page authority

هر سایت از چندین صفحه تشکیل شده است که ممکن است هر یک امتیازات متفاوتی داشته باشند و در نهایت این امتیازها بر ارزش کلی سایت تاثیر دارند. برای فهم این مسئله که هر صفحه از هر سایتی تا چه اندازه از نظر موتور جست‌وجو کارایی دارد از اعتبار صفحه استفاده می‌شود. می‌توان گفت که این ویژگی تعیین می‌کند که شخص از چه روش‌هایی برای سئوی سایت خود استفاده کرده است و ملاکی مهم برای کسانی است که به سئو محتوای هر سایت توجه دارند. سایتی که دامنه اعتبار و دامنه صفحه بالاتری دارد در صفحه اول جست‌وجو قرار خواهد گرفت. در واقع اعتبار صفحه مانند یک کارنامه است و در این میان صفحه اول همیشه مهم‌ترین بخش هر سایت به شمار می‌رود بنابراین باید دارای ارزش بیش‌تری باشد.

page authority

page authority

اعتبار صفحه یعنی چه؟

اکثر ما بارها و بارها مطالبی درباره اعتبار صفحه شنیده‌ایم و اطلاع داریم که این ویژگی تاثیر مثبتی بر سئو سایت خواهد داشت. اما شاید تاکنون از معنای دقیق آن اطلاعی نداشته باشیم. در حقیقت اعتبار صحفه بیانگر میران احتمال معرفی آن به کاربران از جانب گوگل است. هر سایتی که اعتبار صفحه بالاتری دارد در نتایج حاصل از جست‌وجو در رتبه اول قرار خواهد گرفت و بقیه صفحات نیز به ترتیب رتبه این ویژگی در جایگاه بعدی خواهند بود. این ویژگی توسط شرکت موز ارائه شده است و به معنای اعتبار صفحه می‌باشد.

 

موز یک سایت معتبر در زمینه سئو است و این معیار بعد از خروج پیج رنگ از فاکتورهای ارزشیابی گوگل معرفی شد. در واقع این معیار برای سنجش صفحات هر سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاملاً جای پیج رنک گوگل را گرفته است و عددی بین صفر تا صد است. موارد بسیاری بر این عدد تاثیر دارند و از جمله آن‌ها می‌توان به بک لینک‌ها، moztrust و mozrank اشاره کرد. برای بررسی رتبه هر سایت می‌توان از خود سایت موز استفاده کرد. این کار برای سه بار اول رایگان است و پس از آن با صرف هزینه انجام خواهد شد.

تعیین میزان page authority کار چندان ساده‌ای نیست و عوامل بسیاری در این زمینه دخیل هستند. محتوای تولیدی مناسب، لینک‌های خروجی صفحه و در نهایت تگ تصاویر بیش از بقیه مسائل حائز اهمیت هستند. به طور معمول صفحاتی که به روز رسانی می‌شوند و افراد دیدگاه خود را در آن نشر می‌دهند و فعالیت و بازدید بیش‌تری دارند اعتبار صفحه بالاتری نیز خواهند داشت.

هر چه این عدد به صد نزدیک‌تر باشد ارزش بیش‌تری دارد. عددهای بالاتر از 60 بهترین حالت ممکن برای هر سایت هستند و سایت‌هایی که ارزش عددی 50 تا 60 دارند قابل اعتماد می‌باشند. اعداد بین 40 تا 50 نیز نشان از قدرتمندی سایت دارند و اعداد 30 تا 40 بیانگر آینده خوب هر سایت می‌باشند. در نهایت اعداد مابین 20 تا 30 معمولاً مربوط به صفحاتی است که به تازگی ساخته شده‌اند. اطمینان کردن به این نوع سایت‌ها نیازمند تحقیق و بررسی است و در بحث خدمات می‌بایست تنها به محتوای سایت اعتماد نکرده و حضوری یا تلفنی با سازندگان آن صحبت کرد.

صفحاتی که تازه ساخته می‌شوند امتیاز پایین‌تری دارند اما با افزایش تدریجی انواع لینک داخلی و خارجی و رعایت دقیق اصول سئو کم‌کم اعتبار صفحه نیز افزایش می‌یابد. بنابراین این نوع سنجش خیلی هم مناسب نیست چون ممکن است سایتی تازه ساخته شده باشد و خیلی هم خوب باشد اما به دلیل تازگی امتیاز لازم را کسب نخواهد کرد. به این ترتیب معیار دامنه صفحه همیشه درصدی از خطا و اشتباه را با خود خواهد داشت. با این حال چون جمع زیادی از مردم برای اعتماد کردن به مطالب هر سایت به این معیار توجه دارند نمی‌بایست از آن غافل شد. لینک‌ها نسبت به موارد دیگر به مراتب تاثیر بیش‌تری بر افزایش اعتبار صفحه دارند.

اعتبار صفحه

اعتبار صفحه

راه‌های افزایش اعتبار صفحه یا page authority کدام است؟

1-لینک سازی

وجود لینک‌های داخلی باعث می‌شود ارتباط لازم بین صفحات سایت ایجاد گردد و همین امر بر روی سئوی سایت تاثیر قابل قبولی خواهد داشت. وجود لینک‌های خارجی هم سبب می‌گردد سایت به عنوان یک سایت منبع مورد استفاده قرار گیرد.

2- ساخت محتوای اختصاصی

عموم مواردی که به بحث سئو ارتباط دارد در نهایت مربوط به کیفیت محتوای سایت و عکس و متن موردنظر است. اعتبار صفحه نیز چنین است و برای افزایش آن باید محتوا را تا جایی که امکان دارد پربار و مفید تولید کرد. این کار سبب جلب توجه گوگل می‌گردد. در واقع گوگل توجه خاصی به سایت‌هایی دارد که محتوای اختصاصی تولید می‌کنند. بنابراین اعتبار صفحات سایت نیز افزایش می‌یابد.

3-فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بر شهرت و مسائل اقتصادی سایت چون فروش و درآمدزایی تاثیر دارند. درحقیقت این شبکه‌ها با افزایش ورودی سایت سبب می‌شوند سایت از نظر گوگل سایتی فعال شناخته شود. بنابراین اعتبار صفحه افزایش می‌یابد. قطعا در زمینه فعالیت هر سایت افراد بسیار دیگری نیز مشغول کار هستند. می‌توان این افراد را پیدا کرده و ارتباط مداوم و مستمری با آن‌ها ایجاد کرد. با ارجاع سایت‌های همدیگر و به اشتراک گذاری مطالب هم اعتبار صفحات خیلی زود افزایش می‌یابد.

فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی

فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی

4- استفاده از تگ عکس

قبلاً گوگل اهمیتی برای تصاویری که در صفحات سایت قرار داشت قائل نبود اما امروزه این روند تغییر پیدا کرده است و با پرچسب‌گذاری برای عکس‌ها می‌توان اعتبار صفحه را افزایش داد. موتورهای جست‌وجو تفاوت بین عکس و متن را تشخیص نمی‌دهند و استفاده از تگ همه باعث می‌شود محتوای سایت را کامل ایندکس نمایند و تنوع محتوای صفحات را نیز متوجه شوند.

5- بروزرسانی مطالب

ممکن است عده‌ای فکر کنند که هرچه مطلب قدیمی‌تر باشد اعتبار صفحه بالاتر است اما اینگونه نیست. بروزرسانی مرتب صفحه و تغییر محتوا و شکل و ساختار آن سبب افزایش اعتبار صفحه می‌شود به همین دلیل وبلاگ‌ها اعتبار بالاتری دارند. حتی تکمیل و ویرایش کردن مطالب قدیمی شامل بروزرسانی می‌شود و اعتبار بیشتری به صفحه می‌دهد.

برای سنجش page authority از ابزار open site explorer شرکت موز استفاده می‌شود. با استفاده از این روش می‌توان اعتبار صفحه و اعتبار کلی سایت را مشاهده کرد.

نتیجه‌گیری:

از مطالب بالا نتیجه می‌گیریم که در عصر حاضر عوامل بسیار زیادی در موفقیت وبسایت‌ها دخیل است و برای پیشرفت در کار و جلب نظر کاربران می‌بایست به این عوامل توجه کرد. از طرفی هر وبسایت نه تنها از نگاه کاربران بلکه از نگاه خود سازنده و گوگل نیز باید مورد بررسی واقع شود تا در میدان رقابت گوی سبقت را از رقیبان بگیرد و ارزش‌های واقعی و عملکردی آن مورد سنجش قرار گیرد. برای پی بردن به همه موارد مذکور توجه به مطالب موجود در این نوشته امری ضروری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *