت صفحات پی میبرند و بر اساس آن به سایت ها رتبه میدهند. با استفاده از لینک های بیلدینگ یک مفهوم جدید برای سئو سایت به وجود آمد. هدف اصلی لینک بیلدینگ ایجاد راه ارتباطی بین صفحات سایت ها با موضوع ها مشابه.

امروزه صفحات ولینک بیلدینگ، برای رتبه دهی براساس معیار هایی سنجیده میشوند.

این معیارها شامل:

 1. محبیوبیت جهانی: هرچه صفحات سایت از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند، عملیات لینک بیلدینگ نیزبیشتر میشود زیرا در صورت طرفدارن زیاد یک سایت بک لینک بیشتری ارسال میشود.
 2. محبیوبیت محلی روی موضوع خاص: شما لینک هایی بی مانند برای موضوع های خاص نوشته شده در سایت خود دریافت میکنید، ارزش آنها از دیگر لینک ها بیشتر است. دریافت رتبه بالا در لینک های اختصاصی باعث محبوبیت محلی میشود.
 3. انکر تکست: موتور های جست و جو برای رتبه بندی به سایت ها از سینگال های متنوعی استفاده میکند،از قوی ترین این سینگال ها را میتوان به انکر تکست اشاره کرد، انکر کست در یک صفحه دو لینک با کلمه کلیدی مناسب ایجاد کرده و همین امر اعث افزایش رتبه سایت میشود.
 4. لینک های قابل اعتماد: موتور های جست و جو در هنگام بررسی سایت شما، بک لینک هارا از طریق یک سیستم قابل اعتماد سنجیده، ارتباط بین صفحه شما و یک سایت قابل اعتماد از طریق لینک بیلدینگ، باعث افزایش رتبه سایت شما میشود.
 5. لینک های همسایه: یکی از مشکل های این راه لینک های همسایه میباشد، طراحان سایت باید هنگام لینک دهی از استفاده لینک اسپم خوداری کرده تا پرداخت جریمه و همچنین کاهش رتبه سایت جلوگیری کند.
 6. تجدید و به روز رسانی: دریافت هر روزه بک لینک جدید و به روز رسانی لینک های قدیمی، رعایت ارتباط بین صفحات باعث نو شدن لینک ها و بیلدینگ ها میشود، به روز رسانی هرچیز باعث پیشرفت آن میشود این قاعده از لینک ها مستثنا نیست.
 7. اشتراک در شبکه اجتماعی: اگر شما از فعّالان در زمینه سئو هستید و با استفاده از آن سایت خود را ارتقا میدهید، به این موضوع مطلع هستید که برای پیشرفت سایت خود باید از طریق شبکه های مجازی اقدام کنید، برای انجام این امر واجب با استفاده از لینک بیلدینگ بین سایت و شبکه های مجازی ارتباط برقرار کرده و کاربران را از این طریق با سایت خود آشنا کنید.

لینک بیلدینگ چگونه ساخته میشود؟

 • شروع تگ لینک: با این تگ به موتور های جست و جو پیغام ورود لینک جدید به وب سایت را میدهیم.
 • مقصد لینک: به آدر وب سایت که درون یک نقل قول(“”)قرار دارد مقصد لینک گفته میشود.
 • متن قابل مشاهده لینک: کاربران در صورت باز کردن لینک با متنی مواجه میشوند که به آن متن لینک گفته میشود و برای کاربران قابل مشاهده است.
 • پایان لینک: کد پایان لینک، اتمام تگ لینک را به موتورهای جست و جو اطلاع میدهد.

اساس لینک بیلدینگ

 • لینک های طبیعی: لینک هایی که به طور طبیعی هنگام ساخت سایت به آن ها داده میشود.

 

 • ایجاد لینک های دستی: توسعه هروزه سایت هدف هر طراحی است، ایجاد لینک های دست ساز به دست خود طراح سایت باعث توسعه بیشتر آن وب سایت میشود.

 

 • لینک های خود ساخته:لینک هایی که توسط کاربران در دیگر صفحات انجام میشود، ارزش زیادی ندارد اما اگر میزان این لینک ها افزایش یابد ارزش آن از لینک های دستی و طبیعی بیشتر خواهد شد.
لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

معیار اعتبار سنجی لینک

 • Mozrank: هرچه لینک های وارد شده به سایت بیشتر باشد، نشان دهنده طرفداران زیاد آن سایت است، موزرنک مجبوبیت و میزان طرفداران هر سایت را نمایش میدهد.
 • حق احتیار دامنه
 • بک لینک رقیب ها: گوگل ابزاری دارد که با استفاده از آن ها میتوانید بک لینک دیگر سایت ها را گرفته و شمارا از کارکرد رقبا مطلع میسازد.
 • تعداد لینک های روی یک صفحه: ارزش هر صفحه بستگی به لینک آن دارد، پس برای مفید بودن صفحه و دریافت رتبه برتر از استفاده لینک های متفرقه پرهیز کنید.
 • ترافیک ارجاع: یکی از دلایل استفاده از لینک بیلدینگ کنترل نرخ ترافیک ورودی سایت را در دست میگیرد، لینک بیلدینگ باعث افزایش حجم ورودی سایت میشود همچنین برای موتورهای جست و جو مفید است.
معیار اعتبار سنجی لینک

معیار اعتبار سنجی لینک

کلام آخر

شما با یک روش جدید بهینه سازی موتور های جست وجو آشنا شدید، برای کارایی بهتر لینک بیلدینگ تولید مجتوا با ارزش تولید کنید، به روز باشید و کاربران را برای لینک دهی به سایت خود تشویق کنید. با اهمیت به لینک بیلدینگ و رعایت موارد الزامی مربوط به آن، در جهت بهوبود رتبه سایت خود قدمی موثر بردارید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *