یکی از روش‌های بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو، ایجاد لینک‌های خارجی برای سایت است که به آن بک‌لینک انبوه یا لینک بیلدینگ (Link Building) می‌گویند. وجود این لینک‌ها برای موتورهای جست‌وجو حیاتی می‌باشد؛ زیرا با کمک این لینک‌ها، به پردازش و تحلیل صفحات وب می‌پردازند.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

قبل از بیلدینگ

قبل از ورود بیلدینگ به دنیای سایت، رسیدن به صفحات اول گوگل بسیار ساده بود. همچنین، تعداد وب‌سایت‌ها نسبت به دنیای امروز خیلی محدود بود؛ اما امروزه تعداد سایت‌ها افزایش یافته است. علاوه بر آن، تغییر در الگوریتم گوگل نیز باعث شده است که روش جدیدی به نام لینک بیلدینگ پا به عرصه طراحی سایت بگذارد.

آغاز لینک بیلدینگ

در سال 1990، موتورهای جست‌وجو از روش جدیدی برای تعیین رتبه سایت‌ها استفاده کردند. در این روش، موتورهای جست‌وجو با استفاده از لینک، بین صفحات پیمایش می‌کنند و به اهمیت صفحات پی می‌برند و بر اساس آن به سایت‌ها رتبه می‌دهند. با استفاده از لینک بیلدینگ، مفهوم جدیدی برای سئوی سایت به وجود آمده است. هدف اصلی لینک بیلدینگ ایجاد راه ارتباطی بین صفحات سایت‌ها با موضوع‌های مشابه است.

معیارهای رتبه‌دهی به صفحات و لینک بیلدینگ

این معیارها شامل موارد زیر است:

محبوبیت جهانی

هرچه صفحات سایت محبوبیت بیشتری داشته باشند، عملیات لینک بیلدینگ نیز بیشتر می‌شود؛ زیرا در صورت وجود طرفداران زیاد برای سایت، بک‌لینک بیشتری ارسال می‌شود.

محبوبیت محلی در موضوع خاص

برای موضوع‌های خاص نوشته‌شده در سایت خود لینک‌های بی‌نظیری دریافت می‌کنید که ارزش آن‌ها از دیگر لینک‌ها بیشتر است. دریافت رتبه بالا در لینک‌های اختصاصی باعث محبوبیت محلی می‌شود.

انکر تکست

موتورهای جست‌وجو برای رتبه‌بندی سایت‌ها از سیگنال‌های متنوعی استفاده می‌کنند. از قوی‌ترین سیگنال‌ها می‌توان به انکر تکست اشاره کرد. انکر تکست در یک صفحه دو لینک با کلمه کلیدی مناسب ایجاد می‌کند و همین امر باعث افزایش رتبه سایت می‌شود.

لینک‌های قابل‌اعتماد

موتورهای جست‌وجو در هنگام بررسی سایت، بک‌لینک‌ها را از طریق یک سیستم قابل‌اعتماد می‌سنجند. ارتباط بین صفحه شما و یک سایت قابل‌اعتماد از طریق لینک بیلدینگ، باعث افزایش رتبه سایت شما می‌شود.

لینک‌های همسایه

یکی از مشکلات این راه لینک‌های همسایه می‌باشد. طراحان سایت هنگام لینک‌دهی نباید از لینک اسپم استفاده کنند تا مشمول پرداخت جریمه و همچنین کاهش رتبه سایت نشوند.

تجدید و به‌روزرسانی

دریافت هرروزه بک‌لینک جدید، به‌روزرسانی لینک‌های قدیمی و رعایت ارتباط بین صفحات، باعث نو شدن لینک‌ها و بیلدینگ‌ها می‌شود. به‌روزرسانی هر چیزی باعث پیشرفت آن می‌شود؛ لذا لینک‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اگر شما از فعّالان در زمینه سئو هستید و با استفاده از آن، سایت خود را ارتقا می‌دهید، حتماً مطلع هستید که برای پیشرفت سایت خود باید از طریق شبکه‌های مجازی اقدام کنید. برای انجام این کار، با استفاده از لینک بیلدینگ بین سایت و شبکه‌های مجازی ارتباط برقرار کرده و از این طریق کاربران را با سایت خود آشنا کنید.

لینک بیلدینگ چگونه انجام می‌شود؟

 • شروع تگ لینک: با این تگ به موتورهای جست‌وجو پیغام ورود لینک جدید به وب‌سایت را می‌دهیم.
 • مقصد لینک: به آدرس وب‌سایت که درون علامت نقل‌قول (”“) قرار دارد، مقصد لینک گفته می‌شود.
 • متن قابل‌مشاهده لینک: کاربران در صورت باز کردن لینک با متنی مواجه می‌شوند که به آن متن لینک گفته می‌شود و برای آن‌ها قابل‌مشاهده است.
 • پایان لینک: کد پایان لینک، اتمام تگ لینک را به موتورهای جست‌وجو اطلاع می‌دهد.

اساس لینک بیلدینگ

 • لینک‌های طبیعی: لینک‌هایی هستند که به‌طور طبیعی هنگام ساخت سایت به آن‌ها لینک داده می‌شود.
 • ایجاد لینک‌های دستی: توسعه هرروزه سایت، هدف هر طراحی است. ایجاد لینک‌های دست‌ساز به دست خود طراح سایت باعث توسعه بیشتر آن وب‌سایت می‌شود.

لینک‌های خودساخته: لینک‌هایی که توسط کاربران در دیگر صفحات ساخته می‌شود، ارزش زیادی ندارد؛ اما اگر میزان این لینک‌ها افزایش یابد، ارزش آن از لینک‌های دستی و طبیعی بیشتر خواهد شد.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

معیار اعتبارسنجی لینک

چندین معیار برای سنجش اعتبار لینک‌ها وجود دارد:

 • Mozrank: هرچه تعداد لینک‌های واردشده به سایت بیشتر باشد، نشان‌دهنده طرفداران زیاد آن سایت است. موزرنک محبوبیت و میزان طرفداران هر سایت را نمایش می‌دهد.
 • حق اختیار دامنه
 • بک‌لینک رقیب‌ها: گوگل ابزاری دارد که با استفاده از آن می‌توانید بک‌لینک دیگر سایت‌ها را بگیرید و از عملکرد رقبا مطلع شوید.
 • تعداد لینک‌های روی یک صفحه: ارزش هر صفحه بستگی به تعداد لینک‌های آن دارد؛ پس برای مفید بودن صفحه و دریافت رتبه برتر از لینک‌های متفرقه استفاده نکنید.
 • ترافیک ارجاع: یکی از دلایل استفاده از لینک بیلدینگ، کنترل نرخ ترافیک ورودی سایت است. لینک بیلدینگ باعث افزایش حجم ورودی سایت می‌شود و برای موتورهای جست‌وجو مفید است.
معیار اعتبار سنجی لینک

معیار اعتبار سنجی لینک

کلام آخر

در این مقاله، شما با روش جدید بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو آشنا شدید. برای کارایی بهتر لینک بیلدینگ، محتوای باارزش تولید کنید، به‌روز باشید و کاربران را برای لینک‌دهی به سایت خود تشویق کنید. با اهمیت به لینک بیلدینگ و رعایت موارد الزامی مربوط به آن، می‌توانید در جهت بهبود رتبه سایت خود قدمی مؤثر بردارید.

مقالات زیر را در وبانو می توانید مطالعه کنید:

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *