Domain authority

بر مبنای جدیدترین آمار موجود در هر دقیقه 380 وب سایت ساخته می‌شود و هر کدام از این وب سایت‌ها برای رقابت با هم وارد میدان می‌شوند. با توجه به تعداد بالای این آمار و ارقام، سنجش عملکرد و کیفیت آن‌ها نیز قاعدتاً به سختی صورت می‌گیرد. حال از کجا باید دانست که عملکرد سئو یک سایت بهتر از دیگری است؟ تجربه کاری مهم است و یا طراحی آن؟ باید لینک‌های ورودی را بررسی کنیم و یا به رتبه جست‌وجوی آن توجه داشته باشیم؟ معیارهای بسیار زیادی در تعیین کیفیت انواع وبسایت‌ها دخیل هستند اما اگر بخواهیم به یک نتیجه‌گیری کلی در این باره برسیم از قدرت دامنه یا Domain authority استفاده می‌کنیم.

Domain authority

Domain authority

دامنه اعتبار

برای هر آزمونی یک نمره جهت ارزشیابی ثبت می‌شود. برای هر سایت نیز ملاک مشخصی برای تعیین کیفیت وجود دارد. سیستم نمره‌دهی به وبسایت‌ها اولین بار توسط شرکت گوگل و با استفاده از pagerank صورت گرفت اما پس از مدتی استفاده از پیج رنک ملغی شد و انواع نمونه مشابه آن به بازار آمد و شرکت‌های زیادی نمونه‌های مشابه به پیج رنک طراحی کردند تا این‌که در نهایت اعتبار دامنه معرفی گردید.

قدرت دامنه (DA) در واقع نوعی امتیاز بین صفر تا صد می‌باشد که توسط شرکت Moz ارائه شده است. این امتیاز برای رتبه بندی وبسایت‌ها استفاده می‌شود. رتبه دادن به هر وبسایت توسط الگوریتم‌های مربوط به گوگل صورت می‌گیرد بنابراین استفاده از معیارهای دیگر در این زمینه چندان قابل اعتماد نیست به همین دلیل می‌بایست برای رتبه‌دهی از اعتبار دامنه استفاده کرد. در واقع استفاده از اعتبار دامنه به شناخت دقیق سایت و هماهنگی آن با قوانین الگوریتم‌های گوگل، پیشبرد آن با استراتژی‌های درست و جذب کاربران بیش‌تر، شناخت الگوهای مناسب برای پیشرفت و نیز بررسی سایت‌های رقیب کمک می‌کند.

هرچند اعتبار دامنه تنها عامل سنجش سئو یک سایت نیست اما بیانگر عملکرد سایت در بخش لینک سازی خارجی است و زمانی مفید است که هدف استفاده از آن با توجه به مطالب بالا معلوم باشد. گرفتن نمره بالاتر لزوماً به معنای رتبه بالاتر نیست بلکه نشان می‌دهد که سایت موردنظر تا چه اندازه با قوانین الگوریتمی گوگل هماهنگ است.

از جمله دیگر عواملی که تعیین کننده کیفیت هر سایت است اسپم اسکور است. شرکت ماز پس از شناسایی 27 خط قرمزی که در سایت‌هایی که جریمه شدند تکرار شده بود از کاربرد این معیار اطمینان حاصل کرد. درصد بالای اسپم اسکور یعنی سایت موردنظر به جریمه شدن نزدیک و نزدیک‌تر می شود.

دامنه اعتبار

دامنه اعتبار

چگونه می‌توان دامنه اعتبار را سنجید؟

برای سنجش اعتبار دامنه باید وارد سایت moz شوید و بعد از ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود از بخش link explorer آدرس دامنه موردنظر را وارد کنید. در این بخش اطلاعات کلی درباره اعتبار دامنه و تعداد لینک‌های ورودی به سایت دیده می‌شود:

موارد زیر در تعیین دامنه اعتبار هر سایت موثر است:

1-لینک‌های ورودی به سایت باید معتبر و با دامنه بالا باشند.

منظور این نیست که هر لینکی را دریافت کنید بلکه برای دریافت لینک باید اعتبار آن را از دیدگاه گوگل سنجید و بعد اقدام به چنین کاری کرد. لینک‌های معتبر از نظر گوگل باید از دامنه با عمر بالا و اعتبار زیاد که اسپم اسکور کمی دارند گرفته شده باشند.

2- سایت از شبکه‌های اجتماعی مختلف سیگنال قوی بگیرد.

3-با افزایش عمر دامنه اعتبار دامنه نیز افزایش پیدا می‌کند.

4-برند سایت باید شناخته شده باشد و تعداد زیادی با آن آشنا باشند.

 

راه‌های افزایش اعتبار دامنه کدام است؟

 

1-توجه به سئو داخلی سایت

ساختار داخلی هر سایت بهتر است طوری باشد که همه کاربران و خود شرکت گوگل به راحتی بتوانند محتوای آن را بفهمند. به عبارتی باید به نحوی باشد که دسترسی سریع به بخش‌های اصلی، منوی سایت، سایدبار، مقالات و … امکان‌پذیر باشد. بنابراین ارزش لینک‌های داخلی کم‌تر از لینک‌هایی نیست که از سایت‌های دیگر گرفته می‌شود. به همین منظور باید آدرس صفحات را کوتاه کرده و در مقالات از کلمات کلیدی مترادف استفاده کنید. برای دسته‌بندی‌های مهم و صفحه مقالات لینک سازی کنید و عناوین صفحات را برای کاربران قابل فهم سازید. از تگ‌هایی که برای معرفی سرتیترها کاربرد دارند به خوبی استفاده کنید.

2-توجه به سئو خارجی

یکی از عوامل سنجش رضایت کاربران از هر محتوایی دریافت لینک از سایت‌های معتبر و در موضوعات مرتبط و مشابه است. در واقع معرفی هر سایت توسط سایت‌های دیگر نشان از ارزش و اعتبار آن دارد. به این منظور باید از سایت‌هایی که اعتبار دامنه بالا دارند لینک داشته باشید و میزان لینک‌های مخرب یا اسپم اسکور را به حداقل برسانید. به یک سایت اکتفا نکنید و از چند سایت لینک بگیرید. بک لینک را از سایت‌هایی بگیرید که از لحاظ موضوعی مشابه هستند.

برای این کار باید با شیوه لینک سازی آشنایی کافی داشته باشید.

3- به سئوتکنیکال سایت توجه داشته باشید

یکی از عوامل موثر در اعتبار دامنه وجود ساختار مناسب صفحه و المان‌های مورد استفاده در کدنویسی است. خیلی از سایت‌ها هرچند که کار تهیه محتوا را به خوبی انجام می‌دهند اما چون ساختار کدنویسی مناسبی ندارند جایگاه خوبی به دست نیاورده‌اند. به این منظور می‌بایست نقشه سایت را برای گوگل بهینه کرد و اطمینان حاصل کرد که گوگل به همه قسمت‌های مختلف سایت دسترسی دارد و برای درک بهتر محتوا از نشانه‌گذاری کمک گرفت.

 

4- توجه به اهمیت شبکه‌های اجتماعی در سئو

تاثیر شبکه‌های اجتماعی در سئو هر روز بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود چنان که هر صفحه‌ای که سیگنال بالایی از شبکه‌های اجتماعی دارد قاعدتاً محتوای آن توسط افراد زیادی به اشتراک گذاشته شده است. همین امر باعث افزایش اعتبار صفحه و در نتیجه افزایش اعتبار دامنه می‌شود.  بنابراین گوگل نیز جایگاه بهتری برای سایت درنظر خواهد گرفت.

با وقت گذاشتن برای این مورد به راحتی می‌توان دامنه سایت را با توجه به تاثیر بالای هر شبکه اجتماعی افزایش داد اما همه شبکه‌های اجتماعی نیز بر سئو سایت موثر نیستند و چنین کار نیاز به دقت لازم و کافی در زمینه تولید محتوا و توزیع آن دارد.

با همه اهمیتی که دامنه اعتبار دارد افزایش آن کار ساده‌ای نیست و به زمان زیادی نیاز دارد. از طرفی چون به صورت نامنظم تغییر می‌کند نمی‌تواند برای سنجش سئو یک سایت استفاده شود و برای مقایسه کیفیت لینک‌سازی دو سایت استفاده می‌شود. رشد این معیار به شکل لگاریتمی است و هرچه بالاتر می‌رود رقابت شدیدتر خواهد بود. امتیاز مربوط به دامنه اعتبار ارتباطی به جریمه‌هایی که گوگل اعمال می‌کند ندارد. ممکن است یک سایت جریمه شده باشد و جایگاه قبلی را در زمینه کلمات کلیدی از دست بدهد اما اعتبار دامنه بالایی هم داشته باشد. رتبه دادن به هر سایت توسط الگوریتم‌های موردنظر گوگل با استفاده از تعداد بالایی از فاکتورها انجام می‌شود اما شرکت موز برای افزایش اعتبار دامنه فقط 40 معیار را بررسی می‌کند.

اهمیت شبکه‌های اجتماعی در سئو

اهمیت شبکه‌های اجتماعی در سئو

نتیجه‌گیری:

با توجه به مطالب بالا نتیجه می‌گیریم که امروزه عوامل بسیاری در موفقیت انواع وبسایت‌ها دخیل است و برای پیشرفت در کار و جلب کاربران می‌بایست به این عوامل توجه کرد. از طرفی هر وبسایت نه تنها از نگاه کاربران بلکه از نگاه خود سازنده نیز باید مورد بررسی واقع شود تا در میدان رقابت گوی سبقت را از رقیبان بگیرد و ارزش‌های واقعی و عملکردی آن مورد سنجش قرار گیرد. برای پی بردن به همه موارد مذکور توجه به مطالب موجود در این نوشته امری ضروری است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *